Szelektív mutizmusnál (a gyerek csak itthon beszél) milyen módszerek váltak be?
Szia! Ne haragudj, hogy érdemleges választ nem tudok adni, de hasonló tüneteket produkál a kisfiam is. Ő ugyan 2 éves múlt még csak, de hónapok óta bővített mondatokban beszél, megmondja a nevét, életkorát, lakcímét, több verset is elmond, de senki mással nem kommunikál, csak itthon, velünk. Sőt, ha szólnak hozzá idegenek, vagy olyan felnőttek, akikkel akár napi szinten is találkozik, még a szemét is becsukja, hogy ne is lássa őket! Nekem ez nagyon ijesztő, és érthetetlen, meg persze kínos is. Sorra megsértődik mindenki, mert ahelyett, hogy visszamosolyogna, mint más kisgyerekek, ő így viselkedik, és ezt az emberek többsége visszautasításként, saját kudarcaként éli meg! Köszönöm a kérdésedet, mert ahogy utánanéztem, talán a szeparációs szorongással együttjáró átmeneti mutizmus tünetei ezek. Persze védőnő, gyermekorvos csak legyint: majd kinövi...
Nálatok mikor jelentkeztek először a szelektív mutizmus tünetei? Szép napot!
Úgy olvastam, ha nem kezelik, nem növi ki. A 'selective mutizm' wikipédiás szócikk angol nyelvű oldalán elég sok kezelési módszert mondanak, csak jó lenne tudni, hogy kinél vált már be valami.
Eddig sajnos nem tűnt fel nekünk, mert külföldön élünk, minden nagyszülőtől távol, és barátaink se nagyon vannak közelben, csak most, hogy 3 hónapja elkezdte az iskolát (óvoda jellegű), a tanárnő szólt, hogy csak gesztusokkal kommunikál, max 1 szóval, de nem többel, de a többi kisgyerekhez egyáltalán nem szól. Most estünk neki az internetnek, hogy mit lehetne tenni, sokan ajánják, hogy minél gyakrabban hívjunk át más gyerekeket először hozzánk, majd néhány alkalom után semleges helyen találkozzunk (pl park), aztán ha már kicsit felszabadultabbnak tűnik, akkor mi menjünk át máshoz. Ajánlják még a csoportos sportokat, pl foci, ebben a korban nyilván csak a labda közös kergetése. és nagyon fontos az okosok szerint, hogy ne kényszerítsük beszédre.Valahol olvastam, hogy jó lehet ilyesmi, hogy köszönésért matrica jár, 10 matricáért valami meglepi, aztán ezt lehet továbbfejleszteni mondatokra. Szóval mondanak rengeteg mindent, csak jó lenne tudni, mi az, ami tényleg beválik. Állítólag a 2 éves korban elkezdett kezeléssel 4 éves korra megszűnhet a gond.
Kerestem a neten, és találtam ezzel a betegséggel kapcsolatban egy fórumot:
Esetleg nézd meg, hátha segít...
Köszönöm, hogy reagáltál, hát én most már egyre jobban megijedek, mert a kisfiam hajszál pontosan ilyen, bár ő gyerekekkel kommunikál, sőt ő megy oda, és köszön nekik, tehát kezdeményez. Felnőttekkel viszont egyáltalán nem. Ma pl a boltban egy sűrűn látott hölgy szólt hozzá kedvesen, de ő csak lehajtotta a fejét, én meg próbáltam noszogatni, hogy figyeljen, de láttam, hogy már könnyes a szeme... A belinkelt fórumon érdekes tapasztalatokat írnak!
Biztosan hamar megoldódik a problémátok, csak nyugodj meg, könnyű mondani, tudom...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!