2 éves korban milyen jelei vannak a hiperaktivitásnak?
Semmilyen!
Egy egészséges 2 éves lehet nagyon mozgékony, eleven, érdeklődő, hisztis és persze ennek az ellenkezője is.
Ilyenkor kezd el kialakulni a személyiségük, ami tovább fejlődik majd a szocializálódással, a közösségbe kerüléskor (bölcsi, ovi).
Hiperaktivitásról majd csak óvodáskor végén lehet beszélni, mikor az iskolaérettség jeleit vizsgálják.
Tünete lehet majd, ha nem tud megülni a fenekén és aktívan figyelni 5-10 percig. Ha kapkod, szétszórt, nem vesz részt kitartóan egy-egy tevékenységben.
Lehetnek jelei, de senki nem fogja még diagnosztizálni. Csak esetleg utólag lehet majd mondani, hogy aha, azért nem működött a dolog.
Sok ember nem érti, hogy mi az, hogy hiperaktivitás. Nem azt jelenti, hogy a gyerek pörög. Nagyon nem. Nem is jó ez a magyar elnevezés, mert a probléma nem ez.
Az a lényege, hogy a gyerek nem tudja fókuszálni a figyelmét. Egyszerre jönnek a külvilág ingerei s nem tud szelektálni belőlük. Ezért pörög, de aztán túl hamar elfárad, az idegrendszere nem bírja. Ezért jön a hiszti, a dühroham. Ezért nem fejlődik úgy, mint a kortársaik, mert nem tud egy dologra koncentrálni, nehezen alszik el, nem tudja kipihenni magát. Aztán jönnek az önértékelési problémák, hiszen semmi sem sikerül neki, és mindenki folyton azt mondja, hogy ő a rossz gyerek, nincs pozitív visszacsatolás, hiszen a felnőttek, a kortársak is elutasítják, és a tanulásban is csak kudarcélmények érik.
Hogy ebből mi látszik 2 évesen? Ha kezelhetetlen, ha nehezen alszik el, ha az életkori átlagnál több a hiszti. De az a baj, hogy 2 évesen elég nehéz eldönteni, hogy mi az életkori sajátosság, és mi az extrém, hiszen ez azért a gyermek személyiségétől is függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!