Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mikor változott meg, ha...

Mikor változott meg, ha egyáltalán változott, nagyon visszahúzódó, szégyenlős gyereked?

Figyelt kérdés
Most lesz 3 éves a kislányom. A mai napig nem szeret mások (idegenek) előtt beszélni, nem szeret a testvérén kívül más gyerekkel játszani. Szeptemberben ovi kezdés. Már előre félek, hogy hogyan fog beilleszkedni. Bárkit (bölcsis gondozónénit, védőnőt, gyerekorvost) kérdeztem erről, csak lehurrogott, és azt mondta, hogy majd kinövi. De hogyan és mikor végre?
2011. jún. 17. 14:10
 1/10 anonim ***** válasza:

Az en lanyom - most mar 6 eves, szeptembertol iskolas lesz - is eleg csendes, visszahuzodo. (otthon persze nagy a szaja, hihetetlen szovege van...) A bolcsiben, es oviban sem volt gond a beilleszkedessel. Nem volt soha a kozeppontben, sokszor egyedul jatszott, de jol erezte magat. Az oviban mar volt is neki baratnoje, akivel most joban vannak, egy osztalyban kezdik a sulit.

Szovel tenyleg ne aggodj, foleg a gyerek elott ne ereztesd az aggodalmad!

2011. jún. 17. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
És szerinted sem gáz, hogy a gyerek (aki folyékonyan, bővített mondatokban képes amúgy beszélni), nem hajlandó megszólalni másoknak? Legutóbb például az óvodai beiratkozásnál "égtünk be". Már gyanús volt, hogy csak a gyerekkel mehetek beiratkozni, de ott döbbentem rá, hogy konkrétan le szerették volna vizsgáztatni. A bökkenő ott volt, hogy egy nagyon arrogáns nő a vezetőnő, aki elég erélyesen beszélt velem is, így a gyerek konkrétan elnémult. Még köszönni sem akart. Persze el is utasították a felvételét, a bölcsőde vezetőnek kellett átmennie, ő érte el, hogy átvegyék az óvodába. Persze, igyekszem a gyerek előtt nem aggodalmaskodni, de a környezetünk már elég nehezen fogadja el, hogy a három éves gyerekemnek "elvitte a cica a nyelvét".
2011. jún. 17. 14:28
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem gaz, bar neha en is kisse merges vagyok, mert az en lanyom is olyan valsztekosan tud - es kisebbnek is tudott mar - beszelni, viszont mikor egy eggyszeru kerdest feltesznek neki, akkor vagy csak motyog a bajsza alatt egy rovid mondatot, vagy nem is valaszol. mondjuk mostanaban mar azt nem csinalja, hogy nem szol semmit, de eg es fold a "kinti" es "otthoni" kommunikacioja. Gondolhatod, hogy en is aggodom a suli miatt, ahol ugye mar nagyon szamit, hogy valaki batran szol-e vagy nem...
2011. jún. 17. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Jó! Köszi, akkor állítok ismét magamon egyet. Igyekszem jól venni ezt az akadályt is.
2011. jún. 17. 14:59
 5/10 anonim ***** válasza:

Elég szomorú, hogy arrogáns a vezető óvónő, és ha valóban -úgyszólván- "vizsgahelyzetet" teremtett az óvodai felvételin, az esetben .... na jó, nem mondok kritikát róla, az eset önmagáért beszél. Javaslom, próbáld máshova beíratni; tudom, manapság túl kevés az ovi, sok szülő örül, ha egyáltalán sikerül felvételt nyerni egy oviba, olyan kevés a hely, de én a helyedben akkor várnék még az ovikezdéssel, ha máshol -ahol kompetens és gyermekszerető óvodapedagógusok vannak- ha máshol jelenleg nincs férőhely. Azonban ha valóban ilyen a vezető óvónő, vagy bármelyik óvodapedagógus, aki gyermeked leendő csoportjában dolgozik, akkor az plusz stresszforrás lenne neki és szorongóvá válna, tehát ne add közéjük, ha javasolhatom. Amúgy meg alkati kérdés, ő csak azok előtt szeret megnyilvánulni, akikhez érzelmileg erősen kötődik. Tehát megnyugodhatsz, a leírásod alapján rendben levőnek látszik gyermeked. (Persze látatlanban nem lehet erről biztosat mondani, de leírásodból kiindulva semmi baj nincs gyermekeddel.) Amikről eddig írtam, ezek tartalmazzák a legvalószínűbb okokat. Hogy mit tegyél? Maradj továbbra is szeretetteli, türelmes, elfogadó az irányába. Persze legyél adott esetben következetes és határozott (egyben baráti, barátságos), ha alapvető nevelési kérdésről van szó úgy mint napirend (pl. délutáni alvás, esti alvás, bár legyél kellően rugalmas is ebben).


Az alkati jellegen felül lehet persze, hogy jelenleg is szorongó. Nevelési tanácsadóban tudtommal ingyenesen végeznek játékterápiát 2-8 évesek számára, a gyerekek élvezik, persze nem garantáltan olyan oldottak, mint egy szülővel, akiben érzelmi biztonságot látnak (már ha kialakult a szülő-gyermek között a szeretetteli viszony, mondom ezt általánosságban). A játékterápia (és a gyermekrajzelemzés, több heti gyermekrajzból) kitűnő helyzetképet ad a gyermek lelkiállapotáról, kiderülhet, hogy szorong-e és mitől, volt-e traumatizálva, akár pl. magzati korában, esetleg nem is tűnt fel neked a terhesség alatt vmi probléma, de egy magzat igen érzékeny, még az érzelmekre, gondolatokra is, tehát ezt is jó kiszűrni. Ha nem állapítanak meg ilyen gondot (ez a valószínűbb), akkor marad mindazon javaslatom, melyeket az első bekezdésemben írtam. Ha találnak pszichés problémát, akkor pl. kineziológia segítségével feloldható, de magas az óra díja, ezért esetleg ingyenes megoldásként javaslom: gyermekpszichológus(ok) (nevelési tanácsadóban) tovább foglakozzanak vele.

A kineziológia még jobb módszer, a játékterápia remekül kiegészíti, de utóbbi tudtommal ingyenes, míg a kinez óradíja igen magas.

2011. jún. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Én 15 éves vagyok most és világéletemben egy csendes gyerek voltam, és attól hogy haragudtak rám csak bűntudatom lett és még jobban megijedtem. Akkor egy darabig én se szóltam egy szót se senkihez. De egyébként ha valaki kedves akkor sokkal több barátot tud szerezni mint azzal ha a figyelem középpontjában van. Na most alaposan meglepődtem hogy mennyire élnek bennem a kiskori élmények és érzelmek :)
2011. jún. 17. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
szia, javaslom hogy olvasd el ranschburg jenő szülök könyve c munkájának "félénk gyerek" c. fejezetét, hátha rápasszol a kislányodra. at enyémre spec annyira passzol, mintha egyenesen róla írta volna anno jenő bácsi.
2011. jún. 17. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A fiam 5,5 éves. Az óvodában legtöbbször egyedül játszik, de ez nem feltétlen a visszahúzódásábl ered, hanem inkább mindent úgy talál rendben, ahogy ő csinálja.

Mostanában voltunk vizsgahelyzetben:

már előző évben is járt zene iskolába, de most egy másikba akartam íratni. Az újban volt felvételi. Nagyon ügyes a fiam, de ilyen helyzetekben nem nagyon szeret meg se szólalni. Nagyon kedves, de határozott volt a zenetanárnő. Végül minden feladatot megcsinált, hiába először nem is akart megszólalni, a végén még énekelt is.

Szerintem egyáltalán ne erőltesd, hogy beszélnie kelljen, inkább ha kérdezik, akkor beszélj a nevében, kezd el a mondanivalót, hátha akkor ő is kedvet kap az élmények közléséhez.

Én így szoktam, aztán néha alig lehet lelőni a fiam, annyira belejön a beszédbe. Ha látja, hogy neked van bizalmad a másik felnőtt felé, akkor ő is bátrabban mesél.

Illetve látja, hogy mit várnak, miről beszéljen.

2011. jún. 19. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Hát elég fura, hogy senkinek nem mer egy szót se mondani... Lehet, hogy lelki okai vannak. De normálisnak nem mondanám ezt a helyzetet.
2011. jún. 19. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Vérszomjas pandamaci ***** válasza:

A nagyobb lányom 3 évesen ment oviba. Az első évben olyan aktív volt, mint egy cserép virág. Nem volt vele baj, de nem barátkozott, csak pakolta a plüssöket meg pónizott egész nap szótlanul. A faliújságon hiába kerestem a munkáit, nem csinált semmit mert kiscsoportban még nem erőltették semmire a gyerekeket, csak próbálták bevonni a kézműveskedésbe/rajzolásba, de nem volt kötelező részt venni.


Év végén mondták is, hogy jó lenne ismételni a kiscsoportot. Úgyis necces, hogy majd menjen-e suliba, valószínűleg úgyis ismételné a nagycsoportot, akkor inkább a kiscsoportot... Belementem, nem is bántam meg. A második kiscsoportban amikor megjelent a Télapó és a gyerekek egyesével odamehettek beszélni vele, az én lánykám az ölébe ült, kinyitotta a száját, és azóta se fogta be.

Most 9 éves, és a szájánál csak az önbizalma nagyobb.


Úgyhogy lehet hogy a te lányod is változik, lehet hogy félénk és visszahúzódó lesz, lehet hogy kinyílik a szája és ő lesz az ovi kis fecsegője, de az is lehet hogy ő lesz az ovi réme, aki pár maflással lerendezi a többieket ha vélt vagy valós sérelem éri (mint nekem a kicsi az angyali ártatlan pofikájával, akiről a bölcsiben derült ki, hogy egy báránybőrbe bújt farkas).

2011. jún. 20. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!