Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan fog rendbejönni? Ha...

Hogyan fog rendbejönni? Ha ilyen marad, én kerülök diliházba. Mi lesz ha megszületik a testvére? Mit tegyek? Volt/van valaki ilyen helyzetben?

Figyelt kérdés

2 és fél éves a kisfiam. Eddig (kb 1 hónappal ezelőttig) miden rendben volt vele. 25 hetes terhes vagyok a tesójával, kiegyensúlyozott az életünk, mamája és papája is szereti. Nagyon anyás, de eddig semmi gond nem volt. Kedves, boldog gyerek volt, sokat játszottunk, elég sokat néz mesét, napi 3 órákat sétáltunk, szobatiszta volt szeptember óta és elég gyorsan.

A mai napom leírom példának, hogy el lehessen képzelni, egy-egy napunk hogy zajlik kb egy hónapja. Ma felkeltünk 7-kor, mint szoktunk, külön szobája és ágya van. Bementem hozzá, aranyosan ébredt, puszilgatott, de nem volt hajlandó felkelni. Mondtam, hogy megyek ki pisilni, mindjárt jövök. Nem akart kiengedni, visítós hisztibe kezdett. Azért kimentem, bejöttem, elhúztam a függönyöket, vidáman beszéltem hozzá, de nem hagyta abba ahisztit. Ilyenkor kitalálja, hogy szorít a nadrágja, viszket a feje, van valami a szájában, minden ilyen hülyeséget, ami amúgy nem valós, beképzeli magának. Átöltöztettem, ráültettem a bilire, belepisilt ügyesen. Utána tovább ordít, hogy szorít, ez-az, szemébe ment valami, és nyafogva, visítva mindezt. Semmivel sem lehet megnyugtatni. Reggel 10ig, se én se ő nem reggeliztünk, nem mentünk ki elkezdeni a napot. Nem lehet, ordít. Próbáltam, hogy kimegyek a szobából, nem nyugszik meg, egyre jobban belelovallja magát és tépi a ruháját, mrthogy nem jó. Átöltöztetem 4x, abba amit ő választ, nem jó. Kimentem és bőgve telefonáltam anyukámnak, hogy mi van, ő megígérte hogy jön, nyugodjak meg. Persze a férjemet is hívtam de ő nem jöhet el a munkahelyéről, csak a hangját akartam hallani.

Anyukám mire eljött volt fél 11, addigra megreggelizett, nem tudom hogy nyugodott meg, egyszrűen nem emlékszem. De elkezdtük nézni utána a meséjét és mire jött anyukám, ezt nézte tök nyugiban. Állandóan a szájában a keze. Nem jön a foga, mind kint van. Szopja 3 ujját folyamatosan. Bepisil, bekakil. Újra pelenkázom, nem erőltetem. Eszik rendesen, alszik is. Mikor vidám olyan mint régen. De mikor rohama van (nem tudom hogy nevezzem ezt, de nem önmaga olyankor) mintha nem is az én fiam lenne.

Amik még bekeverhették mostanában, a kistesón kívül a pocakomban:

lakásfelújítás, apa sokat nem volt emiatt elérhető

karácsony, nyüzsi, vendégek, rokonoknál levés, mamáéknál alvás (imád ott lenni)

karácsonyi szünetben apa egész nap itthon, nem kettesben vagyunk, tehát vele is foglalkoztam, ő is a fiával.

az ő hisztije engem is stresszel, ilyenkor keményedik a hasam, ezért míg apa itthon volt többet pihentem és mikor hisztizett kimentem, oldja meg apa.

szokása volt régebben morzsolgatni a kezemet é közben szopizó mozdulatokat csinálni a szájával, erről nemrég szokott le, teljesen magától és lehet hogy nincs neki valami nyugipótlék ehelyett, maximum a szájban turkálás.


Gyakran kapok sírógörcsöt, és volt 3 pánikrohamom (persze nem a fiam előtt) de én ezt nem bírom, nem tudom hogy segítsek, mit csináljak, miért változott ilyenné, miért váltak pokollá a napjaink. Mi lesz ha megszületik a testvére?? Mit tegyek? Volt/van valaki ilyen helyzetben?


2011. jan. 5. 15:38
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az írásod feléig jutottam el, amikor megfogalmazódott egy gondolat. Hiába egyedüli a gyermek, egyszerűen féltékeny. Nagyon is jól tudja, hogy lesz testvére, gondolom erről beszéltetek vele, mondtátok neki, hogy ott van anya pocakjában.

A kis agya pedig úgy gondolkodik, hogy a tesó anyával van mindig, nekem is kell anya, ezért talál ki mindent, hogy vele foglalkozz. Felhívja magára a figyelmet, hogy ő legyen a középpontban, csak vele foglalkozz. Azzal, hogy 4x átöltözteted eléri a célját, ha hisztizik, azzal pont azt éri el, hogy rá figyelsz, vele foglalkozol.

Az meg természetes, hogy anyás, hát kihez ragaszkodjon, ha nem az édesanyjához?

Én azt javaslom, hogy próbálj segítséget kérni a párodtól, nagyszülőktől! Ha később megszületik a baba, akkor még rosszabbodhat is a helyzet, mert akkor már a babára lesz féltékeny.

Vond be a házimunkába,legyen egy olyan dolog, amit csak ő csinál pl: mosógépből kiszedi a ruhákat. Ha ilyen apróságokat rábízol, akkor azt érzi, hogy fontos feladati vannak.

2011. jan. 5. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Amit leírtál a végén, megpróbáltam, de mindig is éreztettem vele milyen fontos.

Félek hogy lelkisérült lesz és felnőttkorában miattam kell majd pszichiáterhez járnia, mert én nem tudtam kezelni a helyzetet. Pénteken megyek pszichológushoz, de várok még válaszokat Tőletek. Mindenkinek nagyon köszönöm, hosszút írtam, elolvastátok, szeretnétek segíteni, köszönöm!!!

2011. jan. 5. 16:02
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Olvasom-olvasom, és mintha magamat olvastam volna. Az én fiam 2 éves 9 hónapos volt - tehát ugyanannyi idős - amikor megszületett a testvére. Két fázisra osztanám az életünket. A megszületés előtt, és a megszületés után.


Megszületés előtt csak anya volt jó. Én ennek ellenére azért próbáltam mindenbe bevonni az apját és a nagyszüleit is, mivel tudtam, hogy a kicsi megszületésekor ez az anyafüggőség még jobban elharapódzik, és legalább egy kicsit fogadjon el mást is. Egyik pillanatban megértette, hogy tesó van anya pocakjában, és nem emelgetem, a másik pillanatban hisztit kiverve cipeltette magát az emeletek között. Ő már ovis volt 2,5 évesen, mert dolgoztam, így még ez is nehezítette az életünket, hiszen bölcsiből váltott szeptemberben. Rengeteg türelem, beszélgetés és következetesség volt az életünk. Muszáj volt a szeretet mellett szigorúnak is lennem, mert a nevelése attól nem áll meg, hogy testvér miatt hisztisebb lett.


Majd egyszer csak megérkezett a tesó. Két hét volt maga a pokol. A céltalan hisztik 40-50 percig tartottak. Gondolok itt arra, hogy fürdés után eszébe jutott, hogy ő koszos akar lenni, és rakjam vissza rá a vízből a koszt. 40!! percig üvöltött emiatt, és nem lehetett elmagyarázni, megnyugtatni. Ez annak szólt, hogy ne menjek fürdetni a kicsit, hanem vele foglalkozzak. Két hét után viszont elkezdődött a szocializálódás. Valahogy összeszokott a két gyerek. Nem mondom, hogy zökkenőmentesek a napjaink, de sokkal jobbak, mint a terhességem alatt és a szülés után.


Én nem engedtem meg, hogy a kórházba behozzák a nagyot, mert nem mertem felvállalni, hogy ne adj isten rosszul reagálja le a tesót, vagy ő is ott akar maradni, vagy sír, ha neki haza kell mennie, viszont a tesója ott marad.


Nehéz kérdés ez, mert nagyon sok szeretet és figyelem kell a nagyhoz, de ugyanakkor a nevelést is meg kell tartani. Én azt tanácsolnám saját tapasztalatból, hogy sokat beszélj a naggyal. Amikor hisztizik minimális büntetést azért adj neki - én ilyenkor leültettem, megvártam, amíg kihisztizte magát és utána állhatott fel. Azt is megpróbálhatod, hogy a mesét megállítod, ha hisztis, vagy nem akar csinálni valamit és elmondod neki a problémát. A tesó megszületése után pedig merd hagyni, hogy apa, nagymama serénykedjen a kicsi körül, és szánj időt a nagyra. Nem lesz a kicsinek semmi baja, ha nem te pelenkázod olykor, vagy nem te fürdeted, hanem apa. Nálunk este a kicsivel az apja van, a naggyal én. Majd fürdetés után csak a nagyé vagyunk mind a ketten. Szorítok, hogy minden rendben menjen! Gratulálok a babához!

2011. jan. 5. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Kislányom második szülinapja után 3 nappal született meg az öccse. Nálunk a pocakosság alatt nem volt gond, igaz, csak engem fogadott el. Hosszú hetekbe került, mire legalább azt megszokta, hogy apa fürdeti - nekem a nagy pocakommal legalább este az a fél óra pihi nagyon jól jött, ezért akartuk, hogy apa fürdesse. Először csak ott volt apa is a fürdésnél, aztán felénél átvette, majd ő fürdette, de én is ott voltam, végül magukra is hagyhattam őket. Nem volt egyszerű, de más dilivel nem találkoztunk.

Mikor megszületett a tesó, nagyon örült neki, féltékenységet soha nem mutatott, az öcsit mindig simogatta, puszilgatta, de más dolgokban igen nagy változások történtek. Az én aranyos, kedves, szófogadó kislányom teljesen kifordult önmagából. Hisztizett (azelőtt soha), akármit mondtam neki, meg se hallotta, folyton rosszalkodott - felmászott az asztalra, ott ugrált és még sorohatnám. Visszaszokott a pelusra is, pedig már éjjel is kezdett szobatiszta lenni.

Kb. 3 hét volt nagyon nehéz. A lányom - persze nem tudatosan - de folyamatosan a figyelemért küzdött, és hát a negatív figyelem is figyelem, vagyis, ha szidjuk is éppen, de legalább vele foglalkozunk... Hiába foglalkoztunk vele rengeteget, én is, mamája is, apukája is, kellett 3 hét, mire lecsengett ez az egész. Nehéz volt, iszonyú sok türelmet igényelt. A jó hír viszont, hogy minden nehézség véget ér egyszer - a dilikorszak szépen elmúlt, napról-napra változott vissza azzá az édes kislánnyá, aki volt. Most 5 hónapos az öccse, szerintem már nem is emlékszik a lányom, hogy volt valaha öcsike nélküli világ. Viszont órákat játszik vele, tornyot épít neki építőkockából (a kicsi már elég stabilan ül, le tudom rakni őt is a szőnyegre), meséskönyvet mutogat neki, mondókázik, hihetetlen édesek együtt. Az öcsi meg úgy néz a nővérére, mint a világ nyolcadik csodájára.

A lányomat csöppet sem zavarja, ha a kicsit szopiztatom, ha épp pelenkázom, adogatja a dolgokat és kiviszi a pisis pelust a kukába. Ha a kicsi felsír, viszi neki a cumit, bohóckodik neki, hatalmasakat kacagnak együtt.

Mindezzel csak azt akarom mondani, bármilyen nehéz, próbálj türelmes és nyugodt maradni és minden nap erősítsd a kisfiadban, hogy mennyire szereted. Sajnos a gyerekek a belső feszültségeket is tökéletesen megérzik, akkor is, ha nem őelőtte volt pánikrohamod, stb. Viszont a bizonytalanság, az ismeretlen nagyon félelmetes számukra. Ha sírsz, akkor is próbáld elmagyarázni neki, hogy annak nem ő az oka, te őt nagyon-nagyon szereted, mondd el neki, hogy fáradt vagy, valamelyest meg fogja érteni, de mindenképp megnyugszik attól, hogy beszéltél vele.

Sok kitartást kívánok és ne feledd, minden rossz elmúlik, később pedig már mosolyogva leszel képes visszagondolni a kezdeti idők viszontagságaira. Akkor meg egyenesen olvadozni fogsz, mikor két csemetéden látod majd, hogy szeretik, megértik egymást.

Sok erőt addig és fel a fejjel!

2011. jan. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

szerintem jó lenne, ha egy két hétig átjárna anyukád segíteni. Pihend ki magad. Amíg te úgy érzed, hoyg diliházba jutsz, meg pánikrohamod van, a gyerek is visítani fog. A gyerek mindig minket tükröz. Ha te kipihened magad, tudsz rajta nevetni, ő is meg fog változni, el fog múlni ez a bőgős időszak. Nem kell magadnak megoldanod, kérj segítséget.Kitartás, csak átmeneti jelenség.

Lazíts! ő is lazulni fog! Engedj egy kicsit, ne tartsd anapirendet, reggelizzetek az ágyban pizsiben, nézzetek mesét, egyetek ebédre pattogatott kukoricát meg hot-dogot- engedj az elvárásaidból.Ha nem öltözik fel, nem baj.Lehet pár napig eg ykis rumli a lakásban. Vegyél neki ajándékba egy puha plüss-macit, meg olyan menyezetre szerelhető hintaágy-hintát(fotellá csukható) abban lenyugszik. A barátnőm gyerekei is nagyon szeretik, sőt, a fejlesztő pedagógusoknak is van a suliban. Az írása is jobb lesz majd, ha sokat hintázhat a macijával. Ez a lelógó vászon jobb, mint eg y kemény hinta, megnyugtatóbb.

Szerintem van az Ikeában is.

Hintaszék is jó.

Az IKEÁ-ban lehet kapni egy olyan negyed körcikk alakú hintát, amibe te is belefekhetsz, és majd a kisbabát is ringathatjátok benne.

függőszék, eszembe jutott.

[link]

[link]

2011. jan. 8. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem kell mindjárt pszichológushoz rohanni. Számomra tök egyértelmű, hogy megjelent a testvérféltékenység.

Lányom is hasonlókat csinál.

Visszafejlődött, bepisilt, rágja a kezét, nem eszik egyedül, hisztizik...stb.

Semmi gond, kezelni kell.

Mégpedig: elmagyarázod, hogy nem szorít a nadrág, tegnap is ez volt rajtad, megnéztem a szemed, nincs benne semmi, megnéztem a szádat, nincs benne semmi és pont. Nincs vita, nem nézem meg még egyszer, és főleg nem öltöztetem át négyszer!! Ezzel ő dirigál, nem te! Ne hagyd.

Tudnia kell, hogy szereted, hogy foglalkozol vele, hogy ha meglesz a kistesó is fontos lesz továbbra is. Sokat beszélj vele, hogy milyen lesz ha lesz kistestvér, hogy mit fogtok csinálni, próbáld mindenbe bevonni, amibe lehet, és ami még fontos, hogy tölts csak vele is időt, ha meg is lesz a kicsi!

Ez ilyen, lehet még rosszabb is lesz. Lehet hamar elmúlik, lehet nem, ki kell bírni. Gondolj arra, hogy ő csak a figyelmedet akarja felhívni, mert érzi, hogy valami másképp lesz. Meg gondolj arra is, hogy a kicsi miatt nem szabad idegeskedned, főleg nem ilyen miatt.

Ha már ettől így bepánikolsz, mi lesz később? Ha a nagy ráül a kicsire? Megdobja valamivel? Vagy megharapja? VAgy ha beteg lesz mindkettő? -mert ezek mind meg fognak történi...

Nyugodj meg, és válaszz egy taktikát, amihez ragaszkodsz, és nem engedsz belőle.

2011. jan. 8. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Szerintem is érzi, hogy van valami a levegőben:) Anya türelmetlenebb, lerázza, érkezik a kistesó, biztosan volt már szó róla. Tudja, de csak nem érti a helyzetet. Ki akarja harcolni a figyelmet mindenféle csip-csup dologgal, de ne engedj ilyenkor neki, nem kell 4x átöltöztetni, meg kell reggelizni, csináld a napi rutint,csak abbahagyja. A bepisilés, bekakilás is ezért van, szeretné ha minden olyan lenne mint régen. Viszont ha ennyire szopja a ujjait, ami ebben a korban még természetes, nem lenne jobb cumit adni neki? Eddig cumizott? Ha nem akkor már ne kezdjétek el, de remekül megnyugtatja a gyereket és jobb mintha a kezét rágná. Ranschburg Jenő Szülők könyve c. könyv A cumi című fejezetből idézek: "Bevallomm hosszú évekig megrögzött ellensége voltam a gumicuminak. . . . . Ma inkább úgy gondolom: a cumi semmivel sem rosszabb más lehetőségeknél, melyek a fáradt, kimerült - vagy éppen a túlságosan izgatott - gyermek nyugalmát szolgálják. " Beszélgessetek sokat, de ne hagyd magad irányítani, amikor tudod, hogy nincs baja. Nyugtasd meg, hogy legalább annyira szereted mint eddig. Okosabbat nem tudok javasolni.
2011. jan. 9. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

úgy oldódott meg, hogy iszonyat sokat foglalkoztunk vele, rajzoltam neki a családunkról, a mindennapjainkról, meséltem neki más szereplőkkel, de a mi történeteinket, mikor hisztizett, stb, meg miikor ügyes fiú volt. 4 napja semmi baj, visszaállt a rend és nagyon remélem, hogy legközelebb is így megoldódik minden.

mégegyszer köszönöm mindenkinek!!!!

NAGYON KÖSZÖNÖM MINDENKINEK, AKI VÁLASZOLT, SOKAT SEGÍTETTETEK ÉS ÖRÜLÖK, HOGYHA VALAKI AKI RÁTALÁL A KÉRDÉSEMRE, SZINTÉN ÖTLETEKET ÉS SEGÍTSÉGET KAP.

2011. jan. 10. 12:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!