14 hónapos kisgyereketek mivel játszik?
Az enyém papírzsebkendővel, fotóalbummal, papírral, cimkékkel, zokniszárítóval... 🤦♀️ Mindjárt mérgemben eladom az összes játékát 🙄 minden csak porosodik.
Na meg egész nap kint sétálunk fel-alá a kertben, mindent nyolcszor megnézünk, megfogunk (ma nem mert rusnya idő van).
Kislányom féléves korában kapott egy kisasztalt, amit járássegítővé lehet alakítani, azóta az nálunk a kedvenc, pedig már minden funkciót, játékot ismer rajta. Minden nap előveszi, már nem köti le annyira, de valamit minden nap babrál rajta.
A kertes dolog nekünk is megvan, minden kis követ, levelet fel kell venni, rácsodálkozni, és olykor be is vinni a lakásba :D
Mi az, hogy rusnya idő!? Nem felel meg a komfort zónádnak? A gyerek attól élvezi, van eső ruha, gumicsizma. Na mindegy.
Enyém is az udvaron szeret kovet gyujteni, kiabalva szaladgalni, bujocskazni, kergetőzni, kutyának dobál labdát, botokat, cicákat simogatja. Bent a tükörbe szeret grimaszolni, pakolászik. A játékai közül kb csak a könyvek kötik le, nagyon szereti lapozni, nézegetni. Labdazni is nagyon szeret, futni el előlünk. Ha dolgom van akkor még a zenélős játékok amik lekötik a könyvek mellett, tancolni nagyon szeret.
Kedves kérdező, ne add el a játékait, csupán arról van szó, hogy pontosan olyan, mint egy 14 hósnak lennie kell - legalábbis ha csak abból indulok ki, amit megadtál róla. (Mivel más infóm nincs a gyerekedről.) Sőt, ez nagyjából 24 / 30 hónapos koráig jellemző lesz.
A pszichológia úgy hívja a babák és totyogók legkedveltebb játékmódját, hogy funkcióátékok, más néven gyakorlójátékok. Ösztönösen érzik, mi kell nekik elsősorban, és pontosan ez kell, hogy egyelőre lekösse őket. Tehát az egyszerű játékmódok.
A valódi waldorf óvodákban többnyire egyszerű játékszerek vannak, mert akkor már, ovis korban a gyerekek szimóbumképzéssel az élénk fantáziájukat könnyebben rá tudják vetíteni az egyszerű játékra, a bonyolultra sajnos már nem igazán.
(Ezért jobb még 4 éveseknek is barbie baba és matchbox helyett rongybaba, fabábú, egyszerű fa autó; más kérdés, hogy 3 évesen hamar hozzászokhatnak a csillogó játákszerekhez, ami nem annyira kedvező, bár kb 5 éves kortól az is belefér).
Visszatérve a totyogókra és babákra: neki viszont még nem annyira élénk a fantáziájuk, és a fukciógyakorlás érdekesebb nekik, mint a miértek keresése és a fantázia. Számomra meg ez az oka, hogy jobb az egyszerű játékszer, mint a bonyolult.
Mi is a gyakorlójátékmód? Belerak, rátesz (karikát a rúdra), kivesz (dobozból kockát), betol (fiókot), kinyit-becsuk (ajtót), huzigál (madzagot), dobál, rombol, összerak, stb. Pontosan ez a jó, ebben az életkorban. Nem is szabad erőltetni, mivel játsszon.
Az jó, ha vannak lehetőségei egy gyermeknek, pl játékszerekből választék. Ő meg majd választ. Amit most nem választ, holnap, vagy 1, 2, 3 év múlva választja.
Ingergazdag mégis leginkább a környezet legyen, pl érdekes, változatos udvar, termésezti környezet, különféle tapéták, valamint személyi környezet változatossága: pl beszélj hozzá sokat élőben (ne nagyon építs hangfelvételekre), énekelj neki, mondókázz vele, játsszvele, ha kívánja (és ha ráérsz).
Persze ne mszabad túlingerelni se.
A porosodó játékai tehát nagyon is jók lesznek - 5 éves korától! Vagy némelyik játéka kicsit hamarább is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!