Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 5 éves gyerekem még mindig...

5 éves gyerekem még mindig nem beszél tisztán. Mennyire gyakori ez? Ha nem változik, mire számítsunk?

Figyelt kérdés

Ovis még, középsős.

Mindig próbáljuk segíteni, hangokat utánoztatni, de egyszerűen nem tudja használni ezeket a hangokat:

S R GY CS (elsőre ezek jutnak eszembe).


Tessék helyett Tették

Csiga helyett ciga

Nagyon helyett nadon.


Amikor száj tartást mutogatjuk az S-hez, próbáljuk mélyen SH-nek ejteni, akkor is Sz-re húzza a száját, próbálkozik, de nem tudja levetkőzni.


1 év alatt fejlődött valamit, tehát jobb a helyzet mint tavaly, de ezek a hiányzó hangok feltűnőek a kortársai mellett nézve.



2021. okt. 29. 09:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A logopédus mit mond?
2021. okt. 29. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
83%
Az enyém 5,5, 10 betűtévesztése van és túl tagoltan beszél, de ő a ritka esetek közé tartozik
2021. okt. 29. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
57%
Az én fiam márciusban lesz 5 éves, ő is középsős. Nagyjából ugyanezekkel a hangokkal van gondunk. Nálunk csak jövőre lesz logopédus, azt mondta az óvónő, hogy addig csak ők próbálják segíteni ebben.
2021. okt. 29. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
84%
1! A legtöbb oviban logopédushoz csak a nagycsoportosok mehetnek. Ez nálunk is így van.
2021. okt. 29. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

4!

Viszont nem csak az óvodában juthat el logopédushoz... Tudod: te vagy a szülő, keresel egy szakembert, kérsz egy időpontot és elviszed. Nem olyan bonyolult.

2021. okt. 29. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nálunk mindenki azt mondja, hogy nagy csoportos korig nem érdemes és be sem veszi a logopédus. Aki meg beveszi, ő pedig csak a pénzt veszi el, mert igazából nincs szükség nagycsoport előtt logopédusra. Emiatt én nem gondolkodtam magán úton ilyenen.

Valamelyest megnyugodtam, hogy nem valami kiemelkedő eltérés van a fejlődésében. Ti otthon tudjátok valamivel segíteni őket, ami használ is? Vagy nem erőltetitek?

2021. okt. 29. 12:39
 7/12 anonim ***** válasza:
52%

6. Jó ég! Ez a magyarországi gyakorlat? Hát ez durva.

Én nem tudnék megnyugodni. Hogy pénzkidobás-e a logopédus, az elég hamar meglátszik. De nem szokott az lenni. Ő - veled ellentétben - pontosan tudja, hogy mit kell tenni, és neked is tud tanácsot adni abban, hogy hogyan tudod segíteni.

De ha neked spórolás címén beleférnek az esetleges későbbi tanulási problémák, akkor csak ülj a babérjaidon. Engem az nem vigasztalna, hogy más gyereke is beszédfejlődési problémával küzd.

2021. okt. 29. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
89%
Vidd el privátba logopédushoz, mielőtt tényleg rosszul rögzül ez a gyereknél. Én biztos nem várnék ezzel nagycsoportos koráig.
2021. okt. 29. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
63%

Pedig nagycsoportos korban kezdik el. Fiamnál is volt több hang hiba. 1 évet járt, iskola kezdésre rendben volt 🙂

A lányom se beszél tisztán, 4és fél éves.

Jártunk beszédindító foglalkozásra. 3 éves koráig volt. Azzal váltunk el, hogy ez életkori sajátosság, majd iskola előtt lehet logopédushoz vinni, ha kell.

2021. okt. 29. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
83%

Elnézést, de elég hosszú lesz a válaszom, de hátha találsz benne valamit, aminek hasznát látod, és kicsit megnyugtat, hogy amíg nem kerül szakemberhez, addig is tudsz tenni valamit.


Nagyon szuper, hogy így figyeled a beszédét. :) 5 éves korban ennyi hanghiba gyakorinak számít - még úgy is, ha azt tapasztalod, hogy az ovis társai vagy az ismerősök hasonló korú gyerkőcei tisztán beszélnek. Ezzel együtt szülőként is tudsz tenni, amíg nem kerül logopédushoz. Egyelőre a javítgatás nem feltétlen célravezető, mert valószínűleg a nyelv és ajakmozgása még nem elég ügyes a pontos kivitelezéshez - azért is nem ejti jól a hangokat eleve. Amit segíthetsz: pl.: száj és nyelvmozgások ügyesítése és a hallási figyelmének az ügyesítése.


Csak tipp a részemről, de ha "S" "CS" hibás, akkor esetleg "ZS" is, illetve ha csak a "GY" nem jó, akkor szerencsések is vagytok, mert emellé a hang mellé a "TY" és "NY" hibája is gyakran társul.

A "R" hanghiba nem ritkán még 1. osztályban is jelen van.


Az általad jelölt hangok 3 csoportra oszthatók: S-CS-(zs), GY-(ty-ny) és külön a R.

Csoporton belül ha az egyiket javítja a logopédus, hamarabb bejön a másik kettő is. A "R" egy külön világ...

Ha nagycsoportban kezdi a logopédiát, van esélye arra, hogy egy év alatt a "s", "cs", "gy" hangjai nagyban javuljanak, a "r" hang tisztulására tapasztalataim alapján kisebb eséllyel számíthattok, de nem lehetetlen, hogy abba is bele tud kezdeni a logopédus.


Amit szülőként te tudsz segíteni, az elsősorban a hallási figyelmének az ügyesítése. A logopédusnál is erre helyezik elsőként a hangsúlyt.:


- Válassz ki egy hangot, amit cserél vagy hibásan ejt, és játsszatok azzal:

Pl. Cs-c hangcsere esetén: Logopédián általában a "CS" hívóképe a csipogó csibe, a "C" változó, néha cica (mert ezzel a hanggal hívjuk a cicát), néha egér (cin-cin egérhang miatt)

Keress egy csibe és egy cica VAGY egér képet vagy játékot (az egyiket válaszd, és mindig azzal játsszatok)


Játsszátok azt, hogy két különböző helyre teszed a képeket. Te mondod az egyik hívókép hangját Pl.: CS (nem "csé", és nem "csö", csak tisztán a "CS" hang), a gyermeked szaladjon/ugráljon/másszon - bármi egyéb utasítás - ahhoz a képhez, amelyinek a hangját hallotta.

Váltogatva mondhatod a két hangot, ő meg kiválasztja, melyiket hallotta.

Ha hangonként jól meg tudja különböztetni, mondhatod szótag elején - ez már nehezebb -. Pl.: csá, csi, cé, cu, stb

Aztán szótag végén: ics, óc, stb.

Majd szótagban: icci, éccsé, accsa, stb.

Végül jöhetnek a szavak: Szavaknál is szó elején a legkönnyebb meghallani, aztán a szó végén, végül legnehezebb a szó belsejében levő hangot kihallani, de némi gyakorlással belejönnek hamar. (Érdemes eleinte erősebben megnyomni, hogy kiemelkedjen a figyelni való hang. CSiga, Cinke, ráCS, viCC, maCi, kaCSa, stb)


Ezt a játékot bármilyen módon játszhatjátok - akár célba dobással is. Ezek a mozgásos feladatok hozzá a mozgáskoordinációját is fejlesztik, ami a kisebb - pl. száj- és nyelvmozgásokhoz - majd nagyon jó alapozás.


Gy-d hangcsere is gyakori - ennél a két hangnál a lóbíztató "gyí" hangzó miatt egy lovacska a leggyakoribb hívókép, a "D"-nek pedig a dob. Ezekkel ugyanúgy játszhattok, mint amit a c-cs-nél leírtam. (CSak itt is figyelj hogy nem "gyö" meg "gyé", hanem csak a tiszta "gy" hangot ejtsd, amikor mutatod)


Ezek ha hangcserék gyakran a nyelvemelés nehézsége miatt vannak, még nem tudja úgy emelni a nyelvét, ahogy kell, illetve a szájmozgásait lehet ügyesíteni, koordinálni.

Sokat segíthetsz még, ha mindenféle bohóckodós, utánzós, grimaszolós játékot játszotok, amihez:

- mosolyogni kell

- csücsöríteni

- puszit adni

- nyelvet nyújtogatni - fel, meg le a száján kívül

- körbenyalni fent/ lent a szája szélét

- Nehezebb: amikor szájob belül a fogát kell megnyalogatnia fent/lent; vagy csak felemelgetnie a nyelvét a foga mögé.

- lefetyeljen, mint egy kiscica (Ez jó előkészítés a nyelvemelős hangokhoz, mert éppen azt a kanalazó mozdulatot gyakorolja játékosan, ami pl. a "S" és a "CS" hanghoz kell.

- mindenféle hangutánzás, amihez intenzív ajakmozgás is társul: cscsi (i-á), malac (u-i), kisbaba (o-á), farkas (a-ú) Ezeket nagyon erős jakmozgással ejteni. Ha már jól megy, akár hang nélkül is játszhatjátok - találja ki a másik, minek a hangját "ejtette" némán a társa.


Van egy jópofa társasjáték is: Grimassimix - ez pont a különböző száj és nyelvmozgásokkal játszik. Szerintem nagyon jó, játszva gyakorolja a gyerek a célirányos mozgásokat. (Persze ezt társasjáték nélkül is megtehetitek.)

-------------


Sajnos a logopédus óvodában tényleg főleg a nagycsoportosokkal foglalkozik elsősorban, mert rengeteg a gyerek, és egyszerűen nem fér bele több. Még sokszor így is nagyobb létszámú csoportot kell alakítania, hogy mindenki sorra kerülhessen. (Ezért van nagy szerepe a szülőkkel való otthoni gyakorlásnak, mert óvodai foglalkozásokon nincs mód, lehetőség annyit gyakorolni, amennyi a hatékonysághoz elég.)


Mindenképpen érdemes már korábban is megmutatni a gyereket logopédusnak, szakembernek, ha a szülőben felmerül a gyanú, hogy valami nem oké a gyermeke beszédfejlődésével, nem beszél vagy csak nagyon érthetetlenül, 5 évesen nagyon sok hangcserével (nem 2-3 hanem 7-8 hangot is hibásan ejt).


Ha nem áll fenn nagyfokú probléma, akkor általában azért elég jó eredményeket lehet elérni egy év alatt a nagycsoportosokkal, így mire iskolába kerülnek gyakran rendeződnek is a hanghibák.

2021. okt. 30. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!