Melyik iskolát választanátok? Közeli versenyistálló vagy távolabbi lazább, gyerekbarát gimnázium?
Lányom 8. osztályos, továbbtanuláson gondolkodunk. Kb. 4,5 az átlaga, de talán lenne esélye bekerülni egy közelebbi gimibe. Gyakorlatilag minden ismerősöm azt mondja, hogy ne menjen oda, mert nagyon nehéz. Hogy nem bírná, ahhoz nem elég szorgalmas stb. A férjem meg azt mondja, hogy majd belejön, nem baj, ha terhelik.
Ami neki tetszene az a másik városban egy suli, de át kéne szállni, vagy menne kollégiumba. A nyelv ott is erős, viszont a többit nem veszik komolyan annyira, állítólag. A gyerek kollégiumot akar, de mi féltjük nagyon. Busszal kb. 40 perc, azt nagyon nem akarja. Hozzáteszem, hogy a közelebbi suliba is utazni kéne, csak ott nem kell átszállni.
"A gyenge alapítványi gimikből meg mennek a jobb egyetemekre a gyerekek, mert jók a jegyeik."
A középiskolai jegyek a felvételiben nem számítanak, ellentétben az érettségivel és az egyéb kapható plusz pontokkal (pl. nyelvvizsga).
"A középiskolai jegyek a felvételiben nem számítanak"
De. Hozott pontoknak hívják. Azért, mert versenyistállóba jártam, nem is tudom használni ezeket a pontokat, kénytelen vagyok duplázni. Számold ki kérlek, hogy mennyivel lenne több pontom, ha 3. és 4. -ben színötös vagyok egy gyatra suliban és mellette felhozok 2 tárgyat továbbtanulásra, és mennyi van úgy, hogy szarrá szivattak mindenből (!) és van egy nagyjából 4-es érettségim, és a két tárgyra se jutott elég időm, nemhogy plusz órák. Túlélés minden nap.
Szóval nem, soha az életben nem szivatnám meg a gyerekem egy versenyistállóval. Mert azon túl, hogy lehet villogni a szülő haverjai előtt, hogy a gyerekem még ezt is bírja, a gyereknek csak nettó szívás.
El vagy tévedve kérdező, az érettségi pontok, emelt szintűért bónusz és a nyelvvizsga adja a pontok nagy részét. A jegyekre kb 100at lehet kapni az 500 pontból. Tehát a jegyeken nyer a gyerek 20 pontot, aztán bukik 150et mert nincs emelt érettségije meg a többi is rosszabb, mint azoknak, akik nehéz gimibe jártak.
Bme-n 2-3 előadás a gimis matekfaktos anyag, ötödik héten meg ZH. Lehet tutujgatni a gyereket, hogy jajj nehéz az gimi, de nem az. Ha jó egyetemre akar menni és el akarja végezni (és nem minimumponttal becsúszni a zsigmond király főiskolára), akkor ez az út.
Nem kell mindenkinek ezt az utat választani, nem nézem le, ha valaki tudja, hogy fodrász/cukrász/asztalos lesz, de akkor annak válasszon szaksulit. Tényleg teljesen értelmetlen rossz gimiből becsúszni egy rossz főiskolára és ott értéktelen diplomát szerezni.
Csak matek és magyar tudásra van szükség, minden más lényegtelen gimiből.. vagy humán, vagy reál irányba fog menni, az is lehet, hogy váltani fog egyikből a másikba. Ezekből fontos, hogy jó legyen. Ezt el tudja érni külön tanárral is gyenge gimiben, vagy erős gimiben magától.. Én is erős gimiből jöttem, mindenki béna volt matekból, nekem meg még mindig jól megy, erős alapokat adott(2-3as voltam csak belőle erős gimi, érettségim 76%), pedig közöm nincs reál dolgokhoz a felnőtt életemben, de örülök, hogy tudom. Humán szakokon is van egy kevés számolás, a helyesírás pedig mindenhol fontos. Legalább egy alap legyen meg belőle!
Nem baj az, ha rosszabb jegyeket kap, az érettségi tükrözni fogja a tudászintjét, majd duplázik. Egyetemen szívni fog, ha nincs tudása, csak jegyei a semmire..
Én is 30-35 pontosra írtam anno gyakorlás, különtanár nélkül. Bejutottam az ország kb 20. gimijébe és nem történt semmi. Nem zsigereltek ki, nem haltam meg, nem lett bajom. A gyerek persze, hogy fél a jobb gimitől. Azt hallgatja, hogy nem lesz elég okos, nem lesz elég szorgalmas, nem fog menni, anyu is fölöslegesen szívott fizikával, jajj mekkora hiba lenne... Nekem ilyet sosem mondtak, hogy nem vagyok elég jó valamihez. Akkor sem, amikor nem voltam ötös matekból, de reálra mentem. Élek és jó állásom lett.
Jogra amúgy 500-ból 460-470 pont kell államilag finanszírozottan. Nehezebb bekerülni, mint reálra.
Amúgy egy barátnőm is kolis volt, most meg normális fenőtt. Itt nem csak az a baj, hogy hova menjen, hanem, hogy te erőlteted az akaratod. Ne legyen kolis, ne menjen nehézre, a reál szívás, nehogy kelljen azt is tanulni, mindenképp nyelvszak kell. Ezekkel mind akarva/akaratlanul befolyásolod a gyereket. Inkább mondd el neki, hogy szerinted elég ügyes bármihez, amit szeretne és adj időt átgondolni neki, hogy kb mi akar lenni, aztán fogadd el azt.
4,5-ös áltaggal nyugodtan mehet a közeli, erős suliba. Nem gondolom, hogy az kellene, hogy döntsön, hogy a 14 éves "kollégiumot akar". Sőt!
Ha túl erős a helyi suli, akkor helyben kellene nézni valami mást.
Ekkora gyereket csak akkor vinnék messzire, másik városba, ha az eredményei szerint ott van kellően ERŐS iskola, amire szüksége van.
Egyébként gimis koleszos osztálytársaim, ismerőseim 16 évesen már mind éjszakáztak, ittak, dohányoztak, tarháltak, hogy legyen pénzük kajára... Volt, akit ki is vettek a szülei, és 50 km-ről járt be naponta.
14 évesen nem bízható egy ilyen döntés a gyerekre. Meg lehet hallgatni, ki lehet kérni a véleményét, de mondjuk az a +/- listán 1-1 pont lehet csak. A döntés a tietek, ti vagytok a szülők.
A szakgimivel egyébként mi a baja?
Osztálytársak, barátnők hova készülnek?
"A gyenge gimi egyáltalán nem hülyeség. Simán leérettségizik, akár 4,5-ösökre"
Az megvan, hogy a versenyistállósok is ugyanazt az érettségit írják, mint a gyengébb iskolából érkezők? Kétlem, hogy egy gyengének tudott, ismert iskolából ilyen átlagok repkednének kifelé. Ha igen, akkor az érettségire ott is bele kell húzni, ami igencsak nehéz, ha előtte az embernek 4 évig nem kellett tanulnia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!