Megbetegíthet-e egy gyereket az iskola?
A kérdésre szerintem egyértelmű igen a válasz, de kíváncsi lennék a véleményetekre, tapasztalataitokra. Olyasmikre gondolok, hogy normális-e, ha egy még csak alsós gyereknek fáj a feje, vagy hogy nem lehet-e, hogy a stressztől lesz sok gyerek rövidlátó az iskolában…
Vagy az egész a „mai liberális” nevelés eredménye, csak túlféltjük a gyerekeket, akik régen simán viselték a körmöst és a kukoricára térdeltetést, ma meg mindenféle pszichoszomatikus tüneteket produkálnak egy rosszfej tanító miatt?
Hát igen, az „iskolaundoritisz” létezik, ahogy a munkahelyet is lehet utálni, csak ha én rosszul érzem magam a melóhelyemen, akkor megvan arra a lehetőségem, hogy váltsak, elmenjek egy kevésbé stresszes helyre (jó, persze, tudom, ez sem egyszerű, de azért mégis csak adott ez egy felnőtt ember számára).
Másrészt pedig felnőttként (de már kamaszként is) azért jobban fel van vértezve már az ember a kellemetlen helyzetek, kellemetlenkedő emberek ellen. Nem arra gondolok, hogy „burokban kell nevelni” a gyereket, hanem arra, hogy ha mondjuk a tanítójával nem passzol a személyiségük (direkt nem akarok csúnyábbat írni :), akkor neki nincs „menekülési útvonala”, ki van szolgáltatva a „nagy, okos, erős” felnőttnek.
Harmadrészt pedig magamról mondhatom, hogy én szerettem tanulni, és az iskolába járással sem volt gondom – szerintem egy gyerek (pláne egy alsós) még annyira érdeklődő a világ dolgai iránt, hogy ha nem szeret suliba járni, az nem normális. Márpedig erről sokszor a tanítók tehetnek.
A gyerek pedig a frusztrációját tán meg sem tudja fogalmazni, csak pszichoszomatizál… a kérdés az, meddig a normális összehangolódási folyamat része ez, és hol van az a pont, amikor már komolyan el kell gondolkodni, hogy valami nem stimmel a gyerek és a suli között.
A Waldorf-módszer tök jó alapelveken nyugszik, de sajnos elég korlátozott számban bírnak felvenni gyerkeket az intézmények, másrészt pedig nem is „engedheti meg magának” mindenki. Az otthontanítás is biztosan jó alternatíva, ehhez nekem nincs affinitásom sajnos (no meg dolgozom is, ami még a Waldorfba járást sem tenné lehetővé, nemhogy az egész napos otthonlétet a gyerekkel).
Nem azt gondolom, hogy nem viselte meg lelkileg a körmös a gyerekeket, hanem azt, hogy akkoriban még az egész társadalom másképp állt a gyerekekhez, a gyerekneveléshez. Vagyis ha otthon is kaptál néha egy-egy nyaklevest, akkor azért nem volt olyan drámai, hogy a suliban is fizikailag büntettek.
Ezzel kapcsolatban az merült fel bennem, hogy egy gyereknek az az alap, a normális, amit otthon lát, tehát ha otthon verik, akkor az, ha tutujgatják, akkor pedig az. Viszont ha otthon agressziómentes környezetben van, ha figyelnek rá, normálisan válaszolnak neki, ha kérdez, akkor kisebb trauma lehet, ha egy tanítónő ordít, vagy a kérdésekre azt feleli, hogy „Hagyjál már békén”.
Én ezt múlt héten hallottam az egyik ismerőstől,hogy a szemüvegesek nagy része azért van,mert trauma érte őket,vagy otthon vagy a suliban,és a szervezet így védekezik ellene.
A fiamról is múlt héten derült ki,hogy nem lát közelre,ami miatt 2 jegyet rontott matekból.
Itthon gyakorolok vele valamit,az megy.Megírja a dolgozatot,nem sikerül.Itthon ugyanazokat a példákat lediktálom,és meg tudja oldani.
Úgyhogy rá teljesen igaz,hogy stresszben van a suliban,egyébként is nagyon érzékeny.
A mostani oktatási rendszert nem sokra tartom:(,én 86-ban lettem iskolás,akkor még a tanítók a gyerekekért voltak.
Ha beteg voltam,megkérdezték,hogy sikerült-e bepótolnom a lemaradást.A fiam idén 4x volt beteg,1x sem kérdezték meg tőle,hogy érti-e a kihagyott anyagot.Persze mindig pótoltunk,de gondolom máshogy magyarázok,mint a tanító.
Elég sokat piszkálták az első 2 évben,ezért a jövő tanévtől máshová jár majd.
szia igen.
Volt egy osztálytársam annyira megterhelte,hogy annyira beteg volt már,hogy kéthetet hiányzott, és még nem gyógyult meg de már jönnie kellett és megint beteg lett. Most nyár van és azóta is beteg.
Nekem kényszerviselkedéseim voltak (szemrángás, karrángás)...
Köszönöm a válaszaitokat!
A 13. válaszolótól kérdezem: az ismerősöd, aki a szemüvegesség lelki okáról mesélt, nem tud esetleg olyan szemészt, aki szintén hisz ebben? Szeretném, ha nem csípőből szemüveggel kezelnék a gyereket – vagy legalább nem csak azzal, hanem tippeket tudna valaki adni arra nézve, milyen egyéb megoldás lehet a problémára…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!