Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Általában mindenhol van...

Általában mindenhol van testvérféltékenység, ahol még nagyon kicsik a gyerekek?

Figyelt kérdés

Sok ilyen kérdés volt már, amiben az anyuka ki volt akadva, hogy agyrém az egész, mert a 2-3 éves gyerek megüti, megcsípi a kisbabát, meg hogy féltékeny rá, stb.

De viszont van olyan is, ahol inkább a nagyobb gyerek megpuszilgatja, megölelgeti a kisebbet, és egyáltalán nincs féltékenység..

Akkor ez mitől függ?

A gyerek(ek) személyiségétől?


2023. júl. 14. 15:46
 1/7 anonim ***** válasza:
79%

Gyerek szemèlyisègètől, attól, hogy a szülők hogy kezelik a helyzetet, màs beszólogatott-e ,,kedvesen" a nagyobb gyereknek, mennyi időt töltött az anyja nèlkül a nagyobb, ès hogy èlte meg. Sok mindenen múlhat.

Azt làtom, hogy ahol tandem szopik a kicsi ès a nagyobb, ès ahol elfogadjàk, hogy a nagyobb is kicsi mèg, ott enyhèbb szokott lenni a testvèrfèltèkenysèg, de ez sem törvènyszerű.

2023. júl. 14. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Sok tényezős.

Leginkább szerintem a szülők hozzáállása.

Ha nincs elhanyagolva, lepasszolva bölcsibe a "nagy". Anyuka szán elég időt rá, akár a kicsit hanyagolva (nyilván nem az alapvető szükségleteket), akkor minimalizálni lehet.

És ellenkezőleg:

Ha mindenki a kicsit ajnározza, a nagy le van tojva,

ha túlságosan nagyként van kezelve...stb.

Akkor meg jóval nagyobb lesz a testféltékenység.

2023. júl. 14. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi, hogy ezeket leírtátok.

Egyébként ez az a kérdés, amiben a testvérek között féltékenység van:


https://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__probl..

2023. júl. 14. 16:33
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A belinkelt kèrdesben szerintem a szülők nagyon nem jól kezelik a helyzetet. Elvàrjàk, hogy a 3 èves nagy legyen, pedig nem az.
2023. júl. 14. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
A lányom 2 éves volt, amikor a kisöccse született. Nem hanyagoltuk el, rengeteget foglalkoztunk vele is. Nála inkább az életkori sajátosságok miatt jött el, hiszen még ő is nagyon kicsi volt. De a személyiségtől is függ, ő mindig makacs, erős jellem volt, és mindig a figyelem központjában akart lenni.
2023. júl. 14. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
84%
Nálunk kevésbé volt durva, mint vártam. Nagyon tudatosan készültünk, mert 2 év van köztük, és alig értette a "nagy", hogy testvére lesz és az mit jelent. De aztán a gyakorlatban inkább csak nem foglalkozott vele, tudomásul vette a létezését és ennyi. Ezzel én ki voltam békülve. Most sem játszanak egymással annyira, (2-4) és vannak viták, de azt, hogy egymás mellett hogyan lehet játszani, azt szépen megtanulták. Szerintem később lehet jobban kijönnek majd, én egyelőre annak is örülök, hogy egymást nem ölik, mint a legtöbb ismerősömnél.
2023. júl. 14. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
70%

Az az én kérdésem, köszi a reklámot :)


A testvérféltékenység alapvetően egy normális dolog, minden testvérnél előfordul, de az már a személyiségen és nyilván a szülőkön múlik, hogy hogyan testesül meg. Nálunk a lányom eleve erős akaratú, impulzív, a játszótéren sem szeret másokkal játszani, azt szereti, ha békén van hagyva, így nem meglepő, hogy a kishúgával szemben sem teljesen békés és nyugis. Az más kérdés, hogy ezt nem jól kezeljük (nyilván ezért írtam ki a kérdést, hogy tippeket kérjek és tapasztalatokat, hogyan lehetne jól kezelni, bár azt kikérném, hogy az a baj, hogy elvárnám, hogy nagy legyen, csak annyi az elvárás, hogy ne bántsa, ezt akkor is elvárnám, ha nem lenne testvére, senkit sem bántunk, a játszótéri idegen gyereket sem - sajnos ezt is még tanulnia kell), de attól még sajnos normális a dolog. A rokonságban más természetű kislány, hasonló korkülönbséggel másként reagál, de ott is van testvérféltékenység. Ott a kislány eleve barátkozósabb, szociálisabb, ő a ló túlsó fele, folyamatosan a kicsit vegzálná, amikor ott vagyunk náluk, akkor a mi kisebbikünket is mindig simogatja (nekünk meg már ő "sok", mi nem vagyunk ilyen közvetlenek, csak a 3 évesünk egyelőre nem tudja titkolni), de ő cserébe meg azt várja, hogy ugyanazt csinálják vele, mint a kicsivel, pelusozzák (szobatiszta), dédelgessék, babakocsiban vigyék, etessék, mittudomén. Szóval megjelenik a féltékenység akkor is, ha nem bántják egymást, így vagy úgy, ezt a pszichológiában normatív krízisnek nevezik. De mondjuk én nem is kiakadva vagyok ezen, hanem tanácstalan a kezelésén, mert nekem is új, hogy ketten vannak, és az is viszonylag új, hogy nincsenek meg békésen (amikor újszülött meg mondhatni kis passzív nudli volt a kisbaba, addig a nagyobb sem különösebben féltékenykedett vagy bántotta vagy bármi, simán elfogadta a létezését).

2023. júl. 15. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!