Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Igaza lehet az óvónőnek és...

Igaza lehet az óvónőnek és asperger, vagy nem?

Figyelt kérdés

Tegnap voltam beszélni az óvónővel, miután az oviban volt logopédus és pszichológus és szólt hogy beszélnünk kell.

Egyenlőre annyit mondott hogy ne ijedjek meg, de 90% hogy asperger szindromás az 5 éves kisfiam.De hogy fog még jönni az oviba két pszichológus és majd együtt megnézik, meg majd akkor a velük együtt megbeszéljük hogy mi is van.

Én eddig úgy gondoltam hogy "csak" beszéd problémája van.Nagyon későn kezdett egyáltalán szavakat mondani, 3 évesen.A gyerekorvos csak legyintett hogy majd beszél, a nevtanban lévő beszédvizsgálóból elküldtek hogy az hogy a szülő azt mondja hogy nem beszél őket nem érdekli, majd ha az ovi küldi.Na így végül tavaly márciusban jutottunk el ott közölték hogy logopédus kéne, de az nincs.

Miután tapasztaltunk spontán fejlődést és 100% tudtuk hogy most szeptembertől lesz az oviba logopédus, megmondom őszíntén nem hordtam tőlünk 40km-e, alkalmanként 5 ezerért mert más lehetőség nem lett volna.

Na de vissza az aspergerre.Eddig fogalmam se volt róla mi ez, így az esetleges tünetekre nem is figyeltem fel.

Amiket így hogy kicsit utána olvastam tudok:

Rituálihoz ragaszkodás: -csak úgy hajlandó wc-re menni hogy ölette bejelenti nekem hogy pisilne kell.Ha n épp mondjuk kint vagyok az udvaron olyan keservesen kiabál nekem, mintha baj lenne.

- Nem tudom ez is az lenne-e, de itthon is úgy kér még egyszer valamiből (repetát) mint az oviba, jelentkezve.

- Csak úgy alszik el ha vakargatjuk a hátát. (mondjuk gyereknek én a fülesmackó eléneklséhez ragaszkodtam, ezt nem igazán tartom egy 5 évesnél furának)


Megszokáshoz ragaszkodás: -ez a öltözködésnél van, télen hozzá szoki a hosszúnadrág-zoknihoz és amikor eljön a jó idő, akkor egy hétig ha rövidnacit adok rá, és zoknit nem akkor nagyon sír hogy neki kell a hosszú és a zokni.Kb egy hét mire rájön hogy ha bele gebed se fogok zoknit adni rá 40 fokban.Télen pedig nehezen szokik vissza a pulcsi-kabát kombóhoz. Ilyenkor a hosszú nadrág, zokni viseléssel nincs probléma.Azokat bármikor szívesen felveszi.


Mást nem igazán vettem észre. Pl repkedést nem tapasztalok.Az hogy nagyon tud mindennek örülni, nem tudom hogy mi az ami túlzás lenne.Én is örülök minden kis apróságnak.


Még talán az hogy talán túl jól elvan egyedül.Ha épp jön hogy mi játszunk velle és valamiért nem tudunk (főzök, takarítok, szerelek) akkor sír, megsértődik.

De gyakran van hogy egyedül elvonul a szobájába és egyedül eljátszik.Olyankor két játékot megszemélyesít, és váltott hangszínnel beszélteti a két dolgot. Kívülálló azt hihetné hogy két gyerek van a szobában.Ilyenkor nem is engedi hogy bemenjünk hozzá, kizavar.


Szóval így hogy utána olvastam, 3 tünet megvan.De mindenhol első számú, legfőbb tünetnek azt olvasom hogy korán elkezd beszélni.Ő pont hogy nagyon későn kezdett, és még most sem mindig érthető amit mond, illetve a ragokat vagy egyáltalán nem használja, vagy helytelenül használja.


Szerintetek mire számíthatok?

Illetve van itt olyan ahol apuka nem fogadta el a diagnózist hogy aspergeres vagy autista a gyerek?Azt hogy kezeltétek?Párom teljes fel van háborodva hogy hogy mondhatja ezt az óvónő, én meg miért hiszek neki.


2013. szept. 19. 12:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ezt így nagyon nehéz megállapítani, főleg bemondásra, mert elég sokfélék lehetnek a tünetek és nem mindenkinél jelentkezik minden.

mozgásában vannak zavarok? ugrálni, futni stb. ugyanúgy tud, mint a többiek? Mi a helyzet a szociális kapcsolatokkal? Vannak barátai, megérti a többieket, átérez (persze a korának megfelelően) problémákat, tud másokkal együtt játszani?

Ne törődj bele egyből, vidd el szakemberhez (pl. a Vadaskert Alapítványhoz), ők jobban értenek a diagnózishoz.

2013. szept. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

A mozgásában nem vettem észre problémát, és amikor voltunk a nevtanban vizsgálaton néték a mozgást is és nem említették ott se hogy valami nem stimmelne.

Átérzi a problémákat ezzel nincs baj.

A kapcsolat teremtés...Itthon úgy vettem észre hogy nincs baj, gyerekekkel azonnal eddig bárki olyan gyerek jött hozzánk akit még nem ismert hamar megteremtette a kapcsolatot, jól eljátszott velük.Felnőtteknél van aki nem szimpatikus neki, és akkor addig míg az adott illető itt van kis sem jön a szobából, de ha első ránézésre szimpatizál akkor a felnőttel is elkezd azonnal kapcsolatot teremteni és játszani.

Az oviban azt mondja az óvónő hogy vagy egyedül van vagy ey kislány van akivel szívesen játszik, mással nem.Én még ezen a kislányon kívül szoktam látni még egy kisfiúval akivel jól elvan.Mással valóban én sem láttam még.

Ha utcán összefutunk valamelyik ovistársával nem foglalkozik velük.

Bár én ezt inkább annak tudom be hogy a többek nem tolerálják azt hogy nehéz a beszédjét megérteni, és inkább nem játszanak vele.Ő meg úgy van vele hogy nem erőlteti a dolgot.


Azt tanácsolta az óvónő hogy vigyem sokat idegen gyerekek közé,de hogy ezt hogy oldjam meg tippem sincs.Itt ugyan játszótér van,de sosincs gyerek.Egyszerűen a szülők nem hordják itt játszóra a gyerekeket. :/

Játszóház sincs.Egy volt nem rég bezárt.Legközelebb talán pesten, de hát az közel 40km oda-vissza másfél két óra vonatozás, és se időbe-se anyagilag nem tudom heti 2x-3x bevinni sajnos. :/

2013. szept. 19. 13:22
 3/11 anonim ***** válasza:
Én megkérdezném az óvónőt, hogy mégis mire alapozza a gyanúját? Én semmi problémát nem látok így leírva a gyerekeddel. Nekem 3 gyermekem van, az egyik simán teremt kapcsolatot a másik nehezebben, az egyik vígan játszott egyedül a másik nem... Nem szabad mindent elhinni! A "vidd közösségbe" hát az ovi micsoda ha nem közösség?
2013. szept. 19. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Amiket írsz az alapján gyanús!

Vidd mindenképp el egy vizsgálatra!

gyógypedagógus

2013. szept. 19. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Az ovono es a pszichológus nyilvánvalóan nem rendelkezik pszichiátriai szakorvosi diplomával, igy az, hogy o mit gondol, az o dolga.

Ilyen kis dilijei szinte minden kicsinek vannak. Megjegyzem, en is bejelentem, ha mosdóba kell mennem, hátha valakinek van sürgősebb dolga, a gyerekem pedig amikor óvodás es kisiskolás volt, itthon is jelentkezett,, ha szeretett volna valamit.

2013. szept. 19. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Az hogy ők pontosan mire alapozzák, igazából nem tudom.

Ezeket említette:

- az hogy nem játszik a többi gyerekkel

- van egy kis barátnője, csak vele van viszont az óvónő megfogalmazása szerint "Kettőjük kapcsolatába mást nem enged be"

- ragaszkodik a szokásaihoz (nem fejtette ki mire gondol)

- nem képes egyszerre több fele figyelni, azt mondja az óvónő hogy ha valamire nagyon koncentrál, és megpróbálják más fele is terelni a figyelmét, tragédia ként éli meg

- van hogy ha épp rosz kedve van (alapból nem akart bemenni, vagy elvesznek tőle valamit amivel épp ő játszott) akkor nem tűri azt hogy hozzá szóljanak, hozzá érjenek


Most ez utóbbit én is tapasztalom olyan téren hogy ha mondjuk kér csokit és azt mondom hogy nincs lényegtelen hogy tényleg nincs vagy nem akarok neki adni, mert már evett kettőt) megsértődik és akkor valóban nem hagyja hogy hozzá szóljak, érjek.


Az hogy nem tud két fele figyelni, nem tudom mennyire kéne két fele neki.Itthon ha pl játszik a gépen attól még tudunk kommunikálni, hiába épp nagyon gondolkodik hogy hogy kell az adott pályát (ügyességi játék) átvinni.

2013. szept. 19. 18:19
 7/11 anonim ***** válasza:
36%

Hát ez nehéz kérdés, mert ezek egyáltalán nem markáns tünetek. A rituálék részben megvannak (pl. jelentkezés), de egy aspi gyereknek ennél sokkal látványosabb rituáléi vannak (pl. nálunk minden este pontosan ugyanott állva, pontosan ugyanolyan hangsúllyal kell elmondanom évek óta, hogy "mászás az ágyikóba", különben nem hajlandó lefeküdni... és hasonlók).

A megkésett beszédfejlődés pont, hogy kizárja az Aspergert, legalábbis a Vadaskertes kritériumrendszer alapján, tehát ez max. magasan funkcionáló autizmus lehetne (más diagnosztikai centrumok esetében viszont belefér ez is, nem egyértelmű mindenhol).

A váltott hangszínű szerepjátékozás ugyancsak eléggé ellentmond az autizmusnak, bár nem azt mondom, hogy képtelenek rá, de inkább később, tudatos fejlesztés eredményeképpen.

Az, hogy hogy játszik gyerekekkel és ő kezdeményez, az megint csak ellentmond. Egy aspi nem kezdeményez, vagy ha igen, akkor inadekvát módon közeledik másokhoz (pl. simogatja őket, az ölükbe ül, a hajukat fogdossa). Ha jellemzően kommunikációs szándékkal közeledik, akkor szinte biztosan nem aspergeres. (Az aspik vagy elszigetelődnek a kortársaktól, vagy akkor tudnak bekapcsolódni, ha náluk kezdeményeznek, és akkor is előfordul, hogy nem értik, mit akarnak tőlük.)

Inkább olyan tünetek jellemzik, mint a mozgás (főleg a finommotorika) elmaradottsága. A aspik nem tudnak cipőt kötni, gombot begombolni (sokuknak ez még felnőttkorban is gondot okoz), ha elesnek, nem támasztanak ki kézzel... Gyakori az érzékszervi túlérzékenység (hangokra, fényekre, ízekre, szagokra, emiatt gyakori az extrém válogatósság is), repetitív mozgások és/vagy echolália (szavakat, mondatszerkezeteket ismételget). Az aspik jellemzően felnőttesen beszélnek, mivel a beszédükbe innen-onnan összeszedett paneleket építenek be (helyénvalóan), ettől kimondottan választékos, tudálékos a beszédük.

Ugyancsak az Asperger kritériuma, hogy van valamilyen speciális érdeklődési területe (5 évesen még annyira nem dominál, de már azért szokott lenni, pl. valamilyen tudományos érdeklődés - az én lányomat pl. 5 évesen már baromira érdekelte az anatómia).

Tünet az átlagon felüli intellektus, ami lehet, hogy csak bizonyos területeken mutatkozik meg (pl. matematikai logika, memória), tehát az egyenetlen készségszint is belefér, tehát pl. nem boldogul a számokkal, de több nyelven beszél.

Nincs olyan tünet, ami mindenkire jellemző. Pl. van, aki egyáltalán nem vesz fel szemkontaktust, van, aki felveszi, de nem tartja, és van, akinek nem okoz gondot egyáltalán. Tehát egyénenként sokfélék, eltérőek lehetnek a tünetek. Én érintett szülőként az általad leírtak alapján nem tartom valószínűnek az Aspergert, esetleg magasan funkcionáló autizmusban lehet enyhén érintett, de még ezt sem tartom valószínűnek. Persze könnyen lehet, hogy nem írtál le mindent, mert nem tudod, hogy mit is kellene figyelni... Az, hogy kétszemélyes, vagy bármilyen felnőtt-gyermek viszonyban vizsgálják, semmit nem ér. Autizmust, azon belül Aspergert is csak közösségben lehet diagnosztizálni. Pláne 5 éves korban, amikor már markánsan jelen kellene lenni a tüneteknek (4-5 éves kor között csúcsosodik ki). Én szinte biztos vagyok benne, hogy ki fogják zárni az autizmust, de attól még érdemes a végére járni, mert MÁS gond lehet. Pl. figyelemzavar. Fejleszteni érdemes mindenképp, TSMT-torna pl. biztosan nem ártana. Ha bármilyen további kérdésed van, keress nyugodtan!

Érintett szülő

2013. szept. 20. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ja és az apukák 90%-ban nem szokták elfogadni, csak amikor már kézben van a diagnózis, vagy még akkor sem. Ez elég általános. Ha apuka elfogadja, akkor a nagyszülők nem. Mindig van olyan, aki szerint "semmi baja a gyereknek". Ezzel nem érdemes foglalkozni, ha van diagnózis, előbb-utóbb elfogadják. De nálatok én nem látok erre alapot, és hidd el, hogy ha látnék, akkor azt írnám!
2013. szept. 20. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ.

Hát nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi lesz ennek a vége.

Tegnap említettem a védőnőnek hogy mit mondtak az oviban, nem kommentálta.Ma beszélek a gyerekorvossal is, meg hát várom hogy aki még jön pszichológus mit mond végül.

Ez a legnagyobb bajom hogy tényleg lehet hogy van más tünet is, csak én nem figyelek fel rá.

Írod hogy érdeklődik gyermeked az anatómia felé.

Így ha belegondolok, kisfiam 5 éves kora ellenére imádja a dr csontot, helyszínelőket, meg az discoverin, spektrumon ha épp valami orvosos dokumentum film megy azt szívesen nézi.Ez eddig nekem nem tűnt gondnak, tünetnek.

De lehet hogy az, vagy már csak én kombinálok.


Meg ugye nem tudom hogy az oviba hogy viselkedik.Most dolgozik ismerősöm az oviba, ő szokta mondani hogy gyakran látja egyedűl játszani.

Ugye ez nekem hogy kirekesztik a nem beszélése, nehezen megérthetősége miatt csak gyanúm, nem tudom pontosan hogy mennyire próbált még az elején kapcsolatot teremteni.

2013. szept. 20. 11:30
 10/11 anonim ***** válasza:

Az, hogy mit néz a tévében, az teljesen más kérdés (egyébként személyes véleményem, hogy a gyerek egyáltalán ne nézzen felnőtteknek szóló műsorokat, még háttértelevíziózás gyanánt sem). Nálunk mondjuk természetes volt, hogy kb. 4 évesen megtanulta a korhatár-jelöléseket, és onnantól a tévé környékét is messze elkerüli, ha nem neki való műsor megy benne. (Na pl. ez is egy auti viselkedés, mereven és görcsösen ragaszkodik a megtanult szabályokhoz.)


A kortárs kapcsolatokban nem az számít, hogy ELEINTE milyen volt, mert egy auti minden nap izoláltan, passzívan, vagy bizarr közeledéssel reagál. Akkor is, ha már integrálódott. Nálunk az ovi 4. évében is mindennapos volt az, hogy nem értette, mit akarnak tőle. (Kivéve, ha a gyerekek pontosan elmagyarázták neki, hogy mit fognak játszani.)

2013. szept. 20. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!