Az asperger szindróma genetikailag öröklődik-e?
A barátommal szeretnénk gyereket vállalni, ha már adottak lesznek a körülmények. Ő teljesen egészséges, én érintett vagyok asperger szindrómában. Se az én családomban rajtam kívül, rokonságomban, se a barátom famíliájában nincs aki érintett.
Kérdésem az lenne, hogy mekkora a kockázat arra nézve, hogy a születendő gyermekünk is asperger szindrómás lesz? Előre is köszönöm a választ!
Egy két dolog tisztázásra szorul. Az asperger szindróma ma már az autizmus csoport részét képezi, mint önálló entitás megszűnt. Így kár is róla külön beszélni.
Autizmus diagnózist a mai modern eljárásokkal nagyon gyakran 1,5, 2 éves kortól fel lehet állítani. Vannak olyan estetek, ahol a megkésett beszédfejlődés miatt csúszhat a diagnózis, de nem ez a jellemző.
A statisztikával kapcsolatban gond az, amit írtál, hogy nincsen mindenki diagnosztizálva.
Az viszont tény, hogy az autizmus halmozódik a családokban, illetve az ún. "szélesebb fenotípus" alá tartozó esetek gyakrabban megtalálhatók a rokonság körében. (nem éri el a spektrumot, de vannak autisztikus vonásai, szociális-kommunikációs nehézségei)
# 11: Mi végigfuttattuk a családban, és közel-távol nem fordult elő autizmus-gyanú, de még csak autisztikus vonások sem. Egyetlen unokatestvéremnek volt megkésett beszédfejlődése.
Amúgy, bár az Asperger, mint önálló diagnózis valóban megszűnt, továbbra is csak a "kanneri" típust tudják korán diagnosztizálni, illetve a súlyosabban érintetteket, lévén az autizmus tünetei 4-5 éves korban jelentkeznek igazán markánsan. (Jártam 3 éves korban a gyerekemmel a Vadaskertben, fel sem merült az autizmus, még gyanúként sem. 5 évesen viszont simán megkapta a diagnózist, addigra előjött az összes tünet.)
Ne haragudj, de akkor a diagnosztizáló hely is tévedett! A Vadasban már nem ez az első eset. Kisgyereket jobb, ha a Korai Fejlesztőbe viszitek.
Az enyhe autizmust is lehet diagnosztizálni legkésőbb 3 éves kor körül, ha a diagnoszta tudja mit figyeljen! És erre van több alkalma. A fiam is enyhe autista (asperegeres), már másfél évesen kiszűrték bizonyos jelekből. (tekintetirány, triádikus interakciókban lévő minőségi eltérés, játéktevékenységben lévő eltérés)
A tekintetirány megfigyelése azt jelenti, hogy ha a szülő a fejét egy bizonyos irányba fordítja, valamit elkezd nézni, akkor a normál fejlődésű gyermek ezt észreveszi és szintén arra tekint. Ez a készség autistáknál sérült.
A triádikus interakció két személyről és egy tárgyról szól. A gyermek fel akarja hívni a másik fél figyelmét egy számára érdekes tárgyra, erre rámutat az ujjával, majd ránéz (ellenőrzi) a másik félre, hogy figyeli-e a kívánt tárgyat.
Autiknál ez a tekintet kontroll nincsen meg másfél éves kor körül. (egészséges csecsemőnél már nagyon hamar, akár 10 hónaposan megjelenik) Az én fiam pl rámutatott a tárgyra, de nem ellenőrizte a partnerét, hogy figyeli-e. (másfél évesen)
A játéktevékenységére jellemző volt már akkor is bizonyos monotonitás (pl ajtók csukása). A szerepjáték is később jelent meg nála. A játékokat váltogatta állandóan, egyik sem kötötte le pár másodpercnél tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!