Oviban a nagycsoportosoknak hogy zajlik a megállapítása hogy ki mehet iskolába?
Fiam nagycsoportos lesz, az óvónő már írt erről nekünk.
Októberben novemberben lesz vizsgálat, és azok a szülők akik nem akarják iskolába adni mennek egy másik vizsgálatra.
De ha a gyerek szociálisan nem érett úgy is kiszűrik. Miért kell ezen ennyit aggódni? Ha iskolaérett minden téren akkor miért maradjon még egy évet oviban?
Ha nem iskolaérett akkor marad oviban.
Tiszta szégyen 8 évesen kezdi az elsőt egy gyerek a családban mert a szüleinek könnyebb volt oviba vinni mint suliba. Távolság miatt tartották vissza.
8 éves korig (azaz úgy, hogy ősszel már betölti a 8-at) csak szakértői vizsgálat alapján maradhat egy gyerek az óvodában. Ez NEM szégyen.
Valami olyan elmaradással küzd a gyerek, amiről remélhető, hogy egy év alatt érdemi javulás érhető el benne. Nem feltétlenül akaják az orrotokra kötni, hogy mi az. Több oldalas szakértői vélemény készül róla, fejlesztéseket írnak elő a számára (ami aztán vagy megvalósul vagy nem...), szóval nem a szülő puszta kérésére történik a dolog.
Legfeljebb a kétes esetekben nyom valamennyit a latban, hogy a szülő hogyan áll a kérdéshez.
Ha ez valahol mégsem így történik az remélhetőleg kivételes eset.
Folyamatosan készül egyénenként jellemzés a gyermekekről, a teljes óvodai idő során. Folyamatosan figyeljük az óvodások érését (érzelmi, értelmi, fizikális érését), különböző szempontok szerint. Ez az alapvető mércéje, hogy a gyermek iskolaéretté válik-e, amikor eljön az ideje.
(Más kérdés, hogy egyes óvodákban, a szakmai elveknek sajnos ellentmondva, úgynevezett difer teszteket is alkalmaznak, valamint egyéb iskolaérettségi vizsgálatokat, holott óvodás korú gyerekeket nem szabadna kitenni mindennek. Az, hogy egyes óvodákban mégis zajlik difer tesz -ami iskolába való mindösszesen, valójában-, alapvetően az iskolák nyomása, holott iskolába nem iskolások mennek, hanem óvodások!)
(Idézek a netről, a difer kapcsán: "Azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeke mostanában kezdte meg az iskolát, ismerősen csenghet a DIFER kifejezés. Egyfajta teszt ez, amivel a kisdiákokok fejlődését, fejlettségét vizsgálják. Ezekre a vizsgálatokra általában a tanév első heteiben-hónapjaiban kerül sor." ISKOLÁBAN tehát! Nem óvodában!
Óvodában, valójában tehát, nem szabadna semmiféle iskolaérettségi tesztnek kitenni a gyermekeket. Ráadásul nem létezik Magyarországon iskolakötelezettség, hiába írják egyesek. Tankötelezettség van, ennél fogva lehetőség van magántanulóként is fejlődni, 6 éves kortól, amennyiben a vonatkozó iskola igazgatója jóvá hagyja a szülők kérelmét. Az iskola nem kötelező, a tanulás viszont igen, 6 éves kortól, vagy óvodapedagógusi javaslatra / szülői kérésre stb -attól függ- 7 éves kortól.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!