Svájcban csak 5 éves kortól van óvoda, egy év. Normális, hogy a gyerek addig az anyukájával van?
Mások hogyan oldják meg, vannak itt Svájcban élők?
Persze az is opció, hogy a nő visszamegy dolgozni a 3.5 hónap (!) gyes után. (Ha nem megy vissza dolgozni, a munkaviszonya megszűnik). Tehát visszamegy dolgozni, mondjuk virágárus vagy eladó munkakörbe, ahol keres minimálbért (3500 nettó CHF). Fogad bébiszittert, 5 nap, napi 10 óra (és akkor még csak fél órát kell ingáznia a munkahelyre), óránkénti 10 CHF díjjal (ami baráti).
Ez belekerül 2000-2500 CHF-be, marad 1000-1500 CHF, viszont a gyereked csak hétvégén lát. Ok, van nagyszerű részmunkaidő, akkor 60%-ban hazavisz az anya 2100-at, bébiszitter 1400, marad 700 CHF.
Ez a megoldás? Bébiszitter/fizetős bölcsi, heti 3 napban, és még marad 700 chf?
Két kicsi gyerekkel viszont többe kerül a bölcsi, mint amit anya hazahoz.
Heti 3 nap elég a szocializációhoz? Persze nem 3.5 hónapos kortól. Hogy találnak el ilyet, hogy 3.5 hónapos csecsemőt bölcsibe adni... hogyan tudná az anya szoptatni?
Kíváncsi vagyok a Svájcban élők tapasztalataira, hogyan oldják meg, mit látok rosszul.
Az anyagi részéhez nem tudok hozzászólni,nem ismerem Svájcot .
Anno én is 5 évesen mentem óvodába és a másik két testvérem is . Teljesen normális átlagos emberek lettünk,mondjuk hozzá kell tenni társaságban nem volt hiány,anyámnak saját vállalkozása volt,általában mindenfelé vitt magával ..
A legtöbben a legtöbb nyugati országban a bébiszittert választják a magánbölcsivel szemben, melynek nagyon sok előnye van:
- jóval olcsóbb, mint a magánbölcsi (még akkor is olcsóbb, ha külön szállást is fizet neki a család)
- hétvégén, munkaidőn túl is rendelkezésre áll, legalábbis meg lehet úgy egyezni.
- rugalmasabb: ott van a családnál reggel és este (nincs stressz minden nap (beérek-e időben munkahelyre? lekéssük-e a vonatot? odaérek-e időben a bölcsibe?)
Viszont egy nagy hátránya van: a bébiszitter több időt tölt a gyerekekkel, mint bármelyik szülő összesen.
Továbbra is úgy gondolom, hogy társaság és fejlesztő foglalkozás kell a gyereknek már 3 éves kortól, amit egy egyedül levő anyuka egy négy évessel és egy újszülöttel nem tud megadni (minden segítség nélkül, itt ugye nincs nagymama, barátnő, szomszéd). Mint ahogyan egy bébiszitter is kérdéses, hogy megadja-e. Mondjuk ha rutinos óvónő, akkor talán könnyebb, de a logisztika (csecsemő ellátás, háztartás, nagyobbik foglalkoztatása) akkor is teljes embert kíván, és nem biztos, hogy többet el lehet tőle várni, mint a gyerekek saját anyukájától.
És akkor még nem beszélünk a férfiről, akire az egyenlőtlen elosztás miatt dupla stressz helyezkedik pénzkereset terén (és kiszolgáltatott is lesz a munkahelyen), ráadásul pont a szeretteire nem lesz ideje és energiája akikért dolgozik.
Ja, és mikor tudják bárkire is hagyni a gyereket ha pl. két havonta egy fél napra kettesben szeretne lenni a pár? Hívnak egy vadidegen bébiszittert, akit se ők, se a gyerekek nem ismernek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!