Amelyik gyerek korán beszél már mondatokban, azt jelenti, hogy később is jó képességű gyerek lesz? Mik a tapasztalataitok?
A fiam nagyon későn kezdett beszélni, és fél év alatt fejlődött annyit, hogy a csodájára jártak, szépen tisztán beszél, tökéletesen érthetően, a szakember mondta is, hogy szerinte csak azért nem beszélt, mert nem volt mondanivalója :)
Mostanra már nagyon jó szakvéleményt kapott, testmozgásban kiemelten ügyes, összerendezett, logikai megoldóképessége átlagon felüli, kiváló szövegértés, és memorizálás. Tehát ő összességében jó képességű gyerek, mégsem beszélt korán.
Nem biztos. A gyerekek eltérően fejlődnek. Lehet, hogy egy gyereke hamar beszél szépen, tisztán, mondatokban, viszont a finommotorikus (pl. rajzolás, kirakózás, színezés, gyurmázás) mozgásban meg gyenge. Vagy épp a nagymozgásokban.(futás, ugrálás, egyensúlyi gyakorlatok, mászás)Az óvoda célja pl. pont ez, h 6 éves korukra a gyerekek nagyjából azonos fejletttségi szinten álljanak. Utána megint eltérően fejlődnek.
Szóval nem jelenti azt, h később is jó képességű lesz, mert könnyen lehet, h ő majd egy időre leáll a fejlődéssel, a többiek utolérik és egy teljesen átlagos gyerek lesz. De tény,h amelyik gyerek szépen beszél, erőteljes hangon, az oviban az kapja a verseket, szóló szerepeket, a játékban ő irányít, mivel őt értik meg a többiek a legjobban, nem a raccsolót, a pöszét, az éppen csak szavakat makogót. Így elképzelhetőnek tartom, h nagyobb lesz az önbizalma, jobban teljesít majd.
Szia! Egyetértek az előttem szólókkal, ez egy a sok készség közül, ez még nem predesztinálja sikerre a gyereket. Példákkal illusztrálom: a fiam kb. úgy kezdett beszélni, ahogy a 3. hozzászóló kislánya, „csodájára jártak”, milyen nagydumás, és a mai napig szép választékosan és rengeteget szövegel. Okos is, de meglehetősen lusta (a tanulásban, ami érdekli, abban nem), így egyelőre remekül elvan a suliban, de tartok tőle, amikor már nem elég az alap intelligencia, hanem keményen tanulni kell majd, akkor nem lesz ekkora legény. Ja, és az angolt nem szereti a suliban (mondjuk a tanítónő sem segít ebben, úgy érzem) – pedig azt hittem, a korai beszéd jó nyelvérzéket takar…
Ismerős kissrác elég későn kezdett beszélni, viszont 4 évesen már olvasott, 5 évesen elmondta a világ összes országát és fővárosaikat (mert érdekelte a térkép, azt olvasgatta), és angolul is elég sokat tud már.
Ismerős felnőtt 3 évesen kezdett beszélni (mondatokban), beszédhibás is, „ennek ellenére” nagyon intelligens, nagy tudású ember.
Arról, hogy valaki jobban érvényesül mondjuk külföldön, ha kommunikatív: igen, ez igaz, de szerintem ez inkább az önbizalommal függ össze, hogy mennyire mer beszélni. Ez viszont nem tudom, mitől van, én elég jól tudok angolul, de nem merek megszólalni, míg van barátom, aki kb. 3 szót ismert, de azzal bármit elmagyarázott bárkinek. :)
Saját tapasztalatból még nem tudok nyilatkozni, 5 és fél éves fiam van, ő későn kezdett beszélni, viszont azonnal mondatokban, és mindig megcsodálják a hatalmas szókincsét és kifejezőképességét. De hogy később milyen lesz, hát majd kiderül.
Én anno korán kezdtem beszélni, 9 hónaposan már mondtam szavakat, egy évesen már kerek mondatokat. De tök átlagos képességű gyerek voltam mindig. Nyelvérzékem mondjuk van, mindig jó helyesírásom volt, nyelveket is könnyen tanulok, viszont pl. a számokkal mindig hadilábon álltam, a többi tárgyból meg teljesen átlagos voltam, az a tipikus hármas-négyes tanuló, aki, ha nem lenne piszok lusta, lehetne ötös is, de annyit tanul, amennyi éppen elég ahhoz, hogy ne nagyon szekálják miatta otthon :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!