Szerintetek vidéken jobb lehet manapság általános iskolába járni, mint egy nagyobb városban?
Arra gondolok, hogy kisebb településeken a tanároknak kevesebb a lehetőségük, hogy lelépjenek, és egy kisebb közösségben talán emberibben viszonyulnak egymáshoz.
Ti mit tapasztaltok?
Mi nagyvárosban laktunk, a fiam nem szerette a sulit, majd költöztünk, sulit akart váltani, de az se volt jó. Rengeteg gyerek volt az osztályban, a tanárok nem tudtak fegyelmezni, mindig mindenki “hibás” volt. Végül a 6. osztályt már faluban kezdte, mert ott vettünk saját házat. Sokkal nyugodtabb volt a környezet, rendesek a tanárok. Kis létszám. Több figyelem. Ott már minden rendben volt.
Gondolom ez sulifüggő, gyerekfüggő. De nekünk ez vált be. A tesónál nem kérdés, hogy falusi suli.
Kisebb településeken vagy alapból kevesebb tanár van, vagy ha valamiért több gyerek lesz hírtelen, nem tudják megoldani a 2 párhuzamos osztályt (így voltunk mi, s az egy évvel alattunk járók egy időben 34-33-an).
Arról nem is beszélve, hogy a normálisak együtt járnak a proli férgekkel. Rám gyerekként nagy hatással volt az, hogy a tajparasztokkal egy osztályban voltam, s nem jó értelemben. Kész felüdülés volt a 9. osztály.
A teszteken, felvételiken szinte minden esetben jobb helyen végeznek a városi nagyobb iskolák diákjai. Egy kis vidéki iskola ellenben lehet barátságosabb, nyugisabb, ami szintén fontos. Viszont előnye csak akkor van, ha a település gyerekei normálisak és a tanári kar is az. Ha nem akkor a gyengébb tanulmányi eredmény mellé társulnak a fentebb leírt hátrányok is. Pl. hogy nehezebben találnak tanárt, tehát kénytelenek elviselni azt is aki nagyon rossz. (mondjuk ez már lassan mindenhol így lesz) Ha egy rossz közlekedésű zsákfalu a hely, akkor az is megtörténhet, hogy szép lassan elfogynak a tanárok, mert a világ végére egyre kevesebben akarnak kiköltözni. Az, hogy kevesebb lehetősége van lelépni a tanárnak legfeljebb akkor igaz ha ott lakik és jogsija sincs. Nyilván mint mindenki ő is mérlegel, hogy milyenek a helyi körülmények, mennyibe kerül bejárni és ott mennyivel lenne jobb neki, de aki akar tanárként simán el tud helyezkedni városi iskolában is. Sokkal inkább jellemző szerintem, hogy a 45 feletti korosztály már nem nagyon tud/akar váltani, főleg ha az elmúlt 20-30 éveben tanított. Ha ők elmennek nyugdíjba, akkor kb. nem marad szakember sehol.
A másik probléma a falusi iskolák jelentős részében a kisebbség. Nem részletezem, de ahol 2-3 HHH-s gyereknél több jut egy osztályba azt el kell felejteni.
8-as, nem biztos, hogy olyan könnyű átvinni, mert több van. A város is körzetekre van osztva, és ha nem tetszik, és át akarod vinni a gyereket, akkor tehetnek fel kérdéseket. A nem körzetes nem köteles átvenni, és ennyi erővel simán bevihetem faluról is a gyereket a városba, semmi akadálya. Persze ez diritől is függ, mert van aki nem kérdez semmit, örül a gyereknek, de elvileg az összes iskola Pedagógiai programjában le van írva, hogy megnézik a magatartásjegyet. Egy hármas magatartással nem biztos, hogy fel fogják venni, ha nem körzetes.
Hogy a kérdésre is válaszoljak, van nyilván mindegyiknek előnye és hátránya is.
A városi iskolában több a lehetőség, több szakkör van, jobb a felszerelés. Viszont biztos, hogy ott nagyobb a fluktuáció, a városi tanár tényleg odébb megy 2 utcával, egy másik iskolába, ha valami nem tetszik neki.
Falun, ha vannak helyi tanárok, ők nem szívesen mennek be a városba dolgozni, nálunk a tanári kar 90 %-a helyi. Az is igaz, hogyha nincs helyi, a városból biztos, hogy nehezebben találnak olyat, aki kijár. De van nálunk egyébként városi tanár is, és ő azt mondja, szereti. Kisebb a létszám, barátságosabb a légkör.
A tanítás színvonala egyáltalán nem biztos, hogy rosszabb, ez csak egy olyan városi legenda. Itt is diplomás tanárok tanítanak, ugyanazokból a tankönyvekből. Persze vannak lepukkantabb falvak, ahol a lakossság színvonala is gyengébb, a gyerekek is butábbak, de nálunk pl. nem gondolnám, hogy rosszabb a színvonal, mint a városban. És van összehasonlítási alapom, mert az egyik gyerekem a városba járt, a másik meg a helyi suliba.
A fiamék osztályában 15-en vannak, reggel biciklivel megy a suliba, nem kell félnem attól, hogy baj éri. Mindenki ismer mindenkit, és én azt látom, hogy itt jobban próbálkoznak a tanárok a problémásabb gyerekekkel is. A városi suliban ha egy gyerekkel gond volt, akkor behívták a szülőt, vigye el, aztán kész. Ami nyilván a legegyszerűbb megoldás a tanároknak, a szülőknek már kevésbé. Itt azért igyekeznek a problémásabb gyerekekkel is megküzdeni. Persze a tökéletes gyerekek szüleinek ez is inkább hátrány, hiszen nem dobják ki innen a bajosabb gyerekeket.
Volt egy kisfiú a gyerek osztályában elsőben, tanulási, magatartási gondokkal át tudott menni egy olyan iskolába, ami kb 10 percre van ettől a sulitól. Nem oda tartoztak, de átvették. Sokkal jobban teljesít azóta ott..
Ha ez egy településen fordul elő, vakarhatták volta a fejüket a szülők, melyik messzebben lévő iskolába tudják átíratni, ahová szintén nem tartoznak..
Sőt, tovább megyek, én nagyon örülök, hogy fővárosban lakunk. A suliba a fiam kb egy perc alatt átér, szinte átlátok az alsósok folyosójára az erkélyünkről. Ráadásul ez egy 12 évfolyamos suli, szal ha érettségiig is ide tud járni, ha arról van szó...
Mindenképpen a városi iskolázásnál teszem le a voksomat... :-)
Ja, és a sportolási lehetőségekről nem is beszélve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!