Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Vajon a felnőttek tegezése...

Vajon a felnőttek tegezése 3-6 éves korban kiválthat tiszteletlenséget az idősebbek iránt? Nem családon belülről beszélek hanem mondjuk, lsd:lent

Figyelt kérdés
ha az óvodában megengedett az óvónők tegezése. Ugye akkor már nem kell megválogatnia a szavait, csak odavágja úgy mintha a barátjának mondta volna, ha magáz akkor meg tudatosan átgondolja, hogy-hogy szól a másikhoz vagy nem?
2012. máj. 1. 13:31
 1/7 anonim ***** válasza:

Sok kisgyerek egyáltalán nem ismeri a magázódó igealakokat. Hol is tanulhatná meg, mikor már alig hall ilyet valahol.

Az óvónővel meg pont annyi tisztelettel fog beszélni, mint más felnőttekkel. X néninek szólítja őket, nem üvöltözik velük, használja a kérem és köszönöm kifejezéseket meg hasonlók.

Én ezt inkább udvarias meg kedves beszédnek mondanám. Az óvodákban pedig általában az embertársakkal való kommunikáció normájaként tanítják rá a gyerekeket.

hogy bizonyos kifejezéseket bizonyos körökben használhat, másutt meg nem, azt ebben az életkorban fokozatosan sajátítja el a gyerek.

2012. máj. 1. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Én arról beszélek,hogy "Kati néni pisilni kell!" helyett "Kati pisilni kell" Vagy "Éva néni hozol egy rongyot?" illetve "Éva néni tetszik hozni egy rongyot?" helyett "Éva hozol egy rongyot?" Van különbség köztük.

2012. máj. 1. 13:49
 3/7 anonim ***** válasza:
Én lányom néha el szokta hagyni a "néniket" az óvodában, de ez nem az ő "hibája", hanem az óvónéniké és a dadus néniké, hiszen ők egymást csak a keresztnevükön szólítják, és ezt hallják a gyerekek. Néha így mesél a lányom, hogy Rita néni, néha csak annyit mond, hogy Rita. 3,5 éves, én ezt nem érzem tőle tiszteletlenségnek, még pici, nem is érti, hogy van ez.
2012. máj. 1. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk a bölcsiben szeptemberben mondták, hogy itt nincs nénizés, minden gondozó a keresztnevén kéri hogy szólítsák.


Tegezve és magázva pont ugyanúgy lehet valaki illedelmes, vagy neveletlen, ez nem tetszikezés és nénizés kérdése.

2012. máj. 1. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nálunk sincs nénizés a bölcsiben, csak keresztnevek.
2012. máj. 1. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szerintem minden oviban tegezik az óvónőket. Legalább is manapság, de ez a manapság elég tág, mert már az én gyerekkoromban is így volt.

Az már helyi szokás kérdése, hogy néniznek vagy nem néniznek. A fiamnál a bölcsiben nem hívatták magukat néninek, csak simán Évi meg Eszter meg Szandra volt a gondozók megszólítása. Ettől még a már beszélni tudó, 2-3 éves (majdnem 4 évesek is voltak ott) gyerekektől elvárták, hogy azt is mondja: légy szíves, kérek szépen, köszönöm szépen. Nem csak elvárták, hanem erre is tanították őket. Szóval semmi tiszteletlenség nem volt.


Az oviban már Erzsi néni van, meg Kata néni, de attól még tegezik őket a gyerekek.

Nem is értem, miért kéne egy oviban magázódni. Azt majd iskolában megtanulják, vagyis annyi idős korukra. Szerintem manapság senki nem várja el egy ovis korú gyerektől, hogy tudjon magázódni. Nem mintha nem lehetne őket megtanítani rá, hiszen régen is megtanulták már az egészen kicsik is, csak éppen manapság nincs értelme, mert nem elvárt.

Egyébként is, tegeződve is meg lehet rá tanítani, hogy tisztelettel szóljon a felnőttekhez, szóval nem ezen múlik.

2012. máj. 1. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem tegezve is lehet tiszteletet adni, és magázva is el lehet valakit küldeni melegebb éghajlatra. Az idősebbek megkövetelik a magázást, de szerintem nem baj, ha fiatal felnőttet tegez. Nem ezen múlik a tisztelet. Én 38 éves vagyok, és azt szeretem, ha egy gyerek tegez.
2012. máj. 2. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!