Indulat kezelés 5 éves kisfiúnál?
Óvoda javaslatára indulat kezelés szükséges a fiúnknál. A probléma létezik, teljesen egyet értünk vele. Kérdésem az lenne, hogy amíg eljutunk addig ami 2-3 hónap is lehet, tudnátok e gyakorlati tanácsokat adni ami nálatok bevált?
2 éve már voltunk vele pszicholósnál, gyógypedagógusnál. A gyereknek semmi baja, az általunk elmondott problémák nevelési hibádból adódnak, de semmi féle segítséget, tanácsot nem kaptunk.
Aztán mintha normalizálódott volna a helyzet. Persze voltak problémák, de nem volt vészes, legalábbis ezt hittük.
Most viszont az óvodai szünetet követően mintha bomba robbant volna. Nincs nap, hogy ne lenne büntetésben, folyamatos a panasz az óvónők és szülők részéről. Verekszik, csúnyán beszél, nem fogad szót, már nem barátkoznak vele a többiek. Teljesen tanácstalanok vagyunk.
Szóval tudjuk, hogy probléma van, el is indulunk az úton, de addig is ötletet, tanácsot kérnék, hogy mit tehetünk.
Hogy néz ki a napi rutinotok?
Testvér van?
Kurcinka:Eleven kölykök című könyvben nagyon sok jótnács van. Illetve Lansbury: Nincs rossz gyerek c. könyve a következetesség betartásáról szól gyakorlati szituációkban.
Mennyit szoktatok mesélni neki?
Nálunk a nagyobbik 6 éves, vannak indulatkezelési problémái és rengeteget segítenek. Vannak mesék, amik fejlesztik az érzelmi intelligenciát, pl. ez: [link] vagy ebből van könyv is, de hangosmesék között is van verekedésről szóló. Illetve nekik van egy appjuk is, ami 3 napig ingyenesen használható, és ott a problémakezelés alatt van egy verekedés rész, amiben kifejezetten a gyereknek magyaráz ugyanaz a két tündér, akik a fenti mesében is vannak. De vannak az appban a Mesék fülön is külön hangosmesék, ott is vannak együttműködést segítőek is pl. a Nem csinálom című (asszem a Hétköznapi problémák kategórián belül), vagy az Aranytulipán változása is tök jó, ez a Családi problémák részben van.
Szoktam magamtól is meséket kitalálni, amibe beleszövöm a napját, vagy az adott problémát. Ezerszer többet segít, mint külön elbeszélgetni vele (amit persze szintén szoktunk, de sokkal kisebb az eredménye). Illetve, ha szeret szerepjátékozni, akkor ott is be lehet hozni a verekedést, együttműködést (az enyém nem szeret, illetve ő nem, a kicsi igen, vele ez működik).
Ja, és a babyhavior appban van egy Jutalom rész, ahol gyűjthet virágokat, ha valamit jól csinál, egy ilyen virtuális fán nyithat ki egyszerre egyet, és ha összegyűlt a 10, akkor kap valami apróságot, amiben előre megegyeztünk (nálunk ez valami egészséges finomság általában, pl. választhat gyümölcsöt, vagy valamilyen joghurtot). Ez inkább az otthoni dolgokban segíti, hogy együttműködjön, pl. így hajlandó olyat is megenni, amit amúgy nem (zöldturmixot szoktam csinálni, és ha megissza, nyithat érte egy virágot, azóta issza, mint a kisangyal, előtte sehogy nem bírtam beleimádkozni).
1-es voltam
Nálunk is vannak hasonló problémák. Az iskolában azt csinálták, hogy a fiam kidobta a dühét az ablakon, ami felrepült egy felhőre, és elúszott a felhővel. Ez otthon is sokszor bevált. Már jó ideje nem is volt dühkitörés.
A másik, ami működni szokott, hogy egyetlen szó nélkül ott vagyok vele. Lassan, nyugodtan lélegzek mellette. 10-15 perc alatt az én nyugodt jelenlétem megnyugtatja. Nyilván az óvodában nem lehet ilyesmit elvárni,de otthon lehet alkalmazni.
Ha ez a technika nem válik be, akkor legyen egy kuckója a gyereknek, ahová elvonulhat kipuffogni magát. Nagyon fontos, hogy ha megnyugodott, szeretettel fogadjátok vissza. Ne büntesd meg ezért, meg ne told le. Feltétlen szeretetre, elfogadásra van szüksége a gyereknek. A szó legszorosabb értelmében vett feltétlen szeretetre.
Ezzel együtt legyenek világos szabályok otthon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!