Hány éves kortól lehet egy gyereket egyedül hagyni otthon?
Ez mekkora baromság.
A legtöbb gyereket, ha nincs valamilyen betegség ( pl. Auti) simán otthon lehet hagyni 6-7 éves korától 3-4órára. 9-11 évest meg egésznapra. Tök lényegtelen milyen származású.
Az enyém 8 éves, szerintem fél-egy órára lehetne magára hagyni, de akkor olyan elé kell ültetni, hogy ne akarjon felállni, tehát mese vagy videó.
Igazából sokszor van bent úgy egyedül, hogy én közben egy két órát a kertben vagyok, aztán ha van kedve kijön, de általában nincs. Ilyenkor belezombul egy könyvbe/videóba.
Az enyém auti/adhd, és még így is. Ismerős gyereke 9 évesen is azon van, hogy benyúlja a gyufát és égessen valamit a szobában, mikor vendégségben voltunk, én se vettem észre, a gyerekem szólt, hogy bent meggyújtottak valamit, ő csak adhds. Anyuka totál kivan, mert mindenféle cuccot talál bent égve, vagy kést, konzervnyitót, tűzijátékot.. Szóval a srác ilyen kísérletezgetős fajta és okosan nyúlja be a dolgokat akkor is, ha épp program van(szülinap volt), elfújta a gyertyát, elmentek játszani gyufa már sehol, nekünk meg nem tűnt fel..
Másik ismerős kislánynak semmi ilyen baja nincs, de ilyen kis tapadós típus, könnyen elsírja magát, már akkor is, ha egyedül marad a játszón másokkal(baráti felnőtt felügyelet alatt a barátaival, rokon 10 méterre a házukban), ő is 9.
Szóval gyerekfüggő szerintem. Ázsiaiakról meg lehetne mesélni, 8 éves sír egyyedül a boltban, "mama" szólítgatással, ki tudja, milyen sok időre volt egyedül. Az anyukája azt mondta neki, maradjon a játékosztályon, szerencsétlen sírni se mert hangosan. Azért hagyhatóak egyedül, mert 5-6 éves kortól rengeteget vannak egyedül és jól megverik őket, ha kifejezik az igényeiket. Így szép, hogy nem nagyon érdekli őket, ha egyedül vannak, csak csendben lerendezik magukban. Vagy találunk 7 éves ázsiai gyereket sötétedés utcán utcasarkon várva a szüleit, negyedórát ültünk vele, mire megjöttek, és előtte nem tudom, meddig volt ott, de már ott ült. Nem akart velünk szóba állni, talán nem is tudott, de azért csendben megvártuk, ne legyen baja este 8 után egyedül az utcán a főút mellett. Jöttek, felvették, náluk ez rutin. Nekem nem kellene a megtört gyerek, aki ehhez van hozzászokva. Minden felnőtt kétszer akkora, mint egy nyolcéves, ez egyszerűen veszélyes, kamera alig, a felnőttek harmada követett már el bűnt, a maradék meg "csak" titokban csinálja, kevés az ártatlan. Most ha a gyerek megcsúszlizza valaki kocsiját, vagy csak megkarcolja véletlenül, nagy az esélye, hogy valami állatba fut bele, aki megrángatja vagy megüti..
Gyerekfuggo és mindenképpen szoktatas kérdése. Fokozatossag nagyon fontos, ha még nem volt egyedül fél-1 óránál többet..
Azért 3 óra alatt sokminden felmerülhet. Éhes, szomjas, netán megpróbálja egyedül használni a tuzhelyet. Tök veszélyes lehet...
Vagy csengetnek, kinyitja stb.
Vagy valami veszélyt észlel és nekiindul segítséget kérni.
Én 11-12 éves kor között mondanám.
A 7 evesemet 20-30 percre hagyom max otthon, például ha beteg és a tesot el kell vinnem oviba.
1. Vagyok
Amúgy a szoktatáson is múlik..
Mondjuk a 4 èvesemet egyedül nyilván nem hagyom otthon, de már van, hogy kimegyek az udvarra 30 percre, úgy, hogy tudom semmi baja nem lesz.
Vagy ki merem engedni egyedül ( nem 100% biztonságos udvarunk van, mert nincs magas kerîtès az utcára, plusz támfal van, ahova ha akar fel tud menni)
Szóval vélhetően 8 éves korában 1-2 h-ra el merek menni majd, de 3 órára tuti nem.
De 14 évesen már én magam kollégista voltam, és valószínűleg a környező sulikat tekintve, ha a tanulmányi eredményei engedik ő is az lesz..
Szóval fura lenne ha éjjelre pánikba esne vagy estem volna, ha egyedül hagynak.
Tehát szoktatas kérdése is, nem csak a gyerek megbízhatóságáé.
Gyerekfüggő is, azonban kb 8 éves kortól jobb, ha van nála lakáskulcs, kb 8 alatt meg inkább ne legyen, nehogy idegen becsapja és kinyithassa neki.
Nem vagyok oda bár a telefonokért, de ilyen helyzetben arra is gondolnék, hogy
AKÁR ROSSZUL IS LEHET
a kisgyermek otthon, ezért legrosszabb esetben is max egy órát tudok elképlzeni úgy, hogy közben kb 15 percenként rátelefonálnék, ha még nincs kb 8 éves, vagy ha legalább 8 évesről van szó, de valamiért nemigen lehet sokáig magára hagyni (pl beteg, betegeskedik, súlyosan allergiás stb).
Alap esetben viszont kb 8 éves kortól fokozatosan hozzá lehet szoktatni az egyedülléthez, és megtanítani, mit tegyen, ha szüksgée lenne közben felnőttre, pl bajban érzi magát, rosszul lett stb. Tudja, kinek kell telefonálnia, mely esetben. 8 éves kortól legyen lakáskulcs nála, és tudja, hova menjen, ha gond van.
Azt se felejtsük el, mi van,
ha a szülő lesz időközben rosszul,
amíg távol vanm, van éri baleset! 8 évesnél kisebb gyerek esetén ez komoly kockázati tényező... 8 éves kortól alap esetben viszont minden lehetséges esetet el kell neki magyarázni, akár papírra felírni, amit hordjon magával.
8 éves kor alatt nagyon meggondolnám, hogy magára hagyjam-e. Őszintén szólva nekem feláll a szőr a hátamon, amikor hallom, hogy Japánban 4-5 éveseket 8-10 órákra egyedül hagynak otthon... Állítólag sokan megteszik arrafelé, de én ezt felelőtlenségnek tartom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!