Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Mi a véleményetek a waldorf...

Mi a véleményetek a waldorf ovikról?

Figyelt kérdés

A környéketeken milyen a waldorf ovi? És iskola?

Személyes tapasztalatokat várok.


2014. nov. 20. 11:31
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

"Az szerintem nem birkaság, meg sorba beállás, hogy be kell menni a munkahelyre akkor is ha nincs kedved és megcsinálni azt a munkát is, ami nem okoz örömet."

- Ez az,amit meséltem, hogy nem csinálok olyan munkát, amit nem szeretek, mert bele fogok keseredni hosszú távon, és a boldogság az első, nem az, hogy megtartsam az állásom. Mindig volt másik és lesz is másik. Most szeretem, amit csinálok. Alkalmanként megtesz az ember egy-két uncsibb dolgot, de szerintem azért ilyen nyomott a társadalom, mert nem szeretetből dolgozik, hanem kötelességtudatból.


"A főnökkel sem mindig ért egyet az ember, de az ő szava dönt."

- Azért ha a főnököm tisztel, akkor nem egy agresszor. Akkor természetesen ő dönt, de a csapatmunkát előbbre tartom a direktúránál.


"Nem tudom, te hol laksz, én itt vidéken éveket vártam egy normális állásra, itt nem engedheti meg az ember, hogy "váltson" ha valami nem tetszik, vagy nem érzi elég önmegvalósítónak a munkáját."

- Ez tökéletesen igaz, így van. Vannak olyan területek, ahol örül az ember, ha munkát talál. Ezért 4 városban éltem már, és mindig továbbmentem, amíg azt nem találtam, amit kerestem. Nem várom el, hogy a környezetem kényeztessen. ELmegyek, ha nem tetszik.


"Meg kell élni és pont." - Nem, nem kell :) Lehet, de nem _kell_. Semmit sem kell. CSak akarni kell a változást és akkor lesz.


Nos, valóban, teljesen más a világlátásunk, így valószínű, hogy iskolát sem egyformát fogunk választani a gyerekeinknek. Köszönöm, hogy írtál és hogy ezt a hosszú dolgot kimásoltad a könyvből, nagyon sok munka lehetett! Hasznos volt látni a te szemszögedből a dolgokat, elgondolkodtatott. Őszintén. Kicsit tudatosult bennem, hogy miben vagyok más, és az oktatás ellenére miben "nem álltam be a sorba".

2014. nov. 20. 14:42
 12/21 A kérdező kommentje:
* direktúra = diktatúra :)
2014. nov. 20. 14:43
 13/21 anonim ***** válasza:
61%

Szándékosan használtam a "szektás", nem pedig a szekta szót és szándékosan tettem mindig idézőjelbe. :) Nekem személy szerint annyira nem keltett jó benyomást ez a rituálé, de mind mondtam is, nyilván nem egyformán látjuk, éljük meg a dolgokat.


Amúgy meg az a legfontosabb, hogy a gyereked jól érezze magát ott, ahol van, meggyőződésem, hogy úgy is a családi háttér a perdöntő. Ez nem kifejezetten iskolai módszer, de nekem a "bátorító nevelés" módszertana, elvei szimpatikusak, keress rá, ha gondolod. Azt mondom, hogy önálló, szabad, gondolkodó individuumot kell nevelni a gyerekből, hiszen én is annak tartom magam. De én a mindennapi életet kicsit kockásabbnak, rugalmatlanabbnak látom, mint te, ami kevésbé függ a mi szándékainktól, vágyainktól.


Jót beszélgettünk! ;) A suliválasztáshoz meg drukkolok!

2014. nov. 20. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
Így, hogy a "a "bátorító nevelés" módszertana" még nem hallottam, rá fogok keresni feltétlenül! :) Szép napot! :)
2014. nov. 20. 15:33
 15/21 anonim ***** válasza:
97%

Tőlünk 500m-re van Waldorf ovi és suli. Sokat gondolkodtam rajta, hogy azt válasszuk-e, mert nagyon szimpatikusnak tűnt, de végül az alábbi okok miatt nem azt választottuk:

- az oviban nem volt meleg ebéd és alvási lehetőség, így 12-kor el kell hozni a gyerekeket,

- kikötötték a házirendben, hogy ne legyen otthon tv,

- minden hétvégén közös programot kell csinálni a többi szülővel,

- a szülőknek kell csinálni mindent (takarítás, karbantartás, kertészkedés stb),

- mindezt havi 40e Ft-ért...

A bónusz, hogy az odajáró gyerekek szüleinek nagy része sznob/biomániás/tarisznyás volt, amiket nehezen tolerálok...


Szóval én a hagyományos és a waldorfos oktatási rendszer keverékének örülnék, ahol mindkét rendszer pozitívumait ötvöznék, a negatívumokat pedig lehetőleg megszüntetnék.

Ja, hogy bilibe lóg a kezem?! :)

2014. nov. 21. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:

Az oviban nem volt meleg ebéd és alvási lehetőség, így 12-kor el kell hozni a gyerekeket. -

Erről olvastam én is. Az az oka, hogy kisgyermekek esetén egészségesebbnek tartják azt, ha csak fél napot tölt távol az otthontól, a nap másik felében feldolgozza a tapasztalatait. De (legalábbis itt Bp-en) azt olvastam, hogy nyitottak a délutánosság felé, ha a szülői közösség másképp nem tudja megoldani. Sajnos manapság a kétkeresős családmodell a gyakoribb és bizony nem maradhat minden anyuka otthon akár 6-7évig, mire a gyerek iskolás lesz. A szülőkön múlik, hogy kérik-e a változtatást, nem?


Kikötötték a házirendben, hogy ne legyen otthon tv.

- Ezzel nekünk nem lesz gondunk, nincs tv-nk :) De megértem, ha valakinek hiányzik. Azért ez túlzás, hogy házirendben van, ezzel egyetértek. Manapság általános dolog a tv nézés. Akkor is, ha túlzott mértékben káros. De jelen van az életünkben, ahogy a net is. A számítógépek nem tilosak? Erről volt valami a házirendben, nem emlékszel véletlenül?


Minden hétvégén közös programot kell csinálni a többi szülővel. - Milyen programot? Beszélgetős, ismerkedős est, vagy mi ez? Olyasmi mint a szülői értekezlet más sulikban? Miről van ilyenkor szó? (Bocsi a sok kérdésért :)


A szülőknek kell csinálni mindent (takarítás, karbantartás, kertészkedés stb) - nem állami iskola, ez azért eléggé kézenfekvő. De ahogy elnézem, már terjed ez a fajta összefogás állami sulikban is:


https://www.youtube.com/watch?v=Mmm8oGPPvOQ


SZerintem a gyerekek jobban megbecsülik azokat a dolgokat, amin dolgoztak saját maguk is.


Mindezt havi 40e Ft-ért. - Nos igen, a fránya anyagiak... ez pedig úgy tudom, intézmény és családfüggő. Mindenki fizet, de nem mindenki egyformán.


A bónusz, hogy az odajáró gyerekek szüleinek nagy része sznob/biomániás/tarisznyás volt, amiket nehezen tolerálok.

- Sznob? Miből gondolod ezt? Nem sok waldorfos szülőt ismerek, de ők nem sznobok, neked mitől volt ez az érzésed? A biománia adott, van akinek ez fontos, sőt, ahogy olvasom, többségük vegetáriánus is. Nekünk ennyire nem korlátozott a táplálkozásunk, de ha elfogadják, ahogy mi élünk, engem nem zavar, ha ők a bioért vannak oda :) A tarisznya hogy jön ide? :DDD Ezen jót mosolyogtam :D


Szóval én a hagyományos és a waldorfos oktatási rendszer keverékének örülnék, ahol mindkét rendszer pozitívumait ötvöznék, a negatívumokat pedig lehetőleg megszüntetnék.

Ja, hogy bilibe lóg a kezem?! :)


Hát igen, épp ezért néztem ezt a pécsi sulit is, ahol most indult ez a változtatás, hogy átvettek pár elemet, és javult a hangulat. Talán lesz valami ilyen köztes megoldás, és ti is megtaláljátok amit magatokénak éreztek! :) Remélem, így lesz! :)

2014. nov. 21. 19:20
 17/21 anonim ***** válasza:
96%

Akkor, amikor 5 évvel ezelőtt téma volt nálunk az oviválasztás a nagyobbik fiammal, akkor még semmilyen módon nem tudták megoldani sem a meleg ebédet, sem a du-i alvást.

Így egy hagyományos ovit választottunk, amit egyáltalán nem bántunk meg! A fiam imádta az ovit és az óvónénit, akivel annyira elégedettek vagyunk, hogy tavaly a kicsit is hozzá vittük :) Pedig a körzetes ovink 300m-re van, konkrétan rálátunk az ablakunkból, ez meg 1,5km-re, de ez nem számít, a lényeg, hogy a gyereknek legyen jó!


Bemásolom azt a részt, ami a waldorf ovi honlapján van a tv-zésről: " Televízió:

A Waldorf-pedagógia álláspontja szerint (amelyet a modern pszichológia is alátámasztott) a gyermekek számára rendkívül káros a televíziózás, a videózás és a számítógépezés. A gyermek képekben él és a világról szerzett tapasztalatait képekre tagolva dolgozza fel. Ezeket a belső képeket a gyerekek saját maguk "készítik". Ezt a belső képalkotó képességet teszi tönkre, ha a gyermek a televíziózás, videózás, számítógépezés által állandóan kész képeket kap, amelyek olyan sűrűséggel követik egymást, hogy a gyermeknek nincs ideje a feldolgozásra. A gyermek agyának állapota ilyenkor az alvás alatti állapothoz hasonló, így minden szabadon, szűretlenül, áramlik be. Következmények:

A mozgó, örökké változó képtől nem tud elszakadni, nem mozog, miközben állandóan mozgást lát. Izmaiban és egész idegrendszerében növekszik a feszültség. Ezért a tévézés befejeztével túlmozgásos reakciók jelentkeznek.

A növekvő feszültségtől a gyermek agressziókészsége is növekszik (az úgynevezett mesefilmektől, rajzfilmektől is).

A kész képek elsorvasztják fantáziáját, belső képalkotó képességét, ezért szinte képtelen élvezettel végighallgatni az elmondott mesét.

Játéka szegényessé válik, a filmekből átvett sémákat utánozza.

Egyszóval a képernyő hatásának következtében elveszíti a világ megismerésének azt az eszközét, amely életkori sajátosságainak leginkább megfelelne. Ez egész személyiségének fejlődését kedvezőtlenül befolyásolja."

Tehát számítógépezni sem szabad!

Félreértés ne essék, nem vagyok tv-függő, sőt! Simán eltelik úgy 1-2 hét is, hogy a magam kedvéért be sem kapcsolom a tv-t, mert nem érdekel. A gyerekek szoktak mesét nézni, meg a természetfilmeket és az ismeretterjesztő műsorokat is szeretik. Emellett bármivel eljátszanak, élénk a fantáziájuk, szaladgálnak, ugrálnak, fára másznak stb, tehát hagyjuk őket gyereknek lenni. Szerintem ebbe a tv-zés is belefér, mértékkel.


Az ovin kívüli programokról: "A szülők mind anyagi, mind erkölcsi, mind napi jelenlétükkel stabil hátteret biztosítanak óvodai életünkhöz. Részt vesznek szülői estjeinken, számukra is nyitott ünnepeinken. Az átalakítási, karbantartási, takarítási munkák során a családok egymással is megismerkedhetnek."


Szó sincs arról, hogy nem segítenénk szívesen bármiben a suliban/oviban! De azért egy alapítványi intézménynek teljes erőből a szülők segítségére való támaszkodás elég pofátlanság szerintem! Hiszen kaja nincs, az óvónők fél napot dolgoznak, játékokra nem költenek, mert csak ilyenekkel játszhatnak a gyerekek: toboz, gesztenye, makk, faágak, fakérgek, kukoricacsutka, kagylók, filcdarabok, textilek stb...


Úgy emlékszem, nekünk akkor 40e/hó lett volna, de nem is ez a fő gond, hanem a többi együttvéve.


Sznob: aki lenézi azokat, akik nem waldorfosok. Biomániás: lefikázza azokat, akik járnak bevásárolni és nem otthon termelnek meg mindent. Tarisznyás: van ez a típusú nő, aki bő szoknyában, batikolt pólóban jár és tarisznyát hord. További jellegzetessége az előre/hátulra kendőben felkötött babája, meg a lábánál a további 4-5 kisgyereke, akik között max. 1 év korkülönbség van.

Mindegyik típusból találkoztam bőven az oviban :)


Azt nem írtam, mert már leírtátok előttem, hogy ugyan nagyon jó az oktatási rendszerük, de előbb-utóbb úgyis mindenkinek be kell illeszkednie a "hagyományos" elvek szerinti társadalomba és ha erre csak 18 évesen kerül sor, akkor már sokkal nehezebb lesz.

A nagyobbik fiam most 2-os. Sok a követelmény az iskolában, valóban. Viszont szerintem az sem mindegy, hogy a szülők hogyan állnak hozzá az egészhez. Engem például 1 percig sem érdekelt, hogy a gyerekem mindenáron kitűnő legyen! Az sem, hogy mindenképpen sportoljon valamit versenyszerűen. Az viszont, hogy itthon a suli után kipihenhesse magát, feltöltődjön és igazán gyerek lehessen, arra nagyon odafigyelek! Megbeszéltük, hogy a saját érdekében csináljon meg lehetőleg minden házit a napköziben, hogy itthon nyugodtan játszhasson. Persze párszor ellinkelte a dolgot, de utána itthon rájött, hogy jobban jár, ha a suliban megcsinálja :)

Több ismerősünk is büszkélkedik vele, hogy a sulis gyereke heti többször is este 8-ra ér haza edzésről és még akkor állnak neki tanulni. Az egyik még lázasan is elvitte futóversenyre a fiát, mert nehogymár kimaradjon! Több gyerek meg suli után több órát számítógépes játékokkal játszik, na ez sem jobb.

Mondjuk a legrosszabb szerintem, a kitűnő bizire való hajtás a szülők részéről! Tavaly év végén 2 szülő ki is vette a gyerekét a suliból, mert hogy mi az, hogy az elsős gyerek bizonyítványa nem kitűnő?! Na és ha nem az, akkor mi a fene van? Én színötös voltam 5-ig és tanulmányi versenyekre jártam, de ennek semmi hasznát nem látom a mostani életemben.

Engem nem érdekel, ha a gyerekem nem lesz kitűnő és egyáltalán nem várok el tőle ilyesmit, sem a versenysportot. Ha akar, persze mehet, de sajnos az is elveszi a gyerekkort. Oké, ad helyette mást, de akkor is. Sportol a fiam, sőt nagyon mozgékony, de csak a saját örömére csinálja, nem az eredmények miatt, ennek jobban örülök, mint az érmeknek.

És az sem érdekel, ha nem lesz diplomája. Az sokkal fontosabb, hogy megtalálja azt a munkát/hobbit/sportot, amit szeret. Egy csomó jól fizető munkához nem kell felsőfokú képesítés és ugye egy diploma önmagában nem jelent semmit.


Bocsi, hogy ilyen bő lére eresztettem a mondanivalóm, de a magam kedvéért is jól esett ezt így összefoglalni :)

2014. nov. 23. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen sokat írtál. Részletesen átbeszéljük mi is a férjemmel a dolgokat :) Ez nagyon gondolatébresztő volt, köszönöm! :)
2014. nov. 23. 10:06
 19/21 anonim ***** válasza:

Jó érzés látnom, h nem vagyok annyira egyedül a meglátásaimmal, és értékrendszeremmel. :)


Az előző előtti hosszú beírás a mozgókép ellenzéséről kisgyermekkorban, mélységesen egyetértek.


Örülök a rugalmasabb szemléletű embereknek is ,sajnos kevesen vagyunk, de vagyunk. :)

2014. nov. 23. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Még valami: a rugalmasságot úgy értem, hogy önálló meglátások szerint élni ,tehát nem feltétlen a divatot követve. Ennek megfelelően része lehet a rugalmas gondolkodásmódnak a következetes tiltás is, és a megengedés szintén.
2014. nov. 23. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!