Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Örökbeadás, örökbefogadás » Más örökbefogadott gyereknek...

Más örökbefogadott gyereknek is vannak szobatisztasági problémái közösségben?

Figyelt kérdés
Húsz hónaposan fogadtuk örökbe a kisfiamat. Érett, értelmes gyerek, pont két éves korára stabilan szobatiszta lett itthon. Két és fél évesen bölcsibe írattuk, ahol legnagyobb kétségbeesésemre elkezdett bekakálni, de csak a közösségben. Mivel a bölcsődében ragaszkodtak hozzá, hogy emiatt visszaadják rá a pelenkát, én pedig megijedtem, hogy így vissza fog fejlődni, villámgyorsan kivettem, életünk fáradtságos átszervezésével megoldottuk, hogy itthon maradhasson, ahol nem volt vele probléma. Azóta elmúlt három éves, úgyhogy most elkezdte az ovit, és sajnos ismét elkezdett bekakálni. A helyzet kicsit jobb, mert itt már volt többször, hogy kiment a mosóba a nagydolgát elvégezni, de a bő két hét alatt kétszer is bekakált, és a mai mélypont az volt, hogy egy sikeres, száraz nap után itthon, este nyomta bele a bugyijába. Erre igazán nem számítottam, nagyon elkeseredtem. Teljesen megfelelő a fejlettsége, mesét mond, alakokat rajzol, élénk és okos, napközben alváshoz sem kell pelus. Miért lehet ez? Az örökbefogadás simán ment, több hétig szoktattuk be, szívesen jött velünk, látszólag nem érte trauma. Bár picit érzékeny, szerintem kiegyensúlyozott. Vagy lehet, hogy ez az adoptációval nem is függ össze? Eddig mindig annyit mondtam neki, mikor bölcsiben/oviban megkaptam a piszkos bugyit, hogy semmi baj, legközelebb majd sikerül eljutnia a vécéig, de ez az itthoni baleset már túllépte a tolerancia határt, nyugodtan, de határozottan mondtam neki, hogy most bizony szomorú vagyok. Rámutattam, hogy az oviban mindenki más kimegy a vécére, és kínomban, habár tudom, hogy vesztegetni nem szabad, felajánlottam neki, hogyha többet nem csinál ilyet, akkor megkapja azt a játékot, amit már hetek óta kér tőlünk. Ettől felélénkült, és többször is ígérgette, hogy többet ilyen nem lesz. Más örökbefogadó családban történt esetleg hasonló, és meddig tartott a probléma? Azzal, ha ígérek neki valamit a teljesítményéért cserébe, ugye nem okozok még nagyobb kárt?

2014. szept. 15. 20:24
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Egyébként szívesen megy közösségbe, nem sír, mikor otthagyom, nem hiszem, hogy az elválás miatt csinálja.
2014. szept. 15. 20:26
 2/12 anonim ***** válasza:
Amit laikusként látok. 20 hónapig élt egy valamilyen közösségben, aztán hozzátok került. 30 hónaposan el kellett válnia tőled, mert bölcsibe ment. Ezt bármelyik, édesanyával élő gyereket megzavarhatja. Aztán 36 hónaposan újabb elválás, újabb közösség. Szerinted? Túl sok trauma egy ilyen picinek. Az ajándék jó ötlet volt!
2014. szept. 15. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Tényleg nem bírálni szeretnélek, de ha én örökbefogadnék egy gyereket, biztosan hagynék neki jóóó sok időt az összecsiszolódásra. Először is, nekem már az fura, hogy szinte az első dolgod a szobatisztaságra szoktatás volt. Aztán pár hónap elteltével bölcsibe adtad. Igazán nem akarok a pénztárcátokba turkálni, de egy örökbefogadásra az ember azért felkészül, van ideje felkészülni. Lelkileg és anyagilag is. Nem lehetett volna egyszerűen kivárni az ovit? Nagyon sok volt neki ennyi váltás. Légy türelmes a bekakilással. Ez tipikusan traumának a tünete. Léhet, hogy akár hónapokig is eltart, míg elmúlik. A legrosszabb amit tehetsz, hogy a fejére olvasod és más gyerekekhez hasonlítod. A legjobb pedig az, ha egy semmi gond, legközelebb majd a Wc-be megy-el elintézed és nem csinálsz csirkuszt.

Az unokaöcsém akkor kezdett bekakilni 3 évesen, amikor a szülei váltak. Elbújt egy sarokba és a gatyába kakilt. Jó pár hónapig eltartott, mire elmúlt. Csak a türelem segített.

2014. szept. 15. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. A bírálatot nem igazán értem. A kisfiúval 10 hónapig otthon maradtam, ami a szakember szerint bőven elég idő. Ha valaki ennyi idő alatt nem tud összecsiszolódni egy ilyen idős gyerekkel, ott valami bibi van. Van jópár örökbefogadó szülő ismerősöm, senki nem maradt egy évnél tovább otthon. Több pszichológust megkérdeztünk, mielőtt adoptáltunk, mind azt mondta, hogy fél év normál esetben elég, és én is úgy éreztem a mi esetünkben, hogy ennél a 10 hónapnál többre nincsen szükség, különben természetesen nem engedtem volna közösségbe. Ahogy írtam, mikor a gondok kezdődtek a bölcsiben, azonnal kivettem, nem erőltettem, itthon tartottam és utána még hónapkig pihent. Egy háromévesnek viszont már szüksége van kortársakra, az sem lenne egészséges, ha túl sokáig a szoknyám mellett tartanám.
2014. szept. 15. 21:44
 5/12 A kérdező kommentje:
Szobatisztaságra nem erőltette senki. Vettem neki egy bilit, és mivel a nevelőszülőknél már látta, a nagyobb gyerek mit csinál vele, ő is ráült. Ennyi. Mindig ő hozta elő a vécéből. Ma pedig nem leszidtam, csak tisztáztam vele, mit szeretnék. A 'semmi baj, majd leközelebb sikerül' a maximum, amit mondhat az ember egy kétévesnek, ő annyit ért meg. Neki is elmondtam ma, hogy nem haragszom. Ő viszont már több, mint három éves, sokkal többet megért, én csak nyugodtan tisztáztam vele, hogy ezt nem így kell, vagyis próbáltam a szintjén kommunikálni vele.
2014. szept. 15. 21:58
 6/12 anonim ***** válasza:
66%

"Rámutattam, hogy az oviban mindenki más kimegy a vécére, és kínomban, habár tudom, hogy vesztegetni nem szabad, felajánlottam neki, hogyha többet nem csinál ilyet, akkor megkapja azt a játékot, amit már hetek óta kér tőlünk."


Ha szerinted ennyit jelent ez, hát legyen.

Ha szerinted egy 3 éves már olyan értelmes, hogy képes az érzéseit, érzelmei kordában tartani és a te kívánságodnak megfelelően többé nem bekakilni, hát legyen.

Ha szerinted és a szakemberek szerint elég 10 hónap egy kisgyereknek, nevelőszülők után , új családba szokni, majd bölcsödébe beszokni, aztán oviba beszokni, hát legyen.

Csak halkan jegyzem meg, hogy a kisfiad 3 éves korára elég sok mindenen keresztül ment, ami valószínűleg egy felnőtt embert is megviselne.

Ha tetszik, ha nem, a bekakilás stressztől van. De tudod mit? A te gyermeked, úgy oldod meg a problémát, ahogy akarod. Mondhatod továbbra is, hogy az oviban már mindenki sokkal ügyesebb, mint Ő, mert a többiek a wc-be kakilnak. Ezzel sokat segítesz.


Imádom, amikor valaki kiír egy kérdést, kap rá válaszokat, ötleteket, de csak annyit reagál, hogy magyarázkodik, magyarázkodik. Mindenki más hülye, csak ő tudja a frankót! Csak akkor minek írja ki a kérdést??

2014. szept. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

nem vagyok pszichológus,de én is az elválásnak, egy bizonyos traumának tudnám be. ahogy belekezdtem a soraid olvasásába ez jött le. és sztem ez egy olyan mélyen gyökerező trauma,ami nem biztos,h. eljut a felszínig. mint ahogy te is írod,szívesen megy oviba,nem sír,stb. mégis,valahol mélyen lehet valami,tarthat attól,h. újra instabil lesz az élete,újra el kell válni,újra meg kell szokni valahol máshol,ahol megint idegen számára.

a világért nem bírálni akarlak,de nekem sem jutott volna eszembe bölcsibe adni,és hiába a szakemberek véleménye,sztem is kevés az a 10 hónap. vagyis,pont arra elég,h. látszólag megnyugodjon.

ha most azt mondja,szívesen megy oviba,akkor hagynám,hadd járjon. a bekakilás majd megoldódik magától, a gyerek kiskönyvében azt írják 5!!! éves korig előfordulhat,főleg változások alkalmával (ilyen az ovi is pl.!) ha viszont nem akar oviba járni,nem szereti,akkor nem küldeném. 5 évesen kötelező az ovi,nem véletlenül.

2014. szept. 16. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Mit jelent az, hogy életetek fáradságos átszervezésével? Egyetértek a többiekkel, nem adtam volna be bölcsibe!
2014. szept. 16. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Szerintem nem feltétlen az örökbefogadással összefüggő a dolog. Sok olyan gyereket ismerek, aki vérszerinti családjában nőtt fel, mégsem lett szobatiszta EGYÁLTALÁN 3,5 éves koráig. Akkor is csak pelusba volt hajlandó kakilni, vagy a bugyiba. Nem stresszes, nem depressziós, nem deprivált gyerekek, egyszerűen csak ilyenek. Egy környezetváltás elég bizonytalanságot okoz egy arra érzékeny gyereknek, hogy a wc-sel átmeneti gondjai legyenek. Remélhetőleg az óvópedagógusok is a helyén ,türelemmel kezelik a helyzetet. Meg fog oldóni, idő kell neki, és sok szeretet. Ne edd magad emiatt. A jutalmazás is jó ötlet, számos nevelési helyzetben. Egy kaki a bilibe, egy martica, tíz matrica egy fagyizás, pl. Nem kell ezt évekig csinálni, de ha ösztönzi, hajrá!
2014. szept. 16. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Igen, két pszichológussal is beszéltem, szintén azt mondták, hogy szobatisztasági problémák egészen öt éves korig felléphetnek. Szerintük sem lehet mást tenni, mint türelmesen várni, empatikusan hozzáállni a gyerekhez. Amíg szeret menni oviba, engedem, de ha úgy látom nem bírja, akkor nem fogom erőltetni a dolgot.

A kissé agresszív bírálatot továbbra sem értem. 16 hónapig voltam otthon a kisfiúval nyugalomban, szeretetben. Leírtam, hogy nem járt bölcsibe, csak elkezdtük. Bő három hétig vittem, aztán kivettem. Így is abszolút hibásnak érzem magamat, úgyhogy azért vagyok itt, mert tanácsra van szükségem, nem arra, hogy lehordjanak és még rosszabbul érezzem magam a bőrömben.

2014. szept. 17. 09:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!