Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szerintetek használhatok a 8...

Tercsy kérdése:

Szerintetek használhatok a 8 hónapos kislányomnak bébikompot?

Figyelt kérdés
Nem rég mutaták be a tv-ben hogy veszélyes...de már nem marad el se ababakocsiban se a járókában!!!kérlek irjátok meg a véleményeteket,hogy tényleg enyire veszélyes-e mint ahogy a tv-ben ezt lehozták előrre is köszönöm!!
2011. szept. 29. 14:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
55%
az én lányom 7hónapos kora óta van benne,már nagyon ügyes,egyedül megáll.most 9hós.szerintem nem lesz semmi baja.miket mondtak a kompról?én nem hallottam róla.
2011. szept. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
mi egyik gyermekünknél sem használtuk, semmi jót nem hallottam róla én sem
2011. szept. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

a gyerekorvosok, gyógytornászok egyáltalán nem ajánlják, rendellenes helyzetben tartja a babát

én inkább szabadon engedném és ha nagyon olyan dolgot kell csinálni, aminél láb alatt van (ami veszélyes lenne rá nézve), akkor raknám be a járókába egy olyan játékkal ,amit ritkán kap meg, gyakorlatilag csak a járókában játszhat vele, így le fogja kötni a figyelmét. Ez nálunk mind a két gyereknél bevált.

2011. szept. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Hú,ebből jó kis adok-kapok lesz(legalább is az eddigi bébikompos kérdésekből mindig az lett).Nekem 2 gyerekem van,de eszem ágába se volt ilyet venni.Nagyon egészségtelen a kicsiknek(innentől részemről csak részletkérdés,hogy veszélyes).Szóval:ha Te úgy látod jónak használd,én nem tettem/tenném.Ennyi.
2011. szept. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Én nem használtam a kislányomnál,pedig ő sem maradt el sehol. Úgy vagyok vele,jobb félni mint megijedni!
2011. szept. 29. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Egy 5 hónapos babát szépen le kell rakni a földre csúszni-mászni, semmi szüksége a bébikompra.
2011. szept. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Jujj,nem tudom, miért olvastam 5 hónaposnak, de a válaszom lényege attól még ugyanaz!
2011. szept. 29. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
75%

Bébikomp: káros vagy hasznos?

Bébikomp - hasznos vagy káros?


Sokan használták, és semmi bajuk sincs.


A babák élvezik, eljutnak vele, ahová akarnak. Mármint a térben. Viszont egész sor igen komoly problémát okozhat a fejlődésben,

más rizikótényezőkkel együtt

nagy kárt okozhat.


Olvassa el, mielőtt venne egyet!

A pártolók gyakori érvei:


„Az én gyermekeim is ezt használták és semmi bajuk sincs.”


„Nagyon élvezte, hogy egyedül is eljut oda ahova szeretne.”


Ha rám hallgat, nem használja.


Ebben az esetben sem mondhatjuk azt egyértelműen, hogy aki bébikompot használ,

annál módosul a mozgásfejlődés menete, minősége. Azonban sokszor tapasztaljuk azt,

hogy „problémás” esetekben jelen volt a bébikomp, mint játékeszköz, már 6-7 hónapos kortól.

Egyéb rizikótényezőkkel együtt különösen káros lehet


Ezen eszköz „bevetése” bizonyos gyermekek esetében - akiknél egyéb rizikótényezők

is fennállnak (koraszülöttség, minimális oxigénhiányos állapot a születés környékén,

lelassult / felgyorsult mozgásfejlődés stb.), igencsak negatív irányba tudja terelni

az un. normális mozgásfejlődési folyamatot.

Hátráltathatja az egészséges mozgásfejlődést


Az tény, hogy a bébikomp hasznos eszköz mozgássérült gyermekek járástanításához,

ugyanakkor a „normál” fejlődésű gyermekek esetében a használata indokolatlan

statikai terhelést jelenthet a gerincoszlop számára, felgyorsíthatja a felegyenesedési reakciókat

(7-10 hónapos kor közötti csecsemők már állnak, kapaszkodva járnak) és ezáltal igen értékes folyamatok maradhatnak ki, vagy rövidülhetnek le (kúszás, mászás, ülésben történő „kétkezes” manipuláció stb.). Ezek meghatározó elemei mind a mozgásfejlődés minőségének,

mind az egyéb képességek kialakulásának:


* saját testről való tudás

* térben való tájékozódás

* dominancia (valamely oldali testrész/ érzékszerv ügyesebb volta)

* lateralitás (jobb/ bal oldal megkülönböztetése saját testen, térben, síkban),

* tárgyi világ megismerése stb.


Járásbizonytalanságot, eltérő idegrendszerei fejlődést eredményezhet


Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy amennyiben a mélységérzet kialakulása előtt

(kb. 8 hónapos korban alakul ki) bébikomp használatával tanul meg járni a gyermek,

később az önálló járás során jellemzővé válhat egyfajta járásbizonytalanság (túlzott óvatosság, koordinálatlanság), ami abból ered, hogy a korai felegyenesedés miatt az idegrendszer fejlődésében másképp szerveződik az egyensúlyközpont és más,

a helyes észlelésért felelős területek fejlődése is.

Hamarabb eljut a céljáig, de az értelmi fejlődésében is?


Igen, igaz, hogy a gyermek hamarabb eljut a kívánt célig, de nem véletlen, hogy nem azonnal állunk fel és indulunk el. A forgás, kúszás, mászás nem véletlenül előzi meg az említett fázisokat. Minden egyes mozgásfejlődési állomás előkészíti a következő mozgásforma kivitelezését,

mind izomzatilag, mind idegrendszerileg. A kúszás, mászás során más perspektívából látjuk, tapasztaljuk meg a világot! Ezek a tapasztalatok elengedhetetlenek

az értelmi fejlődés szempontjából is!

Feltételes módban, de akar kísérletezni?


A lehetséges következmények vázolásakor nem véletlen a feltételes mód használata.

Miután nem vagyunk jósok, nem tudjuk bizton állítani, hogy a bébikomp káros hatásai

minden gyermeknél bekövetkeznek, de nagyon nagy rá az esély! Akkor, amikor tudjuk,

hogy valami negatívan befolyásolhatja gyermekünk fejlődését miért ragaszkodunk hozzá?

Miért kísérletezünk saját gyermekünkön, hogy vajon azon kevés kivételek

közé tartozik-e, akiknél nem okoz problémát?

Tény: 8 hónapos kor előtti használata járásbizonytalanságot okozhat


Nem állítom, hogy minden esetben előfordul, de statisztikai tény, hogy amennyiben

a mélységérzet kialakulását (kb. 8 hónapos korra tehető) megelőzően bébikomp használatával tanul meg járni a gyermek, a későbbiekben (az önálló járás során) ez nehezíti a járásbiztonságot.


Ennek az oka egyszerű, a már kialakult észlelési háttérrel - a bébikomp elhagyása során - óvatosabban, ezáltal koordinálatlanabb kivitelezéssel kezd önállóan járni tanulni a gyermek.

Tény: aki 7 hónaposan már jár, tanulási zavar veszélyeztetett


Az is tény, hogy amennyiben 7 hónaposan kezd járni egy gyermek - bármi oknál fogva -,

kevesebb idő jut a kúszás-mászásra, valamint az ülésben történő manipulációra,

amelynek következményeként valószínűsíthető a teljesség igénye nélkül instabil dominancia, intermodalitás, szerialitás, téri irány és viszony problémák, esetleg hangzó-,

és betűtévesztések, amelyek összességében eredményezhetnek tanulási zavart.


Nem gondolom, hogy a környezetében a mozgásfejlődésen túl ilyen mély összefüggésben értelmezték volna a következményeket. Különösen nehéz lenne mindezt felmérni,

hiszen még a diagnosztikai rendszer intézményes háttere sem biztosított kellőképpen.


Mindenesetre, nem hibáztatható a szülő, ha nem ismeri a fejlődéslélektant, anatómiát, szomatopedagógiát stb, ezáltal nem látja át ezeket összefüggéseket. A szakmának kellene nyomást gyakorolnia a kereskedőkre, ahogy tették ezt számos nyugat-európai országban.


A magam részéről ezzel a cikkel kívánom felhívni a szülők figyelmét az eszköz veszélyeire.


Soltész Szilvia


A szerző gyógypedagógus,

a GEKKO operatív pedagógiai vezetője

Soltész Szilvia

2011. szept. 29. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Csatlakozom a legtöbb előttem szólóhoz, nem csak felesleges, de nem hagyja normálisan mozogni sem a gyereket. Pont arra lenne szüksége ebben a korban, hogy magától felfedezze az egyes mozgásformákat, kússzon, másszon, guruljon, amit tud. Az összes ilyen cucc (bébikomp, pihenőszék, rugós hinta stb.) kalodaként működik, nyilván a szülőknek kényelmes, de szerintem nem tesz jót a gyereknek.

Mi raktunk a szobája ajtajára egy rácsot, és a szobában azt csinált, amit akart, nem voltak veszélyes/féltett dolgok sehol.

2011. szept. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
nekem úgy tűnt azok pakolják bele a gyermeküket ilyen szerkezetbe, akik mondhatni... szeretnék lerendezni a babát
2011. szept. 29. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!