Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit tartalmaz az óvodai...

Mit tartalmaz az óvodai csoportpénz?

Figyelt kérdés
Ha külön fizetünk a programokért (bábelőadás, együttes meghívása, kirándulás) és mi visszük be a gyümölcsöket, valamint a színes ceruzát, tisztasági csomagot és ilyesmiket...akkor ők mit vesznek havonta a csoportpénzből?
2009. jan. 26. 07:29
 1/7 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy tudom, ezt az óvónőtől kellene megkérdezni, vagy szülői mk-i tagtól, de nem akarom, hogy kekeckedőnek tartsanak, ezért gondoltam, hogy más anyuka biztos tud még egyéb kiadásról.
2009. jan. 26. 07:31
 2/7 anonim ***** válasza:
Szia! Ennek igazából helyben kellene utána járni. Ez ügyben szerintem az ahány ház annyi szokás elv érvényesül. A legtöbb helyen valóban jellemző, hogy az általad említett dolgokat kell bevinni. A csoportpénz az változó lehet, de ha van akkor szerintem publikus az a cél, amire gyűjtik. Nálunk nincs, de van jótékonysági bál. (a bevételből játékokat szoktak vásárolni) Nem hiszem, hogy kekeckedés megkérdezni, szerintem nem csak Te vagy az egyedüli akiben felmerül ez a kérdés. Valószínű másban is felmerült, de hasonló ok miatt szintén nem szól. Mindenki hallgat, a probléma meg marad. Valakinek fel kell vállalni, hogy megtöri a csendet.
2009. jan. 26. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Szia! Hát nálunk az oviban félévente szednek be 1500 ft csoportpénzt. Nekünk is minden pluszt fizetni kell (amiket Te irtál) viszont nem kell vinni wc papírt,szalvétát,papirzsepit és például most mikuláskor és karácsonykor sem kellett bevinni semmi ajándéknak valót. Azt mondták az ovónők hogy ezeket a csoportpénzből állják.
2009. jan. 26. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Szerintem ebből vesznek új játékokat, meg gondolom tisztítószereket, abroszt, wc-papírt, szalvétát, ilyesmit.
2009. jan. 26. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Szia! Nálunk abból mentek kirándulni, abból jött az arcfestő, ugrálóvárat béreltek gyereknapra, mikuláscsomagra, meg ilyenekre kellett. Havonta kellett vinni papírzsepit és fogkrémet.
2009. jan. 27. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia! Lehet, hogy már nem aktuális a kérdés, mert megtudtad, de óvó néniként elmondom, hogy nálunk ez mit tartalmaz. Szóval évente 3500 Ft csoportpénzt, és 1500 Ft eszközpénzt gyűjtünk a szülőktől, amit év elején mindenki egyben be szokott adni. (nálunk ezt a szülők szavazták meg, hogy egybe fizessék, és ne havi lebontásban, mert akkor mindig elfelejtik) Az eszközpénzből szoktunk venni gyúrmát, színes cerkákat, papírt, kartont, ragasztót, festéket..... Sajnos nagyon kevés pénzt ad az önkormányzat néhány óvodának, vagyis inkább nem erre adják, úgyhogy kénytelen minden óvónéni ezt úgy megoldani, ahogy tudja. Mivel minden héten van "vizuális foglalkozás" legalább egyszer (kötelező), a semmiből nem tudunk dolgozni, és valamit alkotni. Rengeteg ragasztó, festék kell az oviba, egy egy foglalkozás alatt egy csoportnyi gyerek nagyon sokat használ el. Egy 1 literes festék kb 1700 ft-ba kerül, és ez egy szín. Legalább 6-7 szín kellene,és normális esetben nem egy flakonnyi kell egy évre. (sajnos örülünk, ha két évben egyet tudunk venni színenként)Volt olyan, hogy foglalkozást tudjak tartani, és valami normálisat tudjunk készíteni farsangkor, kb 5000 ft-ért saját pénzből vettem alapanyagot a csoportnak. És ez nem egyedi eset volt. (Pedig higgyétek el, hogy nem keresem degeszre magamat, hogy ezt lazán megtegyem 85 ezret kapok havonta kézbe)

A csoportpénz pedig nálunk a mikuláscsomagra, karácsonyi ajándékra, húsvéti csomagra, gyermeknapi ajándékra, és anyák napi ajándékra megy el. Illetve amikor megyünk év végén kirándulni, mindig veszünk egy kis szuvenírt a gyerekeknek. Erre megy el a csoportpénz.

A tisztasági csomagot szintén a szülők hozzák havonta, és a különböző programokra (pl:színház) is fizetni kell 350-400 Ft-ot alkalmanként.

Szóval ennyi. Játékokra nagyon ritkán tudunk félretenni belőle. Szinte soha. Szoktuk mondani a szülőknek, hogy ha otthon van megunt játék, nyugodtan hozzák be, elfogadjuk.

(pedig mi nem tartozunk a "csóribb" óvodák közé, és mégis ez a helyzet)

2009. nov. 15. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Bár már nem mostani a kérdés, azért bemásolom, mert nekem speciel tele a hócipőm, hogy már az óvodában is le akarják lájmolni az embert. Persze, szegény az óvoda, de sok szülő is az, pláne a mai világban. És nem mindenki tudja könnyen kiköhögni a több 1000 Ft-ot!


Szóval:


FORRÁS: [link]



"A gyermek, tanuló joga, hogy a nevelési-oktatási intézményben, családja anyagi helyzetétől függően, kérelmére ingyenes vagy kedvezményes étkezésben, tanszerellátásban részesüljön, továbbá, hogy részben vagy egészben mentesüljön az e törvényben meghatározott, a gyermekeket, tanulókat terhelő költségek megfizetése alól, vagy engedélyt kapjon a fizetési kötelezettség teljesítésének halasztására vagy a részletekben való fizetésre.!


CSOPORTPÉNZ!!!


(EZ FONTOS! VANNAK OLYAN CSALÁDOK, MELYEKNEK A CSPORTPÉNZ, TISZTASÁGIPÉNZ, GYÜMÖLCSPÉNZ (EGYÉB NÉVVEL ELLÁTOTT NEM TANDÍJ) BEFIZETÉSE GONDOT OKOZ!)


A LEGTÖBB ÖNKORMÁNYZAT HONLAPJÁN OLVASHATÓ: ÖNKORMÁNYZAT ÁLTAL MŰKÖDTETETT OKTATÁSI INTÉZMÉNYEINKBEN EGYFAJTA DÍJ MEGFIZETÉSE KÖTELETŐ: ÉTKEZÉSI DÍJ!!!


A CSOPORTPÉNZ, ÉS TÁRSAI TÖRVÉNYBEN NEM ELŐÍRT, ADHATÓ TÁMOGATÁS A SZÜLŐ RÉSZÉRŐL. MEGFIZETÉSE NEM KÖTELEZŐ! MAGYARORSZÁGON AZ ÖNKORMÁNYZATOK ÁLTAL MŰKÖDTETETT INTÉZMÉNYEKBEN, AZ OKTATÁS INGYENES!!!


Egy kérdés, melyre a jogász válaszól.


Kérdés: Milyen jogszabály írja elõ az óvodai csoportokban a csoportpénz fizetesét, annak mértékét és a befizetett összeg felhasználását. Számonkérheti-e valaki, hogy a csoportpénzt mire költi a csoport (pl: gyermeknapi ajándék a gyermeknek vagy a vezetõ által elõírt fejlesztõ játék)


Válasz: Tisztelt Levélíró! Erre vonatkozólag nincsen jogszabály, az óvoda nem kötelzheti csoportpénz fizetésére a szülőket. Óvónő illetve peradógus nem is foglalkozhat az óvodát érintő pénzügyekkel. A szülők ugyanakkor dönthetnek a csoportpénz gyakorlata mellett, ekkor a csoportpénzt szedő szülő szokott elszámolási kötelezettséggel bírni.



Az óvodai térítésekről, „önkéntes” szülői felajánlásokról – a szakminiszter válasza az ombudsmannak


„Az óvoda nevelési programjának jóváhagyásával a fenntartó kötelezettséget vállal a nevelési programban foglaltak végrehajtásához szükséges tárgyi és személyi feltételek biztosítására is” – válaszolta az oktatási és kulturális miniszter az állampolgári jogok biztosának. A fenntartáshoz nem kapcsolódó, törvényben elő nem írt költségekről ki kell kérni a szülők véleményét és annak alapján kell dönteni. Hiller István miniszter levelében olvasható az is, hogy a helyi önkormányzatnak kell előteremtenie az alapvető higiéniai követelményekhez tartozó eszközöket.


A miniszteri válasz előzménye: Szabó Máté ombudsman egy szülő panaszának kivizsgálása után jelentésben állapította meg, hogy az óvodai étkeztetésért ugyan fizetni kell, de a törvényben rögzített ingyenes ellátásokért nem kérhető térítés a szülőktől. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint csak a mindennapi neveléshez nem tartozó többletszolgáltatásokat szabadna megfizettetni, a higiéniai eszközökkel és kellékekkel például nem a szülőknek kellene ellátniuk az óvodát. Az ombudsman a mai gyakorlat, az „önkéntes szülői hozzájárulás” visszásságait a nem egyértelmű jogszabálynak tulajdonítja, a változásért, valamint az óvodai étkeztetéssel kapcsolatos panaszok átfogó orvoslásáért az oktatási és kulturális miniszterhez fordult.


Hiller István a közoktatási törvény hatályba lépését megelőző szokásjognak tulajdonítja a jelenséget, ezért nem tervezi a nevelési-oktatási intézményekről szóló rendelet módosítását. Az óvodai étkeztetéssel kapcsolatos panaszokra – például arra, hogy a szülőkkel pótoltatják a hiányzó élelmiszereket - a miniszter úgy válaszolt, hogy a közétkeztetési versenypályázat dokumentációjában szerepelnek az ellátásra vonatkozó megfelelő ajánlások, ezek teljesülését számon lehet kérni. A speciális étkezési igényű ( például ételallergiás, cukorbeteg) gyerekek ellátása sincs megoldva, pedig erre a fenntartók jelenleg is jogosultak – áll az ombudsmannak írt válaszban, amelyben a miniszter kijelenti: az óvodai jogviszony létesítése nem tagadható- és szüntethető meg olyan indokkal, hogy a speciális étkezést igénylő gyermekek ellátása nem biztosított. Hiller István arra is emlékeztetett, hogy már 2008-ban egyeztetést kezdeményezett az illetékes szaktárcákkal a gyermekétkeztetés szabályozásának, ellenőrzésének átgondolására. „Ha az ellenőrzések alkalmával feltárt hiányosságok nem kerülnek korrekcióra, akkor a gyermekek egészséges ellátása is veszélyeztetetté válhat” – fogalmaz válaszában a miniszter.


Az óvodai térítésekről OBH 2365/2008


Az óvodai étkeztetésért fizetni kell, de a törvényben rögzített ingyenes ellátásokért nem kérhető térítés a szülőktől. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint csak a mindennapi neveléshez nem tartozó többletszolgáltatásokat szabadna megfizettetni. Szabó Máté a mai gyakorlat visszásságait a nem egyértelmű jogszabálynak tulajdonítja, a változásért az oktatási és kulturális miniszterhez fordult.


Vécépapír, papírzsebkendő, szalvéta, szappan, fogkrém, ágynemű és huzata, írószerek, helyenként gyümölcs. Több panaszos szerint ilyesmit kérnek az óvodák a szülőktől, természetesen nem előírva, hanem önkéntes hozzájárulásként. Ezzel szemben a közoktatási törvény kimondja, hogy az óvodai nevelés ingyenes, egy rendelet pedig meghatározza azokat az eszközöket, amelyeket kötelezően biztosítani kell az óvodák feladatellátásához. Minimális feltétel a többi között a fésű, a fogkefe, a fogmosó pohár, az ágynemű, a törölköző, az abrosz, a papírszalvéta. Ide tartoznak az ábrázoló tevékenységet fejlesztő anyagok, vagyis azok, amelyek a rajzoláshoz, a festéshez, mintázáshoz, építéshez szükségesek. Az említett rendelet azonban nem egyértelmű: nincs benne megnevezve a vécépapír, a zsebkendő, a fogkrém és a szappan. Ezekkel a szülők önkéntes felajánlásként látják el az óvodákat – válaszolták az ombudsmannak a megkérdezett polgármesterek. Az állampolgári jogok biztosának az a véleménye, hogy a tisztálkodás kellékeiről, az ágyneműről és a nevelőmunkát segítő eszközökről az intézményeknek, illetve a fenntartóiknak kell gondoskodniuk. Az ezzel ellentétes gyakorlat kialakulásához a hiányos jogszabály és a hiányzó anyagi forrás vezetett, ami sérti a jogbiztonság követelményét és a művelődéhez való alapvető jogot – mondta ki a biztos. A közoktatási törvény meghatározza a térítéssel igénybe vehető szolgáltatásokat és közöttük van az étkeztetés is. Az étkezési díjak megfizetése alól a szociális helyzet függvényében mentesség kapható. Ugyanakkor viszont ennek ellentmond, hogyha az intézmények az ilyen jogosult szülőktől is valamiféle hozzájárulást várnak el, úgymond „önkéntes felajánlásként”. A vizsgálat során megkeresett valamennyi szerv felhívta az ombudsman figyelmét arra a rendelkezésre, amely szerint a szülő írásos beleegyezését kell beszerezni minden olyan óvodai, iskolai, kollégiumi döntéshez, amelyből a szülőre fizetési kötelezettség hárul. Szabó Máté álláspontja ezzel kapcsolatban az, hogy ez a kitétel nem a kötelező minimum-szolgáltatásokra vonatkozik, hanem a többletekre, amelyek nem tartoznak a rendeletben előírtak közé – mint például a színházlátogatás. A gyermekek étkezésének minőségét meghatározó jogi szabályozás, illetve annak ajánlásként való megfogalmazása az ombudsman szerint nem biztosítja a megfelelő ellátást, de az intézmények ezért – és az élelmezés-egészségügyi követelmények miatt – nem háríthatják át a szülőkre a kiegészítés kiadásait. "

2010. aug. 22. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!