Néhány helyen azt olvasni, hogy a gyereket csak az autóknál a kerek pörgetése érdekelni az egy figyelmeztető autisztikus tünet. Mi erről a véleményetek?
Megint 10-11- es vagyok. Megszületésétől kezdve nem jelezte, ha éhes, szomjas, fáradt. Ez már másfél-két éves kori tünet, de nagyon jellemző: Nem tudta fejbólintással az igent nemet inteni és az igent nem is mondta. Nem tudott kérni. Pl. Két és fél évesen ezt mondta a gyógypedgagógusnak a Légyszìves nyisd ki a gyurmát helyett, hogy
Kinyitod a gyurmát. Ő már 1 évesen 8 szót mondott, másfél évesen elmondta az összes mesét mondókát első hallás után, de a beszédet nem kommunikációra használta.
Szeretik nézni, ahogy pörög. :) Ez a játékfejlődésnek egy szintje, teljesen normális ebben a korban.
Remélem megnyugtat, nekem 2 gyerekem van, mindkettő szerette csinálni, egyik sem autista.
Nem olvastam végig az eddig válaszokat, szóval bocs, ha ismétlem őket.
Van egy barátnőm, akinek autista a gyereke. 3 éves koráig semmi nem tűnt fel nekik. Akkor is csak az, hogy még mindig akadályozott a beszéd (ami egyébként nem is egy tipikus autista tünet). Kb 1 évig jártak mindenhova (mondjuk az is a probléma, hogy hónapokat vártak, hát ilyen a magyar egészségügy), mire diagnosztizálták.
Utána már mondta, hogy voltak árulkodó jelek, pl. sokat volt nyugtalan, nehezen lehetett elaltatni, kezével repkedett, ez a pörgetés is. De! Ezek akármelyik normális kisgyereknél előfordulnak.
Az én kisfiam is nehéz eset. 3 éves koráig nappal nem aludt, minden éjjel fent voltunk, a szókincse pár szóból állt, iszonyat hisztis volt, új ruhát nem fogadott el, és az autónak csak a kereke érdekelte. Feltettem itt én is a kérdést, hogy vajon mi lehet a baja, és kb. 10-ből 9 anyuka látatlanban, szakképesítés nélkül egyből rávágta, hogy tuti, hogy autista. Holott akkor már voltam gyerekpszichológusnál, aki kizárta, mert látta, hogy a gyerek nagyon ragaszkodó, és folyton az érzelmi reakciókat figyelte a vizsgálat
során. (Kb. 1 évig járkáltunk mi is mindenhova, beszédészlelési zavart állapítottak meg kb. a 3. egy órás gyerekpszichológiai vizsgálat után).
Szóval csak azért írom le a sztorinkat, hogy amit leírsz, az még igazán semmi, és 1 évesen a világon semmi nem derül ki belőle, még ennél súlyosabb tünetek sem jelentik feltétlenül az autizmust. A diagnózist diplomás gyermekpszichológusok is csak több hosszú vizsgálat után tudják felállítani.
Valóban nem lehet itt a gyakorin diagnosztizálni egy gyereket, de bármilyen pici korban, bármilyen zavaró viselkedés vagy tünet lehet jelzésértékű. Ilyenkor nem távdiagnózis kell, meg sopánkodás, meg ima, hanem egy szakember. Neurolőgus, pszichológus, vagy gyógytornász. Hangsúlyozom, hogy a korai fejlesztesnél nincs hatásosabb egy csecsemő, kisgyerek életében.
Aki megteheti, az vigye magánorvoshoz a gyerekét.
Az sem jó, ha ijesztgetik a laikusok az aggódó anyukát, de az sem jó, hogy lehurrogják, hogy csak túlaggódik. Inkább lássa feleslegesen egy orvos, minthogy későn kerüljön jó kezekbe.
"voltam gyerekpszichológusnál, aki kizárta, mert látta, hogy a gyerek nagyon ragaszkodó, és folyton az érzelmi reakciókat figyelte a vizsgálat
során."
Ezért zárta ki az autizmust???
Volt már itt a gyiken olyan anyuka aki azt írta az autista lányáról,hogy ő nagyon ragaszkodó és túlzottan "érzelemdús"
A nagy átlag az,hogy valóban az autisták nem tartják a szemkontatktust,nem nagyon vannak érzelmi reakcióik még a szüleik felé sem de ez nem zárja ki az autizmust!
1. Gyerekpszichológus nem zár és erősít meg autizmust, mert ez a pszichiáter kompetenciája.
2. Ennek a megerősítése, illetve a kizárása hosszas vizsgákat után történik.
3. A szülőhöz való ragaszkodás nem zárja ki az autizmust, hiszen a diagnosztikai kritériumok nem tartalmazzák, hogy a gyerek képtelen a mély kötődésre. A szociális funkciózavar nem jelenti az érzelmi kötődés hiányát!
3. Nem a szemkontaktus tartásával van a legtöbb gond, hanem annak a használatával. Mennyi ideig tartja a bizonyos szituban és mikor. De ez sem diagnosztikai kritérium! Ez csak egyfajta kommunikációs eszköz, ami sérülHET.
4 A rugalmatlan viselkedés akkor áll fenn, ha játékokat nem a funkciónak megfelelően használja, beleragad bizonyos tevékenységekbe, amikből képtelenség kiemelni. Később ez átalakul egy bizonyos érdeklődési körrel való folyamatos foglalkozással.
Fontos, hogy a normál játéktevékenység is változik a korral. Ebben a korban az ún, gyakorló játék van előtérben, amikor a gyerek a játék részeinek megismerését részesíti előnyben.
5. A nyelvi készségekről még szó sem volt, pedig az auti triád harmadik fontos elem.
Kérdező, remélem kicsit megnyugodtál azóta.
14-es vagyok. Mint írtam 3-szor voltunk bent a gyerekpszichológusnál, és mindegyik alkalommal 1 órát játszott vele, megfigyelte. Nem írtam le mind a 3 óra történéseit, de jó fejek vagytok, hogy mindenbe beleköttök.
Igen, valóban azt mondta a nő, hogy ő nem autista szakember, "csak" egy gyermekpszichológus. Ennek ellenére azt mondta, hogy kizárja az autizmust. És pont ő volt az, aki a barátnőmnek azt javasolta, hogy vigye el egy autista szakemberhez, mert neki gyanús a gyerek. Talán több köze van a témához, mint az itteni olvasóknak, pláne, hogy ő látta is a gyereket.
És igen, az autistáknál a kommunikáció, a szociális kapcsolatok sérültek. A kisfiam azt játszotta a gyerekpszichológussal, hogy kávét főzött. Először anyának, aztán apának, aztán kérésre csinált a néninek is. És figyelte, hogy ízlik-e. Na, ilyet egy autista nem fog csinálni. Legalábbis a pszichológusnő szerint, de biztos ti itt jobban tudjátok.
Mellesleg én a megyében található összes szakembert végigjártam a 3,5 éves gyerekkel, és széttárták a karjukat, hogy fogalmuk sincs. Szóval egy évesen nem fogsz olyan szakembert találni, aki bármit is diagnosztizál.
" A kisfiam azt játszotta a gyerekpszichológussal, hogy kávét főzött. Először anyának, aztán apának, aztán kérésre csinált a néninek is. És figyelte, hogy ízlik-e. Na, ilyet egy autista nem fog csinálni. "
Ez még mindig nem zárja ki az autizmust! Magasan funkcionáló autista a fiam és bizony szerepjátékozik. Magas intelligenciával átlátja a helyzeteket és kompenzál rengeteg mindent.
Ezzel nem azt mondom, hogy a gyerked auti, valószínűleg nem az, de azt tudni kell, hogy a magasan funkcionáló autizmus diagnosztikája nagyon nehéz dolog és nem 3 órát kell figyelni, hanem napokat akár bent lakással. Megfigyelni társas, kortárs közegben is. Emellett meg a speciális auti szűrőtesztet felvenni (ADOS).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!