Problémát okoznák azzal a fiamnak, ha a saját szeme láttára porszívóznám fel a legoit?
Fiamnak saját szobája van, ahol már egyedül is alszik. Itt is játszik a játékjaival köztük puzzle, lego, matchbox és egyebek. Miután játszott sosem pakolja el őket, hanem ott hagyja ahogy éppen végzett és ha mennék takarítani szólok neki, hogy rakja el ő pedig csak annyit válaszol mindig, hogy “oké, mindjárt”. Régebben kétnaponta takarítottam a szobáját, de most már hetente sem tudom emiatt. Természetesen én az ő játékjaihoz nem nyúlhatok, mert az az övé majd ő elpakolja…
Legoit nagyon félti, az utolsó szemre is figyel nehogy átkerüljön a másik lego szettbe. Emiatt arra gondoltam, hogy egyszer amikor sokszor szóltam, hogy pakolja már el a legot, hogy had menjek takarítani bemennék a porszívóval és a földről felporszívóznák legokat mivel, hogy már nagyon muszáj összetakarítani és meguntam, hogy nem tudok takarítani. Tudom, ez így nagyon undorító dolog, de mit gondoltok, fog ebből tanulni, hogyha elveszik jópár lego? Valamint egy adag síráson kívűl lehet-e más következménye?
Habár a kérdés elég faramuci, de máshol is olvastam, hogy szülők beporszívózták a gyerek legoit emiatt. Kérdésem lenne még, hogy ti megcsinálnátok-e? Jónak látjátok-e ezt így? Valamint hogyan oldanátok meg, hogy mindig rend legyen a szobába és ne legyen minden játék elől?
# 18. 62 éves vagyok, bár szívesen lennék elkényeztetett kamasz. A 20-as is téved: Felneveltem két csodálatos gyereket, akik most már felnőttek, mindkettő egyetemi végzettségű, nagyon jólelkű, tisztelettudó, remek emberek lettek, és nagyon bensőséges, szeretetteljes velük a kapcsolatunk. Mindig nagyon szófogadó, nagyon jó gyerekek voltak, és egymást is nagyon szeretik és segítik.
Nekem sikerült ilyen gyerekeket felnevelni a saját elképzeléseim szerint, ti meg csináljátok, ahogy akarjátok. Csak aztán ne rinyáljatok pár év múlva itt a Gyakorin, hogy nem bírtok a kamasz gyerekeitekkel. Porszívózd fel a játékait. Pláne a legóit, amit minden bizonnyal felépített, és szeretné a kis művét egyben tartani. Az enyémek is legóztak, és a legóépítményeik mindenhol ott álltak a lakásban. Na és! Engem nem zavart. Ma már nem állnak ott. A szobáikat pedig ők takarították. Ha nem takarították, akkor úgy laktak benne. Meddig akarsz utána takarítani, 40 éves koráig? Mert ez aztán helyes nevelési mód, ugye?
Ja, és nem utolsó sorban, a gyerekeim saját elmondása szerint nagyon boldog gyerekkoruk volt, és ezért hálásak nekünk, nekem és a férjemnek.
De az biztos, hogy én sosem dobáltam volna ki a játékukat a szemétbe. Mert a porszívózás azzal egyenértékű. A játék nem szemét. És ha a gyerek a játékai között érezte jól magát a szobájában, akkor én ebbe nem szóltam bele. Ő se jött be az én szobámba kidobálni a dolgaimat. Tisztelni kéne a gyereket, meg a privát szféráját is, akkor is, ha még kicsi. És akkor ő is tisztelni fog téged.
A minap olvastam egy jó tippet erre. A helyedben a tiltakozása ellenére összeszedném a legót 1x. Utána pedig, ha használná, akkor a zsebpénzéből letétet kell adnia neked. Előre megbeszélitek, hogy mikorra kell elpakolnia a legót. Berakjátok az 5000 Ft-ot vagy amennyi a letét egy befőttes üvegbe, te elteszed, majd a megbeszélt időpontig jöhet vissza a elpakolt legóval, és visszakapja a pénzét. Vagy ha nem, akkor te szeded össze egy megbeszélt idősávban, de a pénz ugrott. Ha késve, de ő szedi össze mielőtt még te megcsinálnád, akkor lehet úgy, hogy visszakapja a pénz felét.
Továbbra sem tudjuk, hogy mekkora gyerek, aki már érti a pénz értékét, azzal ez működhet, de minél kisebb, annál alacsonyabb letétet szabnék meg.
Világos, hogy itt nem teljesen ez az alapprobléma (azt írtad, összeszednéd, csak nem akarja a gyermek hogy hozzáérj), de szerintem a határidő, hogy csak adott időre és letét ellenében kölcsönözheti ki a játékot, segíteni fog.
Nem saját ötlet, olvastam valahol, de szerintem jó ötlet, és a pénzvilág, a pénz működésének alapjait is segít elsajátítani, mélységében megérteni.
#az előző is én vagyok.
Onnan tudom, hogy sok anyuka kidobja a legokat amit felporszívózott, ugyanis gyerekkoromba volt egy barátom akinek az anyukája ész nélkül porszívózott, ráadásul ilyen erősebb nagy sárga porszívóval (nem tudom a pontos márkáját, de sokan használnak olyan porszívót :D) és tudtuk hogyha porszívózik és a földön hagyunk valamit annak búcsút is vehetünk… Ez oké is volt, de egyszer takarította a barátom billentyűzetét és kiszippantott belőle 3 betűt. Mire hazaért a porzsákot már kicserélte és levitte a szemétbe úgy, hogy tudta, hogy bennt van a 3 gomb a billentyűzetről. (Persze a szemétből már nem vette ki senki, úgyhogy kellett is venni új billentyűzetet)
A barátomnak volt egy testvére, aki abban az időben legózott amikor együtt voltunk és amikor az anyjuk porszívózott és mi a másik szobába voltunk és onnan hallottuk, ahogy mennek bele a legók porszívóba és az anyjukat nem is érdekelte… (amit én hallottam 4 vagy 5 darab biztosan belekerült a porszívóba)
Úgyhogy ezek után mérlegelj, vannak anyukák akik így bánnak a saját gyerekükkel…
#23 Nem nekem szóltál be, én eddig nem is kommenteltem, de ezt nem hagyhatom szó nélkül. Látszik rajtad, hogy idióta vagy. Rögtön személyeskedsz, ha valaki nem ért veled egyet, pedig amúgy, amit a bácsi ír, az fair enough.
A gyerekszoba a gyerek magánszvérája. Fokozatosan arra kell szoktatni, hogy magától tartson benne megfelelő rendet. Megfelelő alatt értsd azt, hogy nincs penész, bogarasodás, esetleg a porra érdemes még figyelni. Minden azon túl már a gyerek magánszvérája, ráadásul az az önállóság része kell, hogy legyen egy bizonyos kor felett, hogy nem anyuci porszívóz. Alapból totál nonszensz kétnaponta porszívózni egy szobába, ahol nem eszik bent senki, nincs háziállat, hetente-kéthetente elég, ha a saját gyerekkoromból indulok ki.
Itt az a kulcs, hogy a gyereket megfélemlítés nélkül rávegyük arra, hogy elpakoljon magaután. Adott a gyerek, aki nagyon háklis arra, ha egyáltalán elkeverednek a legói egymással. Az már ha te felporszívózod a legót, mondható érzelmi terrornak.
Az korfüggő, hogy hogy tudod rávenni arra, hogy rendet tartson. Foglalkoztam gyerekekkel, változó korosztállyal, én azt tapasztaltam, hogy a kisebbeknél az hat, ha játékosan csinálod, legyen egy játék a pakolás, akár be is kell vonódnod, együtt csinálni vele szórakoztatóan, vagy csinálhatsz neki egy versenyt saját magával, hogy méred az időt, és jutalmazod, ha új gyorsasági rekordot állít fel magához képest. Nagyobbaknál kilátásba helyezhetsz jutalmakat, csinálhatsz neki feladatlistát napokkal hamarabb, hogy tervezhető legyen, hogy mikor kell nekifognia. Sokkal motiválóbb.
Ennek az agyhalott, erődemonstrációnak semmi értelme. Anyám is ezt csinálta mindennel, meg is lett az eredménye, amint végeztem a középsulivak költöztem is el, havi egyszer beszélünk, felszínesen.
A legfontosabbat nem írtad: hány éves a gyerek?
Hogy mindig rend legyen a szobában, azt szerintem elég nehéz megoldani.
Ha ovisról van szó, akkor én mennék még segíteni neki.
Ha kisiskolás, akkor meg porszívózhatna ő, egyből nem a lego pakolás lesz a baja. 😆 De tényleg, nálam bevált, hogy gyakran ő porszívózik, de ha amúgy épp kezemben a porszívó, és az ő szobája olyan állapotban van, hogy alkalmas rá, akkor megcsinálom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!