Mennyire gyakoriak az ilyen gyerekek a gyermekotthonokban? Van esélyük az örökbefogadásra?

Figyelt kérdés

Lehet hogy rossz kategória, de nem igazán tudom hova írjam ki a kérdést.

Tehát jelenleg gyakorlaton vagyok egy kórházban, ahol voltunk pár napot a gyermekosztályon is. Ott találkoztam két állami gondozott kisgyerekkel. Az egyikük egy szomatomentálisan retardált 2,5 éves kislány, akinek nemrég trombózisa volt. Annyira le van maradva a többiektől, hogy a fejét még mindig nem tartja és nem eszik darabosat sem, beszélni sem tud. Egyébként nagyon hálás kislány, egy kis foglalkozás után már mosolyog ránk. A másik egy 2 éves kisfiú, szintén szomatomentálisan retardált, mentálisan retardált testvérpár gyermekeként született. Szegény gyerek kb minden betegséget örökölt, amit a szülei hordoztak pl vak, van egy anyagcsere betegsége, a légutai beszűkültek stb...

A gyermekotthonokban mennyire gyakoriak az ilyen gyerekek? Van esélyük egyáltalán szerető családban felnőni? Valamint a mentális retardáció kialakulásában szerepe van az elhanyagolásnak is? A kisfiú születése után rögtön gyermekotthonokba került és tipikusan azokat a mozgásformákat mutatja, amiket az elhanyagolt gyerekek szoktak pl a keze egyfolytában a szájában van, a fülét fogdossa. A romániai gyermekotthonokról szóló cikkekben látni olyan képeket, amiken a gyerekek ilyen mozgásformákat mutatnak. Borzasztó belegondolni, hogy egy gyereknek a szülei felelőtlensége miatt kell ilyen nyomorúságos életet élnie... :(


2016. márc. 4. 23:00
 1/9 anonim ***** válasza:
10%
Nem pont idevág, de az én fiam keze is sokszor van a szájában, pedig nincs elhanyagolva... :\
2016. márc. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Van több ilyen furcsa mozdulata is, csak ezt könnyebben le tudtam írni, nem akartalak megijeszteni :)
2016. márc. 4. 23:17
 3/9 anonim ***** válasza:
94%
Szerintem nagyon ritka, sajnos :-(. Nekem is megszakad a szivem ertuk. A fiam 3 naposan korhazba kerult, egy szinten par napos koraszulott kisfiuval volt egy korteremben. A szuloszobarol rohammento hozta, az anyja mar ide se jott vele, soha nem latogatta, lemondott rola. O is visszamaradott volt fizikalisan es mentisan is. Ennek ket es fel eve, de azota is gyakran eszembe jut az a kisfiu. Remelem, h orokbefogadtak es szereto csaladhoz kerult.
2016. márc. 5. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem,nem gyakoribb az otthonokban a beteg gyerek. És szinte semmi esélyük az örökbefogadàsra.

Àltalàban mindenki csecsemőt szeretne,nem pedig egy pàr éves fogyatékos gyereket.

2016. márc. 5. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a gyerekekröl nem mondanak le a szülei, de képtelenek ellátni otthon, így intézetbe adják öket. Ès szerintem elég gyakori.


Èn külföldön élek, és itt jobban bele látok ezekbe, mert a legjobb barátnöm édesapja egy beteg embereket foglalkoztató (több száz beteg ember tartozik ide) intézmény vezetöje. Itt a felnötteknek gyára, tehenészete, és kertézsete van ahol ök dolgoznak. Az otthonok, kisebb lakásokat, házakat jelentenek, ahol ápolokkal, gondozokkal saját magukat látják el.


Szóval itt a gyerekek is kisebb otthonokban élnek, és legtöbbször azért vannak elválasztva az egészséges gyerekektöl, mert a betegeket folyamatos fejlesztésre viszik. A beteg gyerekek napközben rendes gyerekekkel(mint a lányom aki egészséges és rendes családban nöl fel)vannak, bölcsiben oviban, és plussz fejlesztések vannak nekik.

2016. márc. 5. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem semmi esélyük kb. Egyrészt, ahogy mondták nem feltétlen mondanak le róluk. Még az egészségesekről se mondanak le sokszor, csak be vannak adva, aztán tengődnek, az anyjuknak eszükbe sincs foglalkozni a dologgal, de "talonban" tartja őket, hátha egyszer mégis kivinné, ami sose fog eljönni, mert semmit nem tesz érte, de legalább a gyereknek tuti nincs esélye normális családra.


Másrészt meg, egy ilyen fogyatékos gyermek felnevelése tetszik, nem tetszik, szép, nem szép, megnyomorítja az egész családot. Még a sajátot is nehéz bevállalni, megtartani, nem hogy direkt kiválasztani és hazavinni másét.

2016. márc. 8. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
45%

Szia! Igen, ahogy írták előttem, sajnos kevés esélyük van az örökbefogadásra. Azért vannak erre példák, pl. az alábbi cikkben olvashatsz erről: [link]


„Valamint a mentális retardáció kialakulásában szerepe van az elhanyagolásnak is?”

„A romániai gyermekotthonokról szóló cikkekben látni olyan képeket, amiken a gyerekek ilyen mozgásformákat mutatnak.”

Azt érdemes tudni e témában, hogy a magyarországi csecsőmőotthonok világhírűek voltak a Pikler-módszernek köszönhetően, ami a lehető legkevesebb hospitalizálódást okozta a gyerekeknél, a világ minden tájáról jártak hozzánk tanulmányozni a módszert, ugyanis kiderült, hogy ez jobb a gyerekeknek, mint a nevelőszülőkhöz kihelyezés.

Ezért nem érdemes a romániai helyzettel összehasonlítani, amiről nem tudom, ma milyen, de számos pszichológiakönyv elrettentő példaként hozza fel az ottani intézményeket.

Aztán pár éve a kormány – a szakemberek tiltakozása ellenére – bezáratta a Pikler-intézetet és elrendelte, hogy a csecsemőket rögvest nevelőszülőkhöz kell adni, így folyamatosan leépíti a még működő csecsemőotthonokat is…

2016. márc. 9. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Erről lehetne vitatkozni, de a helyzet az, hogy a fővárosi pikler otthon tárgyiadottságai már nem is feleltek meg a követelményeknek, a módszer kifejlesztése óta is több mint fél évszázad telt el, és valóban a második világháború utána rengeteg kis árva gondozásában még modern dolgonak számított, de a magyar csecsemő otthonok jórésze meg is maradt azon a szinten, amelyen a szükséghelyzetben létrejöttek.


A modern világban az ilyen helyeket már régesrég bezárták, vagy nagyon minimális időre, maximum pár hónapra korlátozták le azt az időt, amit a gyermek ott eltölthet, míg nevelő szülőhöz kerül.


Az Eu is a 3 év alattiak intézményi nevelése ellen van, nem véletlenül. Akármilyen módszert alkalmaznak az otthonban, a gyermeknek családban jobb. Egy otthonba elve csak megfeszülve, nagyon betartva lehet elérni, hogy úgy-ahogy pótolják a családot. Akkor mitől is jobb az, mint amit kézzel-lábbal pótolni igyekeznek?

2016. márc. 9. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
100%
Az ikyen dokgok miatt vagyok az abortusz mellett. Szerintem nagyképűség embereket hagyni szenvedni egy életen át, mert az a abortusztól lelkiismeret furdalásunk van. Sajnálom őket, hogy sose lesz normális életük
2016. márc. 17. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!