Magyar nyelvű szabálykártyákat hol találok az interneten 5-6 éves autista kislánynak?
Letölteném, nem tudok rajzolni.. Esetleg kis változtatást tudok véghezvinni rajta.
Ilyen "nem szabad, tilos" kártyákra gondolok (csipkedni, ütni, rúgni, sikítani, stb).
Láttam a neten már, de az mind angol. (a gyerek tud írni, olvasni)
Akár angol forrás is megfelelne, max átírom a szöveget rajta.
2! Autistaként tudhatnád, hogy hiába van 120 feletti IQ-ja az 5 éves kislányomnak, ha ezeket nem érti meg.
A gyógypedagógus frappánsan elmagyarázta nekem, sajnálom, hogy nem tudom ugyanolyan szabatosan megfogalmazni.
Az a lényeg, hogy a gyermekem vizuálisan jobban irányíthatónak tűnik.
Azt mondta a gyógypedagógus, hogy hiába mondom el neki 1000x is, hogy pl ne üsse a mellem ököllel, ha épp olyanja van, hanem mutassak fel egy kártyát. SOKKAL hamarabb megérti, miről van szó!
Amúgy beszélő autistáknál is használják ezeket pont az érzelmek kifejezésének nehezítettsége miatt.
Neki még az is gondot okoz, hogy melege van-e, vagy fázik. Nemhogy egy bonyolultabb érzelem....
(Az meg, hogy 1 hallás után visszamond egy verset, dalt vagy mesét szinte szóról szóra, vagy hogy 5 évesen ír-olvas, ilyenkor nem segít!!)
Pecs, boardmaker képek, akár google képeken, vagy pinteresten. Pinteresten hozzáteszed, hogy viselkedés, rúgni, vagy angolul, fog találatokat kidobni.
Mi adunk haza megbeszélés alapján alapkészletet a szülőknek - a fejlesztője esetleg nem tud adni? Az nagyon hasznos, ha kb ugyanazzal a képtárral dolgoztok otthon, mint pl oviban vagy fejlesztésen, főleg, ha újdonság lesz ennek a bevezetése.
Esetleg megpróbálkozhatsz az AOSZ-os DATA appal - nekem személy szerint telefonról körülményesen működik, de vannak segítő anyagok a használatához.
Egyébként, érdemes megnézni, ha lehet, megbeszélni, majd éles helyzetben kipróbálni, mi működik jobban nálatok: konkrét kép, vagy sematikus ábra. Pl keresel egy képet, ahol egy gyerek beleharap valakibe, és jó vastagon áthúzod pirossal. Egy ugyanilyet csinálsz egy rajzolt képpel. Ha helyzet van felmutatod, és meglátod, mire reagál jobban a te gyereked.
Akár ő is segíthet kiválasztani, hogy melyik kép az, ami szerinte segítene megállni ilyenkor.
Általában ilyenkor szokás alternatívát is ajánlani, mert ugye ott van valami feszültség, amit nem tud helyesen levezetni a gyerek. Ez egy példa lesz, nyilván te tudod, a te gyerekednél mi használhat, vagy meg kell keresni: pl ha a harapás az első reakció egy dühkitörésnél, kaphat egy rágható nyakláncot, amiről készítetek képet, hogy arra harap rá éppen ő maga, és egy zöld pipát rajzolsz a kép sarkába, hogy azt lehet (sok ilyen mütyürt lehet már kapni). Felmutatod a tiltó képet, hozzáteszed, szóban, hogy nem/nem szabad; utána mellé mutatod amásik képet, és mondod hozzá: helyette ezt lehet.
Mivel indulat közben nem könnyű kontrollban lenni, segítheted azzal is, hogy ha látod, hogy harapni, miközben felmutatod a kártyát, hátralépsz. Ez is tanulási folyamat, keveseknek megy egyből, gyakorolni kell.
Ez az egész egy példa volt (mivel nem ismerem a helyzetet), remélem, hogy valamelyest használható esetleg. Én angolul szoktam beírni a tő kereső szavakat, úgy több a találat (itt pl no biting pecs card, és children bite/biting ment googlebe).
7es! A lányom is Aspi... Volt olyan, hogy a Miskolci Állatkert bejáratánál kékre-zöldre vert.. 5 évesen.. :( A 2 alkaromon 2 cm-es kékfoltok voltak.
A pszichológus sem hitte el sajnos, hogy a lányom volt.
Pont ez a probléma, ahogy 5 éve tapasztalom. Nem tudják az emberek, hogy minden autista MÁS. Nem tudják elfogadni.
Amit írsz te is, hogy ismersz autistákat. És? Pont ez az! Hogy mind más!
Ő sajnos 2 évesen kezdte, elég súlyos önbántalmazással. Majd a többiek ellen fordult.
Ezt próbáljuk kezelni, de sokmindent nem ért meg.
Ezért javasolta a gyógypedagógus a kártyákat. Mert vizuálisan jobban irányítható állítólag.
Annyit még, hogy az anyja vagyok a kislányomnak, a legjobbat akarom neki. Azért tettem fel a kérdést is.
Az agresszió 4 éve probléma. Az óvodában is agresszív az óvónőkkel, otthon velünk, anyukámat ököllel üti. Szóval helyhez se kötődik. Bárhol, bárkit. Ha valami nem úgy van, ahogy ő elképzeli, ha frusztrált, ha fáradt, ha épp valami kiváltja nála.
Én szívesen odaadom a mijeinket, nekünk nem használtak. Én külön válogatva kértem a kék fejlesztés autizmus csoport adminjától pénzért. Laminálva van, összeválogatva.
Szerintem tök marhaság(nálunk nem ment), mert nem azzal volt a baja, hogy nem tudta megérteni, hanem nem tudta kivitelezni, és a mai napig nem tudja, mert olyankor viselkedik így, mikor ideges. Önmérséklete meg nincs hozzá, hogy szabályozza a dolgait. Szóval megvettem párezer volt, de semmit sem használt. Ugyanígy írásos formában sem használt. Olyan, mint a körömrágás és az orrtúrás, rossz stresszreakció, nem fogod tudni figyelmeztetéssel lebeszélni, nem direkt csinálja, ilyenkor elfeledkezik magáról, mert ideges, nem tudja kontrollálni a dolgait, amíg az idegesség el nem múlik. Legalábbis nálunk.
De nagyon drukkolok, hogy nálatok működjön, szívesen elpostázom(vagy bpn odaadom személyesen), kb minden rajta van. Ja és mikor az enyém meglátta ezt, elsírta magát és félt a kártyán látható erőszaktól(pedig nagyon kis egyszerű semmi extra rajzocskák, szinte pálcikaemberes szint vagy 4 éves gyerek rajzai), és sírt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!