Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért nem hagyják a gyereket...

Miért nem hagyják a gyereket felfedezni?

Figyelt kérdés
Velem van a baj? Én vagyok túl engedékeny? Nekem ugyan még kicsi a babám, de én hagyom, hogy olyan dolgokat megfogjon, tapintson, érezzen, megismerjen, amiket látom, hogy mások nem hagynak. Egy példa: barkácsáruházban megtapinthatja a térelválasztó függöny gyöngyeit, míg más gyereket a szemem láttára toltak el, NEM SZABAD felkiáltással. A gyerekem (még a mindent a szájába vesz korszakban van) megfoghat mindent, megtapinthat, de amikor úgy érzem, akkor elveszem. Más anyukák meg sem engedik fogni uazt a tárgyat. Vagy pl. - közös, rendben tartott - homokozóban ő felvehet "koszos" formát és vizsgálhatja kedvére, míg más anyuka a homokozóba sem viszi a gyereket, mert ott minden koszos... Én hagyom, hogy ha olyan dolog van amiről tudom, hogy nem üti meg nagyon, hogy lehúzzon valamit az asztalról. Tapasztalja meg, hogy amit lehúz az leesik. (természetesen nem vasaló, szóval ésszel). Ergo megadom neki az esélyt, h felfedezzen. Ezzel szemben azt látom, h körülöttem anyukák 100szor annyit tiltanak, mint amennyi az én elképzeléseim szerint normális lenne. Én vagyok túl engedékeny, vagy ők túl korlátozóak???? És ha igen, miért? Ja, ez nem egy "bezzeg én szuperanyu" kérdés akart lenni... remélem, értitek.
2009. okt. 14. 12:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Persze, értem és én is így csinálom, ahogyan Te. Szerintem sajnos sokan próbálják búra alatt nevelni a gyereket és igyekeznek mindentől megóvni. Na, az ilyen gyerekek szoktak állandóan betegek lenni. Ha hagyjuk, hogy felfedezze a világot, sokkal több dolgot tanul meg, mintha mindent "készen" kapna. Igenis, bizonyos (ésszerű) határokon belül hagyni kell a gyereket. Van egy ismerősöm, akinek a gyereke 5! évesen se evett egyedül, mert "piszkos lesz a keze". Hát, inkább legyen piszkos, mint hogy ne merjen semmihez nyúlni. Ha meg piszkos lesz, megmossuk vagy ott a törlőkendő...
2009. okt. 14. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is úgy csinálom, mint te, a gyerekem pedig érdeklődő, nyitott kis emberke, óriási tudásszomjjal, megismerési vággyal. Szerintem sem szabad mindentől óvni őket. Nálunk nincs tiltás, ha nem muszáj, még a végképp nem szabad dolgoknál is az "inkább" felé hajlok. Gondolok itt arra, hogy a gyerek megkaparintja apa mobilját, akkor szépen elkérem tőle és elmondom, hogy ezzel apa dolgozik, adjuk oda neki, keressük meg inkább az ő játéktelefonját, az milyen izgalmas, szépen zenél is. Ez csak egy kiragadott példa, ezeregy van ilyen. Viszont ezzel azt értem el, hogy nem kell veszekednem a lányomra, nem kell állandóan a "nem szabad" kifejezést használnom, szerintem ez fontos. A minap hozzányúlt egy ujjal a sütőajtóhoz, amikor süteményt sütöttem. Előre mondtam neki, amikor láttam, mire készül, hogy vigyázzon, mert forró, meg fogja sütni. De hagytam, hadd tapasztalja meg. Tudtam, nem lesz baja, nem tudja megégetni magát vagy ilyesmi, de hadd tapasztalja meg, miért mondom, hogy a forró az nem jó. Nem is nyúlt azóta oda. Szerintem ez fontos. Magától rájött, megtapasztalta, így már nem csábítja a tiltott dolog, baja pedig semmi nem lett az égvilágon.
2009. okt. 14. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon hasonlóan csinálom, mint te. Velem is így csinálták és nálam bevált :) Valszeg sokan azt mondják ránk, hogy neveletlen kölyköket csinálunk, pedig az, hogy hagyod élni nem azt jelenti, hogy amikor eljön az ideje, nem fogja tudni, mit szabad és mit nem, mit illik és mit nem.


Azt látom, hogy sok anyuka talán hagyná ugyanígy felfedezni a babáját, de külső nyomásra aztán mégis inkább rászól. Nehogy megszólják, nehogy _úgy_ nézzenek rá. Ami kár szerintem, mert nem a társadalom neveli azt a gyereket, hanem ők.


De azért remélem, egyre többen merjük felvállalni, hogy bizony a gyerek így tanul, így tapasztal, így utánoz, ez a dolga.

2009. okt. 14. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

engem is így neveltek. emlékszem is egy máig megmaradó emlékre. kardoskodtam, h márpedig én agyon akarom fahéjazni a tejbegrízem. apám mondta,h cukor nélkül a fahéj irtó keserű s tömény... "SZERINTE NE" de én igen. háááááát, azt a szar ízt máig nem felejtem.


amúgy én a tiltás helyett a Ranschburg által ajánlott figyelemelterelést használom. mikor valami "rosszat" tenne, akkor mutatok hirtelen egy másik csillogó-billogót és rögtön az kell neki. persze ez csak egész kicsikén müxik. később már meg kell értenie mit miért szabad, mit miért nem. de az, h mindenre nemet mondani.


Nekem van egy olyan sanda gyanúm, h egyszerűbb, gyorsabb azt mondani, hogy NEM, minthogy ott örködni felette, míg felfedezi és figyelni rá, h mikor vessünk véget a felfedezésnek, mert már kezd veszélyes lenni...

2009. okt. 14. 12:48
 5/12 anonim ***** válasza:
51%
Látod rajtad kívül is milyen sokan hagyják a babát felfedezni. Ügyes vagy, jól csinálod, így tovább! (műxik)
2009. okt. 14. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
igen, örülök is, h nem velem van a gond. pl. férjem szerint is túl +engedő vagyok. :-(
2009. okt. 14. 13:06
 7/12 anonim ***** válasza:
Egy szempontból jó, mert nem búra alatt neveled, de az már nem jó ha ő azt képzeli, hogy mindent megtehet (levehet, csinálhat).
2009. okt. 14. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem itt is ahogy szinte minden másban is az arany középút a tökéletes. én is inkább a "megengedő" vagyok, kisfiam 10 hónapos, örökmozgó, kiváncsi. Én nem veszek fiók meg ajtózárakat, hagyom konyhaszekrényt pakolni. persze, hogy érdekli mi van benne, főleg mióta ki tudja nyitni. a veszélyes dolgokat feljebb tettem, ennyi. nem lehet mindent elzárni előle, a rumlit meg majd elpakolom, bár mi már most jétékosan dobozba visszapakoljuk a játékokat stb. Ha valami rosszat csinál, konektorozik, vagy a nagy kedvenc wc kefével akar játszani, akkor megfogm a kis kezét és elmondom, hogy ez veszélyes, koszos stb, és azért nem szabad mert....és már viszem is arrébb, és mutatom a kutyust, macit, motort stb.

persze ezerszer bepróbálkozik, de ezerszer is elmondom türelmesen ugyanazt neki.

nyáron vízezett, sarazott, homokozott, koszos volt. na és? gyerek ez a dolga, nem értem azokat az anyukákat, akik nem engedik játszani a gyereket, mert koszos lesz a cipőd, ruhád stb.

egyébként a tapasztalataiból tanul, az én kisfiam is becsípte a fiókkal az ujját, azóta ha huzogatja, már mondom is, hogy emlékszel, hogy fájt a bibid? és mutatja a kis ujját, tehát nem felejtette el.:)

2009. okt. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
nem, mindent tökéletesen csinálsz, én is Ranschburg fan vagyok :), és én is igyekszem ott lenni mellettük(ikrek), és közbelépni ha gond van, de hagyni őket felfedezni! Kéne egy Ranschburg fan klubbot létrehozni :)
2009. okt. 14. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Szia! Nagyon jókat írtatok, én is így csináltam anno a fiammal, mikor még baba volt. Ám: most hogy 2,5 éves sokszor dafke is csinálja a dolgot pl. wc kefével takarítaná kilincset stb. Ha ilyesmit a fejébe vesz, nincs semmi amivel eltántoríthatnám. Szóval szerintem csak ideig óráig működik a dolog. De egy totyogó már más eset minden szempontból..... :)
2009. okt. 14. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!