Azok a gyerekek, akik Waldorf általános iskolában végeztek, ugyanolyan ismeretekkel tudnak menni középiskolába?
De igen, jól ismerem a waldorfot sajnos. Ismerősöm alaposan megszívta vele. Nem mondom hogy rossz, mert akár jó is lehetne, csak nem ebben az országban, ahol még mindig teljesítmény alapú az oktatás,a munkavállalás, és nincs pl waldorf egyetem és waldorf munkahely. Ismerősöm is szerette, a szülei is, nem is volt gond, addig míg hagyományos középiskolába nem íratták.
Ott már nem tudott megfelelni az általános követelményeknek, mivel nem ehhez volt szokva, így szinte csak kudarcok érték, és rövidesen megutálta a tanulást és az iskolát is. 18 évesen ott is hagyta(akkor még ennyi volt a tankötelezettségi korhatár), ott állt mindenféle végzettség nélkül, de egy munkahelyen se tudott beilleszkedni, mivel ott is másfajta követelmények voltak mint azok amiket ő 12 éven át megszokott(óvoda-általános). Pszichés problémái lettek, megkeseredett, nem szeret már emberek közé járni és egy általános kudarcnak éli meg az életét. Most 30 éves de tartósan nem volt még munkahelye, nincs érettségije, nincs szakmája.
Amúgy meg közintézményekben már 1. osztálytól van idegennyelv oktatás.
Szoktak állami középiskolába menni Waldorfból. Húgom gyerekei is odajárnak, igaz, ők még alsósok, de azt mesélte, minden évben van pár gyerek, aki elmegy középiskolába tőlük (és erős gimikbe is).
Azt gondolom, az iskolaválasztás elég gyerekfüggő dolog, és nem mindenkinek való az állami rendszer, másnak meg a Waldorf (vagy egyéb alternatív) nem jó.
Egy barátom két lánya járt Waldorfba, egyikük aztán maga akart állami középiskolába járni, fel is vették.
Saját tapasztalatom csak állami és nem Waldorf, de alternatív sulival kapcsolatban van, ez is megerősítette a véleményemet, hogy nem minden gyereknek jó minden rendszer. Van, aki az állami suliban vígan elvolt, más gyerekek nehezen viselték a folyamatos drillt, a tanárok gúnyolódását, az igazságtalan, megalázó rendszert. Az alternatívban is volt, aki a viszonylagos „szabadságtól” teljesen szétcsúszott, kvázi semmit nem csinált egész évben, mások pedig szárnyalni kezdtek benne, jót tett nekik, hogy lehet saját véleményük, hogy a tanárok nem szívatják őket, hanem segítik, stb.
Baromi nehéz persze szülőként megítélni, mi lesz a jó a gyerekünknek, de sok év tapasztalata alapján azt gondolom, ha valahol szenved a gyerek, akkor nem szabad otthagyni, és érdemes figyelni a gyereket, hallgatni a véleményére, mert nem hülye kis droidok ők, akiknek nincs saját véleményük, hanem nagyon is jól látják a dolgokat.
Nagyon szépen köszönöm a segítségeket, véleményeket mindenkinek.:) Én Vekerdy Tamás könyveit olvasva kezdtem a Waldorf-os oktatásban gondolkozni, mert elég gyakran megemlíti írásaiban ezt a módszert. Jelenleg oda húz a szívem, de annyi sok negatív dolgot is lehet olvasni a témában, hogy nem könnyű a döntés.
Még azt szeretném kérdezni, hogy anyagilag milyen havi költséget jelentenek ezek a sulik? Minden városban egységes, vagy valamitől függ az összeg mértéke?
Általában mindenkit felvesznek, vagy van valami szűrő?
Mi a szombathelyi Apáczai Waldorf sulin gondolkozunk. (és még fogunk is:)))
(6. válaszoló vagyok)
Bp-en az egyik suli 30 ezer körül van havonta, de nincs erre egységes „szabályozás”, a kérdés, mennyiből tudják fenntartani az adott iskolát. Nyilván ahol több gyerek van, ott kevesebb költség jut egy főre (a húgomék sulijában 30-an vannak egy osztályban, és 1–12. évfolyam van).
De azt tudni kell, hogy kicsit „kommunajellegű” a dolog, mivel be lehet mondani, hogy nem tud az ember annyit fizetni, és akkor a maradékot a többieknek kell összedobniuk. (Az előző hsz-ban említett barátom azt mesélte, őt nagyon tudta bosszantani, mikor az olyan értékű dzsipekkel furikázók, mint az ő lakása, nem fizettek tandíjat, mert azt mondták, „nem telik rá”).
A felvételnél is az adott suli felkapottsága a döntő, a bp-i sulikba kb. „születni kell”, ha Waldorf oviból jön a gyerek, akkor az jó pont, de pl. egy 30 fős osztályban 25 testvérgyerek szokott lenni, így kb. 5 helyért küzdenek az újak minden évben…
A helyedben az adott iskoláról próbálnék infókat szerezni, akár megkérdezni odajárók szüleit, mert a Waldorf nevelés egy szép eszme, de emberek alkalmazzák ezt is, így elég nagy eltérések vannak abban, mi, hogyan, mennyire valósul meg a gyakorlatban. Egy példa: „alaptézisük”, hogy 12 éves kor alatt nem jó focizni (megvan ennek az ideológiája, miért), és van olyan suli, ahol ezt keményen be is tartatják, de olyan is, ahol nem. Ahogy van olyan család, ahol ezt betartják, van olyan, ahol nem… nekem ez irtó fura, mert szerintem, ha az ember egy eszmerendszerhez csatlakozik (márpedig a W mögött elég erősen van egy ilyen), akkor azt fogadja el – vagy ne akarjon odatartozni. De persze ez már csak az egyéni véleményem, általában ennél jóval opportunistábbak az emberek (lásd a vallási szabályok kérdését :)).
Az év vicce, hogy egy waldorfos nem fog tudni lediplomázni, sőt nem viszi semmire. Ilyen iskolát végzett pl. :
Jennifer Aniston, Sandra Bullock - híres színésznők
Wolfgang Porsche - a Porsche AG igazgatósági elnöke.
Ferdinand Porsche - osztrák autótervező mérnök
Thomas C. Südhof - orvosi-élettani Nobel díjas biokémikus
Kenneth Chenault - az American Express elnök vezérigazgatója
Raymond McDermott - a Stanford Egyetem egyik professzora
És mint mondtam, húgom a legjobb zene tagozatos iskolába nyert felvételt, én pedig egy reál tagozatos, erős gimibe.
Tévhit, hogy a waldorf iskolában mindenki azt csinál, amit akar, nincsenek szabályok, nem kell tanulni stb. Feltéve, ha normális, igazi waldorf iskoláról van szó. Állami iskolában sem hajlandó mindenki tanulni, nem kell ehhez waldorfba járni. Mondjuk húgom és én szeretünk tanulni. A waldorf nem vette el a kedvünket tőle, inkább meghozta. Mivel tudjuk hogy kell jól tanulni, más iskolában is boldogulunk. Azt is tudjuk mik akarunk lenni felnőtt korunkban, mert tudjuk miből vagyunk jók és van önbizalmunk megvalósítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!