Miért hagyják sok helyen büntetés nélkül, ha az egyik gyerek bántja a másikat?
Teljesen mindegy, hogy jogos vagy nem, úgy gondolom, az óvodába legfőképp nincs helye az agressziónak.
Ok nélküli bántás: egyértelmű magatartászavaros gyerek.
Harag levezetése bántással: passzív agresszív magatartás, ami nem vezet jóra.
Oké, hogy nem pszichiáterek az óvónők, de ezt csak helyes mederbe kellene terelni. A főiskolán mit tanítanak?
Nem tudom milyen büntetésre gondolsz. Viszont, hogy jogos vagy sem egyáltalán nem mindegy. Az én gyerekem is keveredett már "balhéba" az oviba és ha hibás volt leültette az óvónéni (kivonva a játékból) és beszélgetett vele.
De pl nemrég meghalt a dédije akivel napi kapcsolatban volt, akkor volt egy jó 1-1,5 hét amikor "agresszív" volt az oviban. Amikor elment valaki mellett hátba ütötte, vagy csak ha elszaladt mellette megütötte, vagy elvette a játékot tőle és ha az óvónő szólt neki csak nevetett. Ennek a büntetés nem megoldása segíteni kellett neki feldolgozni az élményt, mert 3 évesen nem tudja felfogni, hogy az aki eddig naponta ott volt, miért nincs és miért nem jön vissza. Pl ő a halála napjától kb 1,5 hétig meg sem említette a dédit. Nem kérdezte hol van, miért nincs ott stb. Úgy kezelte a dolgot, hogy dédi ott van a szobában és kész (pedig "tudta" hogy nincs ott) Aztán egyszer sikerült beszélgetni vele erről és azzal elkezdett átlendülni. Azután az oviban sem volt gond. Úgyhogy az amit te írsz, hogy ok nélkül bánt (mert kívülről ugye ez jött le) egyáltalán nem magatartászavar!!! Tudod én nem vagyok óvónő, de egy kicsi gyerkőc lelke nagyon összetett és csak büntetéssel nem biztos hogy azt érik el amit kell. Ja és ezeket a különböző helyzeteket az iskolapadban nem lehet megtanulni, ehhez jó sok tapasztalat kell :)
4: azért kell a szabály, mert ott van ám a többi gyerek is, aki csak azt látja, hogy Béluska verekedhet bármiféle következmény nélkül,és nem érti hogy akkor ő meg miért nem?! Nyilván nem jelented be előre, hogy most Béluska másfél hétig verekedhet, mert szomorú.
Ennyi erővel mindig lehetne valaki, aki verekedhet, mindig van valaki akinek meghalt valakije, elváltak a szülei, baleset történt vele stb...
Itt azon van a hangsúly, hogy hogy oldják meg a helyzetet, szó nélkül semmiképp sem lehet hagyni. Nyilván a lelki problémával küzdő gyerekkel különbeszélgetnek, az unalomból rosszalkodót meg sarokba küldik.
4-es vagyok. Én sem azt mondtam, hogy hagyják, csak tudni kell mi van a háttérben és aszerint járni el. DE ehhez egyrészt kell a szülő is és az óvónő is. Egyrészt kommunikálni kell egymással, másrészt felnőtt szülőként viselkedni. Mert nem tudom neked van-e ovis sulis gyerkőcöd, de pl nálunk van olyan "szülő" aki már azért is szól, hogy az óvónő miért ültette ki az ő gyerekét.
Egyébként sokszor abból is indul ki ez az egész, amit egy másik kérdésben egy hozzászóló írt, hogy könnyebb az óvónőknek a sarokban beszélgetni egymással, és nem a gyerekeket lefoglalni feladatokkal. Pl az enyém iszonyatosan imád tevékenykedni (halál ha egész nap benn kell neki lenni), de magától nem fog leülni rajzolva vagy valami megcsinálni ösztönözni kell rá, vagy bevonni feladatokba. Ezt tudja az óvónő is és eszerint "foglalkozik". Ha látja, hogy kezd túltengni benne az energia ad neki feladatot és a helyzet megoldva, DE ez szintén gyakorlat és a szülővel való kommunikáció kérdése (mármint, hogy otthon milyen mit szokott csinálni stb) Meg nálunk pl már az első szülően minden fontos infót megkérdeztek a gyerkőcről pl, hogy mi nála hatásos büntetés (enyém pl ha nem szólsz hozzá jobban megviseli, mintha leülteted, hogy gondolkodjon).
Bocs hogy hosszúra sikeredet, de nem mindig olyan egyszerű a helyzet, hogy na verekedtek büntessünk.
Attól még meg kell büntetni. Nálunk is van egy kisfiú, az óvoda réme, és tudjuk, hogy azért,mert otthon állandóan verekednek a szülők, már rendőrségi ügy is volt belőle. Akkor mit vársz, milyen legyen a kisgyerek? Ettől függetlenül nem lehet ráhagyni.
Büntetnek,persze, nem vehetnek részt a közös programokban, sarokba állítják őket. De szerintem ez sokszor nem elég, de mit tudnak tenni?
Tavaly tartott egy előadást az oviban a védőnő a gyermekbántalmazásról. És elmondta, hogy mi a gyermekbántalmazás:
-nem adod meg neki a megfelelő biztonságot (pl. gyermekülés nélkül utazik a kocsiban), ez ok
-megütöd (persze, manapság már senki nem vallja ezt nevelési elvként)
-elveszed a kedvenc játékát (hát, pedig ezt szoktuk néha csinálni)
-lelocsolod vízzel (ezt is néha, ha már nem lát a hisztitől)
-sarokba állítod, megszégyeníted (na, itt lesütötték a szemüket az óvónők).
Erre meg találtam kérdezni, hogy bocsánat, de akkor mégis hogy fegyelmezed a gyereket? Erre kikelt magából a védőnő, hogy a szeretet erejéről még nem is hallottam?
Na, ennyi a hivatalos álláspont, szeresd a gyereket, akkor nem lesz rossz...
Kulfoldon elunk, errefele nem divik a sarokba allitas.
Ha egy gyerek rosszul viselkedett az oviban, akkor le kellett ulnie az asztalhoz es ott kellett neki maradni egy ideig. Az ovonok azt is elmondtak neki kedvesen hogy most gondolkodjon el rajta hogy miert viselkedett ugy ahogy nem szabad.
Neha ki kellett szinezniuk valami rajzot.
Az ovonok mindig szeretettel, turelemmel fordultak az osszes gyerekhez, ugyanez igaz az iskolara is.
Nyilvan az atlag magyar szulo vert akar latni es konnyeket, akkor elegedett.
" Erre kikelt magából a védőnő, hogy a szeretet erejéről még nem is hallottam? "
Es mennyire igaza volt.
De te azert locsold le, hatha az segit.
Utolsó, gondolom a válaszoló nem csak magára gondolt, hanem úgy általában. Egyébként nálunk is volt már hideg vízzel locsolás mikor tényleg a hiszti már jó ideje tart és akkor beszélhetsz a szeretet erejéről, mert hogy meg sem hall, ha magadhoz akarod ölelni rúg, karmol. Mire a kádhoz és megnyitod a csapod rájön, hogy lehet nem is jó ez ennyire, hogy hisztizzen. Szóval lehet, hogy még igazából le sem kell locsolni, csak maga a tudat. Mint írtam nálunk most az vált be, hogy ha nem hallgat, figyel rám és nem hagyja abba a rosszalkodást nem szólok hozzá, de ne azt képzeld, hogy órákig, mert fél perc után már jön, hogy akkor mikor beszélhetünk. Hiszti letudva, lehet beszélni és nincs gond. Minden életciklusnak vannak sajátosságai, egy időben nekünk is volt, hogy ülj le gondolkodj.
De tényleg az óvónőnek meg van kötve a keze és amit írt a külföldi hozzászóló is sajna nem minden esetben működik. Sőt mint írtam nálunk már néha az is gond a szülőnek, hogy az ő gyereke miért lett kiültetve és miért nem játszhat a többiekkel. Szóval az óvónők helyzete sem egyszerű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!