Fejlesztésre szorul vagy csak életkori sajátosság?
3,5 éves fiamról van szó.
1,5 éve érkezett mellé egy kis tesó, akinek a születése okozott némi problémát közöttünk. Amíg pocakban volt a baba, nagyon várta, azonban a születése után kb 3 hónapig nagyon féltékeny volt, volt hogy meg is ütötte a picit, főleg ha vendégek jöttek, akik a kicsit csodálták. Ezután mindig heves sírás volt, és bocsánatkérés. Mára már megszerette, és vigyáz rá, játszik vele, azonban sokszor mondja, ha a tesóval foglalkozok, hogy őt hagyjam és vele legyek. Próbálok mindkettőre időt szakítani, de sajnos ez nem mindig sikerül.
Már baba korában is voltak "fura" dolgai, amelyek akkor nem tűntek annak. Felsorolok most mindent, babakorából és mostról:
1.A hozzátáplálás kezdetben könnyű volt, azonban a püré állagról nem lehetett darabosra szoktatni, 12 hónaposan konkrétan falatkákat kapott már. Utálta, ha pürében darab van. Odáig ment ez a dolog, hogy egyáltalán nem ette meg később a főzelékeket, leveseket, csak a "száraz"at. Ez mára javult, már vegyíti a 2 textúrát, DE.. ezt később írom.
2. Nehezen aludt el, és aludt egyedül. Ha nem vele aludtam el az ágyban, akkor kihagyta az alvást. Azonn felébredt, amint otthagytam. Család szerint ez rossz szoktatás. Próbáltuk külön szobában altatni, egészen addig aludt éjszaka a szobájában, amíg az első ébredés után nem jött át. Ez kb 2 óra után volt.
3. Minden hangos, vagy zakatoló kattogó hangra "táncolt" körbe körbe körbe.
Most:
Az 1. Pontban leírt táplálási nehézség fennmaradt. Elképesztően válogatós, nem eszik meg szinte semmit. Húst megeszi bármilyen formában, zöldségből csak a krumplit, gyümölcsből csak az almát és a banánt, de azokból is havonta 1et. Mindennap kínálom vele, mi is esszük ezeket, mutatjuk neki a példát, együtt eszünk, de ö 2perc után otthagyja az asztalt és nem hajlandó enni. Ha erőltetjük akkor csak sír és hisztizik. Nem eszi meg a pudingot, tejbegrízt, joghurtot, mert undorodik tőle. Gyümölcslével ki lehetne kergetni a világból, csak vizet iszik. Kekszet, pufit, csokit megeszi, de azokból is válogat, pl azt nem eszi meg a kekszből amelyik morzsálódik, a pufiból nem szereti a "bevonatosakat", amelyekkel összekeni a kezét. A csokinak csak barnának szabad lennie, fehér nem lehet. Kakaót csak pár általa elfogadott bögréből kizárólag szívószállal, vizet csak egyfajta kulacsból, csak akkor ha látja, hogy ott előtte töltjük meg, különben az "nem friss".
2.pont: ugyanez megmaradt nála. Nem tud egyedül aludni. A tesó érkezése annyira megzavarta ezt, hogy az esti 8órai alvás gyakran 10ig elhúzódott, mert addig nem tudtam vele ledőlni aludni. A délutáni gyakran kimarad, ha a tesója nem akkor akar aludni, mikor neki kellene. Mivel egyedül vagyok itthon vele, így nem lehet megoldani, hogy a picit egyedül hagyom arra az 5percre (ennyi kell neki hogy elaludjon!), ha pedig bent van, akkor rá figyel, és ő sem alszik. Nagyon jó alvó, ha ott vagyok. Apa nem jó.
3. Is megmaradt. Annyira hogy ha valamit játszik, azt is abbahagyja és táncol. Ha előbb elmúlik a hamg, mint hogy tudna, akkor sír (pl szagelszívó, kávéfőző). A zenéket nagyon szereti, szereti használni a hangszerjátékait, szeret zörögni, van hogy képes félórán keresztül is ütni egy fémdobozt.
Ezeken kívül:
-vannak megszállott dolgai, pl sorbahelyezni valamiket, amiket nem szabad szétszedni egy bizonyos ideig, VAGY elkezd hisztizni mert nem tudja pontosan szimmetrikusan elhelyezni az adott tárgyat
-ha nem csak felkötöm a hajamat, hanem mondjuk besütöm, akkor addig sír hisztizik amíg vissza nem csinálom. Ezen kívül azért is sír ha új ruhát veszek fel (vagyis újonnan vásároltat), ha kifestem a körmömet, ha a tesója frizurája megváltozik. Ordít, hisztizik, nem kap levegőt ilyenkor. Annyi dühös.
-Düh: gyakran vanak dührohamai, ordít, rugdos, csapkod. Nem tudja megmagyarázni miért idegesíti fel az adott dology utána mindig bocsánatot kér, bújik, sír. Minden fel tudja idegesíteni, ha nem úgy áll a cípőfűzője vagy ha nem jobbra megy az égen egy repülő hanem balra..
-későn indult meg a beszédfejlődése, erősen dadog, felcserél szótagokat, betűket
-szobatisztaság folyamatban, az is későn indult el.
A családom szerint teljesen normális a helyzet, és ez a kor ilyen. A férjem szerint elrontottam a nevelését, elkényeztettem, és csak kiskirályt játszik. Nekem viszont nagyon fura ez az egész ahogy dolgokra reagál. Védőnő azt mondja nem tudja, nem ért hozzá, vigyem korai fejlesztőbe. El is viszem, de csak szeptemberben tudom, akkor kezdi az ovit is, ahova nem akar menni, mert elmondása szerint nem akar más gyerekekkel játszani.(pedog el szokott lenni másik gyerekekkel is, szépen játszik velük, igaz utána túlpörög).
Van más is hasonló helyzetben? Voltatok esetleg fejlesztőben, mit mondtak?
Vannak a leírtakban autizmusra jellemző tünetek és/vagy szenzoros integrációs zavarra.
Ennek a kettőnek a helyedben utána járnék.
Én nem látom annyira vészesnek. A korai fejlesztés 3 éves korig van, úgyhogy oda már nem tudod vinni. A lányom hasonló a fiadhoz. Azért vannak részek a leírásban, ami durva:
"vannak megszállott dolgai, pl sorbahelyezni valamiket, amiket nem szabad szétszedni egy bizonyos ideig, VAGY elkezd hisztizni mert nem tudja pontosan szimmetrikusan elhelyezni az adott tárgyat
-ha nem csak felkötöm a hajamat, hanem mondjuk besütöm, akkor addig sír hisztizik amíg vissza nem csinálom. Ezen kívül azért is sír ha új ruhát veszek fel (vagyis újonnan vásároltat), ha kifestem a körmömet, ha a tesója frizurája megváltozik. Ordít, hisztizik, nem kap levegőt ilyenkor. Annyi dühös."
Én elvinnem valahova felmérésre, a lányomat is vittem, ő nem autista, pedig vannak hasonló tünetek. Tsmt tornát ajánlom.
Miért vársz szeptemberig, amikor az ovikezdés még egy újabb "trauma" lesz a kis életében.
Vidd el mihamarabb felmérésre, tsmt tornára.
És pl mit eszik egy nap?-mert a leírásod szerint kb semmit.
És oké hogy rossz alvó, de este későig elhúzódik, a délutáni kimarad, így a fáradtság is fokozza a feszültségét.
Lányom autista. Ugyanez pepitában.
Vidd korai fejlesztőbe. Meg fejlődésneurológushoz. Minél előbb!
Sajnos a korai fejlesztésről lemaradt.. az 3 éves korig van.
Leírás alapján inkább nevelésre szorul. A férjére vonatkozó mondatból én arra következtetek,hogy nem vagytok következetesek, amit az egyikőtöknél nem lehet, a másiknál lehet. Ha nincsenek világos szabályok és keretek, az is okoz ilyen tüneteket. Pláne, hogy megérkezett a 2. gyerek, ez amúgy is borít sokmindent.
Barátnőm kisfiánál is majdnem ugyanezek megvoltak. Ő nem autista. Persze a te fiadat is érdemes lenne kivizsgáltatni, hogy tisztábban lássatok.
Szakembernél voltunk a héten, elmondtam mindent, videokat és képeket mutattam róla,majd 1 órát beszélgetett vele, illetve figyelte ahogy játszik (kijött hozzánk a védőnővel). Aspergert állapítottak meg nála.
Köszönöm a válaszokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!