Elsős gyereket mikor lehet átvinni más iskolába?
Szerintem erre törvény nincsen.
De egy elsös gyereknek iszonyat nagy stress az elsö osztály. Beilleszkadni, szabályokat megtanulni, hozzászokni a felelösséghez, és még, hogy rajta kívül csak nagyok vannak az iskolában, új barátokat találni...
Egy iskola váltás még egy óriási stress helyzet neki.
Bármikor átviheted, ha találsz befogadó iskolát neki.
A menete az, hogy kiválasztod a sulit, ahová vinnéd, felhívod, és kérsz egy időpontot az igazgatóhoz (bár nálunk az igazgatóhelyettesek szokták intézni a felvételi dolgokat), bemész, és elmondod, hogy át szeretnéd íratni a gyereket.
Elvlleg a körzetes iskolának kötelessége felvenni a körzetébe tartozó gyerekeket. Ha pont a körzetesből szeretnéd átvinni máshová, akkor kicsit nehezebb az ügy, mert más sulinak nem kötelessége helyet biztosítani a gyereknek.
Semmilyen „nagy indok” nem szükséges, de nyilván meg fogják kérdezni, miért szeretnéd elhozni, és nyilván fontos a döntés szempontjából, hogy ne tűnj „balhés szülőnek”, bármekkora sérelmek értek, próbáld emberi módon előadni az érveidet.
Ők megmondják, van-e helyük, és esetleg egyéb „feltételük”, például a barátnőmnél a körzetes suli pár napos próbaidőre beültette az elsős gyereket, hogy mind a gyerek, mind az osztálytársak, tanárok meg tudják ítélni, „odavaló-e”. De van olyan iskola, ahol annyit mondanak, hogy hétfőtől várják, és kész.
Adnak egy befogadó nyilatkozatot, ezzel bemész a jelenlegi suliba, és kiíratod onnan.
A dolog faramuci része, hogy a mostani iskolában nem érdemes elmondani, hogy próbálkoztok máshová elmenni (sajnos gyakran ezt „leverik” a gyereken, tapasztalat), ami az ilyen „próbanapos” dolgoknál kicsit bonyolult, hiszen a gyereknek ezt el kell titkolnia a jelenlegi sulijában. Barátnőm fiát nem vették át végül a gyereket (hiába volt az a körzetes suli, és volt hely náluk, így jogilag kötelezett lett volna erre – de nyilván az ember nem terel egy ilyen ügyet jogi útra, hiszen ki akarná olyan helyre betuszkolni a gyerekét, ahol nem látják szívesen?), így neki mélyen hallgatnia kellett róla, hogy hol járt két napig…
Nem ijesztgetni akarlak, csak azt írtam le, amiket én és a környzetemben lévők tapasztaltunk.
A véleményem pedig az, hogy ha valami nagy gázt látsz az iskolával kapcsolatban, akkor nem érdemes várni a váltással. Ismerek olyan gyerekeket, akik egy év alatt eléggé leamortizálódtak egy nekik nem megfelelő suliban (nagyon diplomatikusan fogalmazok :)).
Kedves 6-os hozzászóló! Miért vagy ilyen frusztrált? Jogos a meglátásod. De miért nem tudod ezt értelmes emberhez méltó módon kommunikálni?
Azt gondolom, mivel nem tudjuk, miért szeretne a kérdező iskolát váltani, és egy elsős gyerekről van szó, nem ördögtől való, ha előbb a szülő feltérképezi a kinézett új iskola hozzáállását a gyerek nélkül. Az, ha több helyre is magával cibálja, ahol kétszer-háromszor megkapja, hogy nem veszik fel a gyereket, az elég nyomasztó lehet a gyereknek, és még akkor is azt gondolhatja, hogy vele van a gond, ha valóban csak arról van szó, hogy nincs hely.
Ezért én egy ekkora gyereket már inkább olyan helyre vinnék be, ahol tudom, hogy alapvetően pozitívan állnak hozzá, másrészt nem biztos, hogy szívesen beszélnék a problémákról a gyerek előtt. (Ahogy pl. ha a nevtanba vagy pszichológushoz viszed a gyereked, ott is az a normális menet, ha nem a gyerek előtt mondod el a gondokat első körben. Ha a gyerekkel van probléma, akkor azért, hogy ne kelts benne olyan érzést, hogy ő „rossz”, ha a tanítójával van gond, akkor azért, hogy ne állítsd szembe a tanítókkal.)
Mi negyedikben váltottunk iskolát, és a kinézett új suliba elvittük a gyereket is – de egyrészt ő már jóval nagyobb volt egy elsősnél, másrészt számára is egyértelmű volt, hogy mi a gond az iskolájával (épp azért váltottunk).
Azt is gondolom, hogy sok esetben „fejétől bűzlik a hal” a sulikban, így simán lehet, hogy az ember kinéz egy iskolát, majd az igazgatóságot látva visítva menekül onnan…
igen, #7 félreértés volt - általában kisgyerek előtt nem jó róla beszélni a felnőtteknek, főleg nem nevelési dolgokról. Nagyon fülel, mert fontos neki, hisz róla szól, de mert nem érti és félreérti, az zavart okoz nála.
*
Kérdező,
nagyon sajnálom! Sok lesz a kisgyereknek együtt az iskolakezdés-válás-költözés, ez önmagában mind külön is nehéz nekik:((
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!