Mennyit gyakoroljuk otthon a logopédia feladatokat?
Ne a perceket számold, hanem amíg a gyerkőcnek kedve van, ha már nincs kedve, akkor nem is fog odafigyelni, ha meg épp van kedve, akkor miért hagynátok abba csak azért mert letelt a tíz perc.
És nem feltétlenül kell leülni, hogy na most gyakorlunk-mert ahhoz kb sosem lesz kedve. Kezd el neki mondogatni fürdés közben, autóban, séta közben, játszátok a tükör előtt.
enyém is jár, mondjuk szerencsére mi ezt a részt kihagytuk amit ti csináltok. nekünk napi 20 percet, hetente 3-4 alkalommal kérte a logopédus, hogy legyen ez a minimum. de mondom, nekünk teljesen más, képekről kell beszélni meg gyümölcsöket, zöldségeket sorolni, mondókákat mutogatva mondani, szóval nálunk fel se tűnik a gyereknek ha játék közben a zöldségekről kérdezem ;)
de mivel a tied 5 évesen érthetetlenül beszél, szerintem amennyi gyakorlásba bevonható, csináljátok, hogy gyorsabban behozza a lemaradást :)
Szia!
A hangzókat kötheted állathangokhoz, ill. egyéb hangutánzáshoz; esetleg a logopédusotok is így gyakorolta a gyerkőcöddel. Pl: aúúú= farkas, iá=csacsi, oá= kisbaba, miaú= cica és így tovább. Ezt simán "gyakorolhatod" vele bábozás, könyvnézegetés közben.
A nyelvgyakorlatokat én 5-8 percre javaslom egyszerre, mert szerintem célzottan, tükör előtt ülve rém unalmas, meg kezdetben fárasztó is - mondjuk kétszer elővéve egy napon belül hatásosabb, mint negyed órát nyüsztetni. Viszont játszhatsz vele sok olyant, ami ugyanazt a célt éri el, csak nem olyan unalmas:
Lefetelje ki a vizet/tejet/szörpöt/teát egy kis csészéből=nyelvemelő gyakorlat.
Valami általa kedvelt krémet(nutella, méz, egyéb) kenj a felső ajka fölé, nyalja le /lehetőleg, ha már megy, akkor a szája közben legyen nyitva, csak a nyelve emelkedjen/
Ropit szorítson a nyelve hegyével a felső ill. az alsó ajka alá(bajusz/szakáll) - ezt utána meg lehet enni. :)
Szívószállal bugyborékoljon egy pohár vízben, majd sűrűbb anyagban - pl joghurt. Maszatol, de jó móka, ráadásul a lágy szájpadot is edzi. Ugyanígy, ha sűrű anyagot szív fel szívószálon (ismét csak joghurt, ha nem darabos, mert az elakad)
Szívószállal papírszeletkéket is fel lehet emelni, és be lehet tenni dobozba - akár versenyezni is lehet, ki teszi be őket hamarabb.
Kinyújtott nyelven ropit lehet tartani, vagy ha már a "kanál nyelvet" is tudja a fiad, akkor a nyelvéből alakított "kanalában" zizit.
Kezdjétek napi 5 perccel, de jó lenne eljutni 10-15-ig.
Viszont inkább legyen rövidebb, aminek te határozod meg a végét, mint hogy a gyerek kilép a helyzetből, és már nem tudod visszacsalogatni. Szóval fejezzétek be, mielőtt végképp megelégelné. Csak vigyázz, át ne lásson a szitán!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!