Akinek 6,8 osztályos előkészítőbe jár a gyermeke jelenleg, mennyit gyakorolja otthon az előző évi központi feladatsorokat?
Lehet, hogy nagyon rosszul gondolom, de az a gyerek, aki csak különórákkal és magántanárral, meg heti több óra plusz felkészüléssel képes csak megírni egy felvételit, az meg fog szakadni a teher/nyomás alatt, ha felveszik.
Egy ekkora gyereknél a kérdés nem az, hogy felvételire mennyit tud készülni, hanem hogy megvan-e az alapja ahhoz, hogy oda járjon.
A gyerekemnek csak jövőre aktuális. Nem is gondolkodtam különórán.
Sok évvel ezelőtt én "csak odamentem" felvételit írni. Én voltam az egyetlen a sok kitűnő meg jeles között, aki vitt a bizonyítványában közepest.
A felvételim a 2. legjobb lett. Ezzel első 10-be kerültem a rangsorba.
Nem mindegy, melyik korosztályt nézzük. Egy negyedikes még sosem találkozott olyan feladatottal, legalábbis iskolában, mint amilyeneket meg kell oldania felvételin. Szerintem nincs azzal gond, ha tanárhoz, előkészítőbe jár.
a 6 osztályosnál már könnyebb dolga van, és még könnyebb a nyolcadikosoknak. Nem gondolom, hogy gyenge képességű az a gyerek, aki segítséget kér. Sok függ attól is, hogy hogyan tanítanak az előző iskolában, mennyire hatékonyan, milyenek a tanárok.
Miért ne állná meg a helyét a gyerek egy erősebb suliban, lehet úgy leadják az anyagot, hogy simán veszi az akadályt.
más dolog felkészülni adott feladattípusból (vagyis megnézni azt, amivel még nem találkozott, megbeszélni, megoldani) és más napi 1, heti 5 órában különórával terhelni a gyereket, hogy sikerüljön a felvételi.
4. osztályost főként.
Nálunk a magyartanár megkérdezte a gyerekeket, ki akar majd jövőre 6osztályosba menni. Aki jelentkezett, annak mondta, hogy oké, majd akkor kapnak időnként külön házit.
Ennyi.
mindegy, hogy nem találkozott vele, meg tudja oldani, ha átlagos képességű. ezeknek pont az a célja, hogy felmérjék a szövegértését, problémamegoldását. Nem véletlenül hívnak be szóbelire jóval több gyereket, mert pl számít, hogy hogyan ért el 80%-ot matekon. Belefogott mindenbe, látszik a próbálkozás, vagy van, amit anélkül átugrott, hogy megpróbálta volna. Így esnek ki sokszor a legjobb írásbelisek, és kerülnek be azok, akiké gyengébb, mert felhúzzák őket a szóbelivel, ugyanis ők inkább valók az ilyen osztáloykba.
Nem az a cél, hogy előre begyakoroljon egy rakás feladatlapot, aztán meglepődjön, mert amikor ő ír, akkor más típust raktak össze.
Olvasson sokat, írjon naplót, találjon ki történeteket, legyenek logikai játékai, fejtsen rejtvényt.
sziasztok,
jelenleg budapesti nyolcosztályos gimiben kezdett (tehát 5. osztályos lenne sima általánosban, 11 éves) gyerek édesanyja vagyok, tehát a 2021. februári központi felvételit írtuk és idén március elején szóbeliztünk.
3 ilyen nyolcosztályosba jelentkeztünk, mindenhol osztálylétszámon belülre került.
amit visszatekintve gondolok:
- az idei felvételi feladatsorok kb közepes nehézségűek voltak. Érdemes egy komplett (2*45 p) sort megcsináltatni vele- ha 55-60 pont alatt van (sokkal)- nos őszintén: erôsen el kell gondolkodni, oda meg tud-e felelni…
- a covid miatt nem volt felkészítő, egy online helyet találtam, de eszetlen áron, lehetetlen időben- suliban is volt homeschooling ez egy nehezített év volt
- októberben kezdtük a felkészülést. ezek a feladatlapok egy séma alapján épülnek fel- a rendszeres gyakorlással és a vétett hibák kigyakorlásával csupán a típusfeladat rutin miatt kb 10 pontos javulás várható.
- Érdemes az első pillanattól időkerettel (45 perc szigorúan névfelírással együtt!) dolgozni és TOLLAL (javítási rutin)
- a legnagyobb pontszámú feladatokkal kezdeni (fogalmazás, szövegértés) NEM SORBAN haladásra szoktatni, ha nem megy, ne húzza az időt- matekban is lehet tudni kb 5-10 lap után mik a sokat érő feladatok
- a helyes időbeosztás is ad rutint.
- mi asztalnál ülve (nem tableten, fetrengve) és maszkban (!!) dolgoztunk a végén- erre is fel kell készülni és januártól arra, hogy duplán lenyomni a magyar-matekot- közte 15 percben pisiljen, egyen stb.
- mi kb 100 feladatlapot oldottunk meg 3,5 hónap alatt úgy, hogy karácsonykor szigorúan szünet volt 2 hétig
- nagyon ajánlom a közmondásokhoz az O. Nagy Gábor Mi fán terem c könyvét- gyakorlatilag estimesévé vált :D
- fel kell készülni: magyar fogalmazásra 8 pontnál nem nagyon adnak többet hibátlan helyesírás mellett sem- a helyesírás fontos és legyen csilli-villi (kitalált, mozgalmas, párbeszédes stb) történet, teljen kb a lap!
azonnal ugrik 1-2 pont, ha nincs meg a bevezetés-tárgyalás-befejezés tagolás- mi ezért direkt sorkihagyással gyakoroltunk. Jó, ha van a végén összegzés, csattanó, tanulság
- matekból az egyismeretlenes egyenletet érdemes előre megtanulni (időnyerő!) és a terület/kerület számítást nagyon
kemény időszak- csak akkor érdemes belefogni, ha nem annyi a felkészülés, hogy fizetsz valahová hogy oldják meg.
otthon kell egy maximálisan támogató szülő (én javítottam éjszaka, excelben statisztikáztam, a rontott feladatokat kiszedtem újra és pluszban 2-3 hetente előszedtük)
“sajnos” a jelentkezők 99%a kitűnőt visz- így az iskolai tanulás is irtó fontos- komoly pontveszteség 1-2 4-es jegy (főleg, ha megint lesz esetleg covid és lesz megint iskola, aki súlyozgat, szorozgat stb.)
(előző hosszú vagyok)
még annyit: a lapok inkább kompetencia, semmint lexikális tudás alapúak- a közmondásokon én is sokat agyaltam, hogy mennyire illik bele, de része a nyelvnek, kultúrának, ez van…
úgy vannak kb kalibrálva, hogy átlagos képességű gyerek ír kb 50-55 pontot… és az igen jó 8osztályos gimikbe be sem hívnak szóbelizni 75-80-85 pont alatt… és ez akkor csak a szóbeli
ma is úgy csinálnám, mint tavaly. jó alapokat kapott, figyelő családdal bíró gyereknek a felkészülés az inkább ujjgyakorlat, rutinszerzés miatt kell.
az oktatas.hu-n fenn van megoldókulccsal az elmúlt 20 év anyaga meg a bekerülési statisztikák.
Nézni és REÁLIS célt képezni
(50 hozott- 100 írt-50 szóbeli vagyis 200 pont a max általában.
183-185 pont alatt elég esélytelen magabiztosan bekerülni.
ezt kell észben tartani és nem nyomatni a 10 éves gyereknek a hercehurcát, ha
- nem jól bírja a megfelelést, vizsgadrukkot
- jó, de nem nagyon jó
…hát ismét érdemes volt normálisan válaszolni :(
Köszi a lepontozást… nem tudom, mi volt a válaszaimban annyira zavaró… de OK.
…biztosan savanyú a szőlő… mindegy is. Sajnálom az időt, amit a válasszal töltöttem… akkor legyen az, hogy minden gyerek gyakorlás/felkészülés nélkül is egy kis csillámpóni, persze, hogy felveszik, mert zsenike, az a h…lye, aki tanul :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!