Orvossal beszéltem, így inkább személyes tapasztalatokra lennék kíváncsi evés és alvás terén a 2-3 éves korosztályból?
2,5 éves, az utóbbi hetekben csökkent az étvágya. Előtte kis zabagép volt, ezért tömni nem mertük, de kicsit megijedtünk.
Erre az orvos mondta, hogy ilyenkor amúgy is lassul a növekedés, kevesebb energiára van szüksége, de még a dacból nem evés is előfordul. Amíg nem látjuk, hogy soványodna, ne foglalkozzunk vele.
Alvás: elkezdett ötkor kelni, akármikor tesszük le. Ha hétkor, ha kilenckor, ő ötkor felkel. Állítólag ez is korosztályos dolog, ilyenkor hajnalban kelnek. Szülőnek szívás, a gyereknél normális.
Ez az orvos véleménye volt, én bízok is benne.
De érdekelne, hogy más is találkozott-e a jelenséggel?
Lányom szintén 2,5 éves az evése neki is nagyon megváltozott. Napközben többször mondja, hogy éhes, de aztán bármit adok neki, csak pár falatokat eszik. Én sem erőltetem, megvan a reggeli-ebéd-vacsi rendszere, de ha szól hogy éhes kap enni. Amíg ugyanolyan energikus, addig nem aggódom ezen.
Az alvása neki még eddig nem változott,ebéd után egy órát alszik, este 8-kor fekszik, kettő körül felkel iszik egy kis vizet, és reggel fél7-7-ig alszik.
Nekem három gyerekem van.
Az evéshez annyit tudok mondani, hogy időszakosan megfigyeltem (minden korosztálynál), hogy hetekig sokat esznek, aztán hetekig kevesebbet, csak matatnak.
Én azzal magyaráztam, hogy a fejlődés nem lineáris.
Általában vagy növekedés van, vagy hízás, illetve egy darabig látványosan a teste változik a gyerekeknek, aztán pedig látványosan "megokosodnak", így váltakoznak ezek a fázisok.
Én akkor kezdenék kutakodni, ha effektíve csökken a súlya. Ha csak stagnál, és emellett azért nem beteg, meg kiegyensúlyozott, meg mozgékony, ahogy szokott, akkor nem aggódnék.
Az alvás: nálunk is van olyan gyerek, aki nagyon rossz alvó, és sok az ébredés éjjel még 4 évesen is, de olyat nem tapasztaltam, hogy minden nap ugyanakkor kelne, és aztán vissza sem tud aludni. És ezt főként hajnalban.
(Nálunk a pavour nocturnus volt/na, de ez tíz és éjfél körüli ébredéssel jár.)
Az en kislanyom 3,5 eves 6 oratol tovabb nem tud aludni, barmikor is fekszik le elotte aludni, ugyhogy igyekszem minel hamarabb letenni aludni, mert ha 10-kor / 11-kor alszik el, akkor is 6-kor kel.
Sot, az oraatallitas ota 5 orakor kel... Ma es tegnap peldaul 4:45-kor...
Ez gyerekfuggo, nem fogod tudni atszokatni a kesobbi felkelesre.
Ha nem baj, hogy gyermektelenként írok, hanem kisgyermeknevelő szakemberként , akkor egy pár szó:
Rengeteg szülőtől hallottam ezt, de pl itt a gyakorin is számos beírás szól a bölcsődés korúak időszakosan szeszélyes étvágyáról.
A hármast hadd idézzem, mert egyetértek:
"Általában vagy növekedés van, vagy hízás, illetve egy darabig látványosan a teste változik a gyerekeknek, aztán pedig látványosan "megokosodnak", így váltakoznak ezek a fázisok. "
Igen, tehát a kisgyermekek testi fejlődése, valamint képességfejlődése eltérő sorrendű, egyes gyermekek az átlaghoz képest hamarabb kezdenek járni, míg mások meg hamarabb kezdenek mondatokban beszélni, és így tovább, pontosabban az adott képesség fejlődésének hangsúlya kinél épp mikor van. Tehát átlagosan fejlődőeknél egyik se fejlettebb, se koránérőbb a másiknál összességében, csak eltérő a hangsúly sorrend, úgyszólván.
Az étkezés kapcsán egy gondolat: ugyebár a szoptatás az első táplálkozásélménye a kisgyermeknek (az után, hogy az anyaméhben a köldökzsinóron át történt, de már ott is szopja az ujjacskáját, mert ez túlélőreflex és ön nyugtató reflex). A szoptatás érzelmi élmény és érzelmi kötődés is egyben a gyermeknek, érzelmi biztonság is.
Az előző gondolat okán nyilvánvaló, hogy amikor már szilárdat is eszik, sőt, akkor is, amikor már felhagyott az anya a szoptatással, az érzelmi vonatkozások még akkor is javában élnek!
Evvel azt szeretném mondani, hogy amikor szilárdat eszik a kisgyermek, neki az egyúttal szertartás, érzelmi élmény, érzelmi biztonság és érzelmi kötődési folyamat (ösztönösen persze), legalább annyira, mint ízek, meg táplálkozás. Épp ezért általában, alap esetben, nem kell aggódni, amikor éppen kevesebbet eszik, mert ha azt mondja: "éhes vagyok", az esetek egy részében kizárólag érzelmi táplálékra van szüksége, de akár konkrét étkezés formájában - a fentiek fényében, gondolom. érthető, mire gondolok. Persze ha azt mondja: "éhes vagyok", az esetek többi részében nem csak érzelmi , hanem fizikai táplálékra is igénye van.
Azonban olyankor, amikor keveset eszik, esélyesen szinte csak érzelmi táplálékot igényel, tehát kajával tömni ilyenkor értelmetlen dolog, bár ezt a kedves kérdező is, és az eddigi válaszolók is átlátják, és csak a teljesség kedvéért tettem hozzá.
Summa: bölcsődés korban időszakosan szeszélyes az étvágy, de attól még kér érzelmi táplálékot a kevésbé "zabagép" hónapjaiban, azonban részéről az is az "éhes vagyok"-kal fejeződik ki.
Ma szólt a bölcsődei gondozó, hogy a széklete is gyanús volt, az étvágytalanság is, ezért átkutatta a száját. Kiderült, hogy most jön az utalsó foga - azt hittük, már mind kint van.
A nagyon kemény, karcos (pl. pirítós) ételeket félretettük, úgy tűnik, hogy jó étvággyal elfogad pl. konzerv tonhalat. Bár azt nem értem, hogy paprikát és uborkát szinte bármikor képes enni, pedig az is roppanósabb. Illetve az alma az, amit bármikor megeszik, valamiért nagyon szereti.
Ismét én vagyok: nyilván sok tényezős az étvágy/étvágytalanság oka, hosszú lenne mindre kitérni. A szervi problémát illetve a szervi okot célszerű első körben kiszűrni, ez számomra evidens, ezért tértem ki inkább a kevésbé közkeletű vonatkozásokra tegnap.
Azonban a fogzás valóban az egyik tipikus okozója az étvágytalanságnak. Az egyik lehetséges ok.
További kitartást kívánok és sok türelmet a gyermekneveléshez! :) Meg persze örömöket is nektek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!