A környezet szavai ("rossz vagy", "rosszaság", stb) van hatással az éntudatra, vagy csak az anyáé?
Főleg ha fáradt, kevésbé van önkontrollja.szaladgál, virágföldet szor szét, nem hallgat a szora, ugy tűnik mint aki szándékosan a bajt keresi, de én (anya)mindig tudom mi a háttere az épp aktuális viselkedésének.(éhes, nem aludt, hanyagolva volt, stb)
A környezet viszont soha nincs képben igy gyakran jellemzik őt magát(nem a cselekedeteit)negativan.
Gyakorta megvédem, de legutobb már a szomszéd kérdésére, miszerint rossznak tartja e magát, igennel felelt..
Probalom őt erősiteni, hogy ő igenis jo, es amiket csinál néha sok, de ugye nem "sérül" a környezete miatt?
4 eves lesz
Nem, inkább miattad sérül, mert elnézed a rosszaságait. Az hogy álmos, meg hanyagolva van nem hatalmazza fel arra hogy tönkretegye a környezetét, ezt pusztán nevelés kérdése. Így csak azt éred el hogy önző, beképzelt anyuci picikéje lesz belőle, aki sosem hibázik, legalábbis ő úgy gondolja.
Érdekes, az én gyerekem is három éves,ha éhes kér enni és megvárja míg adok neki, vagy kivesz addig egy rudit a hűtőből. Ha álmos akkor lefekszik, ha hanyagolom valami miatt akkor meg elém cuccolja a játékait, de szándékosan nem rosszalkodik. Voltak próbálkozásai,de mindig erélyesen elmagyaráztuk neki hogy milyen rosszul viselkedik. Oviban sem viselkedhet dúvad módjára.
A kérdező jól látja, sosem szabad a gyermeket minősíteni, csak az aktuális tettét, viselkedését szabad helyteleníteni...azt viszont kell. Kérdező! Beszéld meg a környezetedben lévőkkel, hogy ne mínősítsék a gyermekedet, de mondják rá, hogy rossz, hiszen valóban nem szándékosan rossz. És ezzel a helyzettel neked van teendőd, kérdező: ha mostanában megváltoztak a dolgok, mindig más vigyáz rá, te keveset vagy vele, nem is csoda, ha kifordul magából. Helyre kell billenteni a lelki békéjét, csak azutén várható el tőle, hogy tekintettel legyen a környezetére. Ő még nagypn kicsi, egy 4 éves kisgyermek, akinek a legjobban az érzelmi stabilitásra, a szerető szülői jelenlétre van szüksége. Ha ez megvan, egy egészséges gyermek kezelhetővé válik.
És igen, a környezet helytelen reakciói bizony okozhatnak sebeket. Én biztosan nem engedném, hogy olyan vigyázzon a gyermekemre, aki rossznak nevezné. Hiszen nem rossz, csak tele van feszültséggel, figyelemhiányos, és a rosszalkodással próbálja felhívni nagára a figyelmet. Sok kisgyermek már a negatív figyelemnek is örül.
Pontosan.
Mostanában fenekestül fel van fordulva az élete, mindenféle hibát elkövetnek vele szemben, összevissza etetik, érdemben nem játszanak vele (de tévéztetik...), a gyerek is mondja hogy nem jàtszottak vele (illetve nem erzi ugy hogy foglalkoztak volna vele, mégha a felugyelo ezt is hiszi)es az ilyenek es hasonlok, akik bele se látnak a gyermek lelki világába pl a szomszed is ráadásul, jellemzik őt
Nem tudom ha más éhezésben/háboruban/alvatlanságban mennyire maradna kedves cuki kis mokus..
Csak szoval nem tudom ez a sok rossz szo, nehogy megtörje, ami életére kihathat egyáltalán?
Rövid ideig nem, ha folyamatos az ilyen jellegű visszajelzés, az igen. De a gyerekek se egyformák, ugyanaz az élethelyzet egyénenként eltérően hat.
A "rossz vagy" címke tényleg arra jó, hogy önbeteljesítő jóslat legyen.
Nálam jó szándékkal, de azt tolták el a szüleim, hogy állandóan azt hallgattam, hogy milyen okos vagyok. Igen, ez igaz is, de a kitartásomat nem értékelték soha. Így okos és lusta lettem. Utóbbit is sokat hallgattam, bár ezt már érthető módon általános- és középiskolában.
Az "okos, ügyes vagy" dícséret mintha nem lenne olyan erős. Gyerekem hamar felad szinte mindent, ha nem megy. Meggyőződése hogy nem ér fel a felnőttekkel. Igy pont a kitartását, probálkozásait is erősítem. "Anyának sem ment elsőre, probálkozni, gyakorolni kell, kitartás"
Ugy látom, szituáciok jelentenek többet.pl nem sikerült felmásznia, kudarcélménye volt, erre én segitettem, mutattam hogyan, es nicsak, ezután amikor nem figyeltem, fogta magát es megcsinálta egyedül is. A sikerélményeket is probálom benne erositeni.
De amikor pl másnál a tv kapcsolgatassal kezd szorakozni, valahogy senkinek eszébe nem jutna az, hogy azt jelzi, a gyereknek nem tv-re van igénye es csak kapja az ívet...
Azt megkérdezhetem, hogy mi történt, amiért fenekestül fölfordult az élete? Szegényke, nehéz lehet neki. A te gyermeked, ki kell állnod érte, tudnia kell, hogy nem rossz, csak ez most egy nehezebb időszak az életében, és ő így reagál.
Nekem is 4 éves a kisfiam. Mi is egy kisebb fajta krízisen megyünk át, sokszor Ő is nehezebben kezelhető. Én elvittem pszichológushoz, ugyanis tudtam, hogy a mi nehezebb helyzetünket a gyermekünk megérzi, lecsapódik benne, tele van emiatt frusztrációval és kérdéssel, ezért viselkedik mások szerint rosszul (bár nekünk szerencsénk van ebből a szempontból, ugyanis mind a rokonok, mind az óvónénik nagyon kedvesen, szeretettel állnak a kisfiamhoz, tudják, hogy nem rossz, csak most Neki is nehéz, egyébként tényleg nem szokott "rosszalkodni"). Szval a pszichológus azt tanácsolta, hogy beszélgessek Vele, az Ő szintjén meséljek Neki a nehézségekről, amelyeken keresztül megyünk, hiszen úgyis érzi, és ha nem beszélheti ki magából, és nem kap választ a kérdéseire, csak nő Benne a feszültség. Mondjam el Neki, hogy megértem, hogy Neki is nehéz, tudom, hogy mások nem helyeslik a viselkedését, de én tudom, hogy nem akar rosszat, nem akar másokat direkt bosszantani stb. Éreznie kell, hogy megbízol Benne, támogatod, és ha kell, előtte nyíltan kiállsz mellette, és helyreteszed azokat, akik őt rossznak nevezik. Sokszor az ilyen kisgyermekek még azt sem tudják, hogy miért "rosszalkodnak", nem tudják még megmagyarázni, viszont a saját "rosszalkodásuk" őket még jobban stresszeli, mert tudják, hogy a környezetük helyteleníti a viselkedésüket. Vekerdyt szoktam olvasni, Ő nagyon gyermekcentrikus, szerinte a gyermek rosszalkodjon nyugodtan. Nyilván nem tehet meg egy gyermek sem mindent, de amíg a felnőtt ember már megérti a benne zajló érzelmi folyamatokat, egy gyermek erre még nem képes, és ettől frusztrálódik még jobban. Segíts neki megérteni, mi történik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!