Melyik külföldi intézményt lehet leginkább a magyar óvodákkal azonosítani? Kindergarten, preschool, daycare, vagy nursery?
Kindergarten kb. az ovi kis- és középső csoportja, preschool a nagycsoport és az első osztály közötti átmenet.
Daycare, nursery az bölcsi.
Ez országfüggő. Nálunk (Kanada) a daycare csak gyerekfelügyelet 5 éves korig, preschool-ba a 3-4 éves gyerekek járnak, napi 2-2,5 óra. Kindergarten 5 éves kortól van és kötelező, az általános iskolában van, és már tanulnak olvasni, írni.
A daycaret azok veszik igénybe, ahol a szülők full-time dolgoznak. Ha anyuka otthon van a kisebbel, akkor viszik a nagyot preschoolba szocializálódni, alap dolgokat tanulni. Aztán 5 éves kortól mindenki Kindergartenbe megy.
Attól függ, hol. UK-ban a 0-5 év köztiek mind nurseryben vannak, csak csoportbontásban. Láttam ott olyat, hogy egy magániskola az ovis részlegét (mert olyan is van a legtöbbnek) kindergartennek hívta, de élőbeszédben soha nem hallottam ezt a szót, minden gyerek nurserybe járt suli előtt.
Máshol meg máshogy van.
Nem olvastam a válaszokat, én is reagálnék.
Részben eltérő lehet országonként, de általában a daycare csak gyermekmegörző/napközi, a nursey-t inkább bölcsire mondják, a preschool sok helyen külföldön iskolaszerű.
Tehát a kindergarten szokott a legközelebb állni a magyar (állami) óvodai neveléshez (és én ezt tartom értékesebbnek, tapasztalatom/-unk alapján).
Japánban két rendszerről tudok, az egyik a youchien, tudtommal 5 éves kortól kötelező, kb 75%-ban hasonló elvekkel, mint a magyarországi állami ovikban. Van ugyanakkor egy gyermekmegörző rendszer is Japánban, a nevét elfelejtettem, az nem biztosít különösebb fejlesztést, azonban már kb 2 éves kortól fogadnak gyerekeket, tehát a kisebbekért van. A youchien meg a nagyobbakkal foglalkozik csak, az 5 évesekkel, minőségibb szinten, de csak 5 éveseknek van, ami tudtommal kötelező is. (Bár a youchien-re jellemző sajnos a japán írás tanításának alapjai, a hiragana - ellenben a magyar óvodapedagógia -szerencsére- szigorúan mellőzi az iskolás attitűdöt, bár, tudom, ezt sajnos nem minden állami ovink tartja be, sajnos gyakorta magánovik nem tartják be, ellentmondva evvel az óvodáskori életkori sajátosságoknak. NEM HATÉKONY a direkt módszerű fejlesztés, más néven oktatás, a hét év alattiak számára; nekik inkább 90%-ban a szinte teljesen indirekt módszerek a kiemelten fejlesztőek -az oktatás viszont erősen neurotizálja az ovisokat, csak nyugaton és Japánban evvel sajnos nem törüdnek, és az összefügéseket se vizsgálják evvel általában-, és nagy részben a kisiskolásoknak is ez volna a hatékonyan fejlesztő, sőt, nekünk, felnőteknek is minimum 50%-ban ez a fejlesztő attitűd (az indirekt módszerek), pl a bal agyféltekés idegen nyelvtanulás is ilyen.)
Ez mind ugyan az kb.Helyenként változó,hogy hogyan hívják őket és milyen idős kortól fogadnak gyerekeket.
Talán a Nursery az ami bölcsiként (is) funkcionál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!