A kisfiúk tényleg nehezebben fejezik ki magukat és több tanulási nehézségük van mint a lányoknak, tapasztalat?
Azért is érdekel, mert az első gyermeket várom aki fiú és olvasgattam arról, hogy a lányok választékosabban beszélnek és okosabbnak is tűnnek mint a fiúk,jobban tanulnak és szorgalmasabbak. Ez valószínűleg azért van mert később érnek. Egyetlen tapasztalatom van a párom családjából, ahol 3 gyerek közül 2 fiú és alig tudunk velük beszélgetni, mert tőmondatokat mondanak csak. Meg olyan mintha mondanának nekik valamit azt annyira nem is értenék. A lány meg az ellentétük. Nem provokatív kérdés csak fel akarok készülni rá hogy mire számítsak.
Tehát a fiúk később lesznek érettebbek elvileg. Mennyire igaz ez?
A konkrét nemi érés időszakában, abban az egy nyáron, amikor a kamaszok nőnek hirtelen 10 centit akár, tényleg szokott lenni 1 év különbség és a lányok magadabbak és érwttebbnek tűnnek egy évig.
Meg vannak olyan általánosítások, hogy a lányok nyugisabbak, szociálisabbak, gondoskodóbbak, többet beszélnek, rajzolnak, ezért jobban fekszik nekik az iskola, míg a fiúk vadabbak, jobb a térlátásuk, egyszerre csak egy dologra figyelnek, szeretnek versenyezni és kevésbé érzelmesek... stb, de azért minden ilyen területnél akadnak lányos fiúk és fiús lányok. Szóval már totyogóként lehet, hogy kicsit kilógva a statisztikából a fiad cserfes és óvatos lesz, a lányod meg fejjel lefelé lóg a mászókáról és későn kezd beszélni.
Egy megoldás van erre ami régi módszer nevelni foglalkozni kell vele. A könyv szeretete már pici korban kialakul. Olvasással fejlődik, kinyílik a világ számára :)
Fiam 9 éves kitűnő tanuló, olvasó vers és mesemondó versenyekre jár. Magára és környezetére igényes.
De ismerek olyan kisgyereket aki olyan mint egy kismalac, két értelmes mondatot nem tud elmondani. De vele nem foglalkoznak. Kisebb beteg testvére miatt.
Általában a fiúk később tanulnak meg járni és beszélni.
Ettől mi fiúk, amúgy teljes értékű emberek leszünk...
A reál tárgyakból általában a fiúk teljesítenek jobban a suliban (általában ezen tárgyak alapján szoktak azt mondani, hogy valaki okosabb esetleg ), míg a többi tárgyból általában lányok. (Pl idegen nyelv, irodalom , stb)
Összegezve a lányok 7-8 éves korig fejlődnek gyorsabban, és 11-12 éves korban pedig a fiúk ugranak nagyobbat a fejlődésben. Általában...
Ui.: Fentebb nem véletlen használom sokszor az általában szót...
A nőknek általában jobb a nyelvérzékük, és könnyebben tanulnak nyelveket. Ez azért van így, mert a gyerekek alap esetben anyjuktól tanulnak beszélni, ami aztán a társadalmi beilleszkedésük alapja. Az, hogy a nők többsége rendkívül cserfes, egy nagyon fontos tulajdonság. Az anya szivesen beszél akár még egy válaszra képtelen csecsemőnek is. Ha a nők is úgy lennének, mint a férfiak, hogy ha épp nincs mondanivalója, akkor némán tesz-vesz, sokkal kevesebb nyelvi inger érné a gyereket, ami a beszédfejlődése rovására megy. A női agy így kezdettől erre áll rá, és már kislány kortól hamarabb és többet beszélnek.
A férfiak esetén az agyban a beszédért felelős terület valamivel kisebb, hogy helyet adjon a térlátásért, irányérzékért, távolságbecslésért felelős területeknek. Ez azért kellett, mert évezredeken át a férfi volt, aki nagyobb távolságra ment el otthonról vadászni, felderíteni, ahonnan esetenként akár más útvonalon is haza kellett találnia. Ezért jobbak a férfiak szerelésben, építésben, ahol méreteket kell becsülni és térben elképzelni dolgokat.
A fiúk nem később érnek, hanem máshogy. A lányoknál a beszédfejlődés tényleg gyorsabb szokott lenni, a fiúknál a mozgásos fejlődés a jellemzőbb (futkosás, ugrálás) ahol használhatja a saját erősségeit (mint a távolságbecslés). Mivel a jelenlegi iskolarendszer hallgatás - megértés - visszamondás központú, a lányok jobban teljesítenek, mert ez nekik kedvez. Ettől még a fiúk nem butábbak, csak könnyebben tanulnak tapasztalati úton, ha megépítik, kipróbálják, eljátsszák a dolgokat. Sajnos erre a legtöbb iskolában nincs idő, viszont otthon lehet rá időt szakítani :).
Nyilván mindkét nemnél vannak kivételek.
"Ez azért van így, mert a gyerekek alap esetben anyjuktól tanulnak beszélni, ami aztán a társadalmi beilleszkedésük alapja. [... ] Az anya szivesen beszél akár még egy válaszra képtelen csecsemőnek is."
Azt a logikai bukfencet oldd már fel légyszíves, hogy az anya ugyanúgy beszél a fiú gyerekéhez is. ;)
"Azt a logikai bukfencet oldd már fel légyszíves, hogy az anya ugyanúgy beszél a fiú gyerekéhez is. ;)"
Teljesen félreérted. Azt írtam le, hogy a nőknél evolúciós szempontból fontos tulajdonság, hogy jól beszéljenek, mert ők fogják továbbadni a nyelvet az utódaiknak. Ezért a női agyban eleve nagyobb a beszédértésért és aktív beszédért felelős területek mérete. Ez tudományosan bizonyított tény, itt egy cikk róla, de sok másikat is találni:
Igen utána az anya ugyanúgy beszél a lányától és a fiához, de a lánya megint csak előnyből indul, mert neki is nagyobb "agyi beszédközpontja" van, az agya fogékonyabb a nyelvre, és ugyanolyan környezetben gyorsabban sajátítja el azt.
Ez nem azt jelenti, hogy a fiú nem tanul meg választékosan beszélni, csak tovább tart neki, mivel az agya kisebb energiát fektet ebbe, mert másra tartja fenn a "helyet".
Nyilván vannak egyéni különbségek, és gyakorlással mindenki fejlődni fog. Illetve senki se vitatja, hogy egy fiú akihez sokat beszéltek, jobban fog beszélni, mint egy lány, akihez alig szóltak.
Nem kell elhinni, tessék nyugodtan nullára pontozni (vagy esetleg utánaolvasni, bár az tovább tart).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!