Kisfiamnál pervazív fejlődési zavart állapítottak meg, valószínűleg autista. Honnan lehet majd tudni, hogy ez mennyire súlyos? Hogy később hogyan funkcionál majd? Lehet erre bármiből most következtetni? 3 és fél éves.
Az, hogy vannak autisztikus tünetei, nem jelenti, hogy autista! Pláne három és fél évesen. Lehet, hogy az, lehet, hogy nem - majd ha idősebb lesz, úgyis kiderül, ezt előre nem lehet megmondani (legjobb tudomásom szerint).
Vannak autisták (és nemcsak az aspergeresek közt!), akik tök jól funkcionálnak, képesek az önálló életre, és csak annyi látszik rajtuk, hogy furák. Vannak, akiknek 24 órás felügyelet kell. Ez sokmindentől függ, pl az autizmus súlyosságától, az esetlegesen társuló értelmi visszamaradottságtól is. A környezet hatása a dologban vitatott (senki se tudja, mitől lesz autista valaki), én egy esettanulmányban olyat is olvastam, hogy az autista ikerpár egyik tagja kiskorában sokat volt kórházban, míg a másik otthon a családdal, és később a kórházi gyereknek speciális oktatás kellett, az otthoni meg többségi iskolába járt.
Ebben a korban még nem lehet megbízható, intelligenciára vonatkozó teszteket felvenni. És a későbbi viselkedése, beilleszkedése, képességei egyéb külső tényezőktől is függnek.
Még az sem biztos, hogy később kap bármilyen diagnózist. Viszont: Nagyon úgy fest, hogy az autizmus egy genetikai eredetű eltérés - az, hogy valaki kórházban van, még nem okoz autizmust.
Az én kisfiam 2 évesen kapott pervazív fejlődési zavar diagnózist, de már akkor megmondták (kb.5 perc alatt), hogy ez autizmus (bár tévedtek volna).
Számunkra is az volt a nagy kérdés, hogy később mi lesz, mennyire súlyos. 2 éves kora óta folyamatosan kap fejlesztést (korai fejlesztést), TMST-t, vizi terápiát, lovas terápiát stb.
Most 9 éves lesz, még nem beszél, 6 évesen lett szobatiszta, és még egyetlen IQ tesztet sem tudtak vele megcsinálni.
Azonban integrált oviba jár asszisztenssel, és remekül elvan a társaival. Ősztől megy spec. auti iskolába.
1. Ennyi idős korban szinte sehogy nem lehet jósolni. Ami most súlyosnak tűnik, később enyhülhet nagyban.
2. Beszél a kisfiad? Ha igen, az már jó nagyon!
3. Mennyire kommunikál?
4. Értelmileg rendben van? Autinál ez nagyon fontos a prognózis szempontjából. Magas IQ-val könnyebb kompenzálni.
5. Mennyire tud beilleszkedni? Vannak komoly viselkedés gondok?
6. Érzelmileg mennyire ép? Kötődik?
Igen, számomra ez a legnagyobb kérdés! Mit jelent, hogy értelmi fogyatékosság? Annyira szeretném, ha jól funkcionálna később...
Most kezdjük a tmst-t. Azzal kapcsolatban mire lehet számítani? Mikor látható az eredmény és miben segít pontosan?
Vannak non verbális IQ tesztek. A PECS-szel pedig a kölcsönös kommunikációt meg lehet tanítani neki. Nagyon magas óraszámban próbáljátok fejleszteni, minden aktív percet ki kell használni. Ez nagyon nehéz mindenkinek, de muszáj! A prognózist csak a gyógypedagógus és a pszichiáter tudja megjósolni, aki vizsgálta. Most az a legfontosabb, hogy beszéljen és kommunikáljon. Erre van a PECS ugye, amit írtam. Auti specifikus fejlesztés kell.
Nem szabad feladni a reményt, meg kell találni azt a képességét, amiben jó, több, mint az átlag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!