Közvetlen örökbefogadás lehetséges? Mire figyeljek, mire kérdezzek rá, a szülőnek milyen nyilatkozatot kell tennie?

Figyelt kérdés
A gyámhivatal egy ikerpárt készül kiemelni a családból (a körülmények rettenetesek, ezt nem részletezem). Az ikerpár egyike súlyos fogyatékos, a másik kisfiú ép értelmű, de erősen visszamaradott az ingerszegény környezet miatt. Az elmúlt évben én foglalkoztam vele utazó gyógypedagógusként intézményében. Nagyon megszerettük egymást. Szívesen örökbe fogadnám, ha lenne rá mód, de azt sem tudom, kinek és hogyan kéne felvetni a dogot. Minden tanácsot és segítséget örömmel fogadok.
2018. aug. 21. 02:35
 1/4 anonim ***** válasza:
87%

Attól még, hogy kiemelik őket a családból, nem lesznek automatikusan örökbe adhatóak a gyerekek. Ahhoz az kellene, hogy a szülők lemondjanak róluk, vagy örökbe fogadhatónak nyilvánítsa őket a gyámhivatal. Ha önszántukból nem mondnak le róluk, akkor ez csak úgy lehetséges,ha mulasztanak a szülők, nem tartják a kapcsolatot a gyerekkel, nem látogatják stb.... Gyakorta a telefonhívás is kapcsolattartásnak minősül például, elég soktényezős ez a dolog és hosszadalmas, minimum eg Ha nem lesznek örökbe adhatóak, akkor pedig vagy lakásotthonban, vagy pedig hivatásos nevelőszülőknél helyezik el őket, ha te nem vagy az, nem veheted magadhoz a gyereket. Az nem úgy megy, hogy megszerettem Pistikét, hazaviszem. persze lehetsz te magad is nevelőszülő, de az ugye tanfolyam/továbbképzés ecetera, nem megy egyik napról a másikra és ha időközben kihelyezik családba a gyereket, nem fogják kiemelni belőle, ha már megszokta az új helyét, csak azért, mert te őt szeretnéd. Nem vagy családtag, ígí családba fogadás sem lehetséges, az egyetlen esélyed, ha azonnal lemondanak róla a szülők, de a statisztika azt mutatja nagyon kevesen lépik ezt sajnos meg. Rengeteg gyerek marad a rendszer "foglya" intézetekben/lakásotthonokban/nevelőszülőknél azon oknál fogva, hogy nem mondanak le róluk a szüleik. Meglépik a kötelezőket, néha felé néznek, akkor a gyámhivatal nem fogja őket örökbe adhatónak nyilvánítani. Itt van a jogszabályi háttér, az "a","b","c" pontokat olvasd át alaposan, rád szerintem leginkább a "b" pont vonatkozik, és nem kedvező rád nézve:

"b) Ha a gyermek gyermekvédelmi gondoskodásban nevelkedik, és a vérszerinti szülő önhibájából kapcsolattartási kötelezettségének nem tesz eleget, valamint nem változtat körülményein annak érdekében, hogy gyermekét családjában nevelhesse, a gyermeket a gyámhivatal örökbefogadhatóvá nyilvánítja.

Ebben az esetben az örökbefogadás csak titkos lehet.

2010-ben 227 gyermek, 2011-ben 258 gyermek, 2012-ben 271 gyermek (ELŐZETES ADAT) örökbefogadására került sor azért, mert a gyermeket a gyámhivatal örökbefogadhatóvá nyilvánított"

Jogszabály: [link]

2018. aug. 21. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Igazad van, sajnos a kérdés elméletivé vált. Jó eséllyel nem lesz örökbe fogadható a kisfiú. Most jövök az esetmegbeszélésről, amit a családsegítő hívott össze. A gyámhivatal ragaszkodik hozzá, hogy együtt tartsák az ikreket, mivel a halmozottan sérült testvér semmi és senki mást nem ismer a világból, mint a testvérét. Ez így szépen is hangzik, csakhogy ő 24 órás felügyeletet igényel, és félő, hogy nem lesz olyan nevelőszülő, aki mindkét fiút fogadni tudja. Attól tartok, hogy ha ragaszkodnak ehhez, akkor mindkét gyermek egy olyan intézménybe kerül, ami a súlyosabb állapotú gyermeknek megfelelő.

Úgyhogy jelenleg semmit sem tehetek értük, csak fohászkodhatok egy angyali nevelőszülőért, aki befogadja őket.


Minden esetre köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad a lehetőségeket!

2018. aug. 22. 16:31
 3/4 anonim ***** válasza:
73%
Borzasztó szomorú az ilyen esetekről hallani, pláne tapasztalni. Igen, bennem is megfordult, hogy nem választják szét az ikreket,amit természetesen bizonyos szemszögből nézve abszolút megértek, mondjuk az a létező legrosszabb megoldás az ép értelmű testvér fejlődése szempontjából is, ha súlyos, halmozottan fogyatékkal élőkkel kerül kizárólag egy intézménybe. Nálunk semmi sem megoldott ezen a területen, az ép értelmű, egészséges gyermekek elhelyezése, nevelőszülőkhöz kihelyezése is gyakorta egy csőd, a fogyatékkal élőkről már nem is beszélve. Annyira elkeserítő az egész rendszer, hogy arra szavak sincsenek. Férjem volt nevelt gyerek, 3 éves koráig intézményben, utána nevelőszülőknél 18 éves koráig, de sok jó tapasztalata nincsen, ismerem szegről végről én is a volt nevelőszülőket, hát, egy aranyhalat nem bíznék rájuk, mégis mindig minden ellenőrzésen, elszámoláson átmentek. Az én kisebbik fiam autizmussal él és enyhe értelmi fogyatékkal, de már most rettegek mi lesz vele, ha én nem leszek, ebben a rendszerben elvész és tönkremegy teljesen, ha nem lesz, aki a családból gondoskodjék róla, erre gyűjtünk évek óta ezerrel, mert az egészséges bátyja még nem tudni ebből mennyit bír majd el és nem is elvárható tőle a gondozása, ha önként nem szeretné, ez még a jövő zenéje. A legjobbakat kívánom, bízom benne, tán nem veszíted szem elől teljesen a kisfiút és tán lesz lehetőséged legalább gyógypedagógusként továbbra is segítened az útját, fejlődését.
2018. aug. 22. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Kedves vagy! Én is minden jót kívánok nektek! Főleg kitartást és sok lélekerőt!


Adrienn

2018. aug. 23. 15:21

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!