Második osztályos gyermekednek milyen a helyesírása?
Figyelt kérdés
Eddig csak másoltak (ezt szépen, ügyesen tudta), most viszont már önállóan kellene mondatokat írniuk, feladatlapot kitölteni stb.
Az én fiam össze-vissza ír mindent rövid és hosszú betűkkel, lehagyja az ékezeteket, nem választja külön a szavakat, hallás után írja le pl. "tugya"(=tudja).
Nyilván nem tökéletes írást várok el, de úgy érzem rengeteg a hiba. Vagy így fogja megtanulni? Én hogyan segíthetnék neki, hogy jobb legyen? Az iskolában ki sem javítják, csak mondják neki, hogy sok volt benne a hiba.
Lehet az is kell, de azért több része van a nyelvtannak. Pl azoknál a szavaknál, ahol a j és ly betűt kell behelyettesíteni, ott inkább az affinitás számít, illetve a jó memória is, hogy ha már a gyerek leírta egyszer, akkor a felmérőnél jól ki tudja tölteni a szavakat. Vagy: másképp írod, mint ahogyan ejted szavak. Itt a gyereknek egyből tudni kell, mi a szótő. Logikus gondolkodás, gyors észjárás.
2020. okt. 25. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
12/16 anonim válasza:
A szoto még nagyon elvont valami ilyen idős gyereknek. A j/ly meg sima memória.
2020. okt. 25. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
13/16 Andi80018 válasza:
Elvont? Nekünk nem volt az. Tananyag volt. Mégpedig amikor tanulják a különbséget a szótagolás illetve a szótő-toldalék között. Definíció is volt a végén az anyagnak. Ezt tudni kell, különben nem tudja leírni azokat a szavakat, amiket másképp írunk, mint ahogyan ejtjük. Másodikos tananyag, második félév.
2020. okt. 25. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
14/16 A kérdező kommentje:
Most pont a szótövekre próbálom terelni a hangsúlyt, hogy gondolja végig, mi lehet, pl. látja, nem "láty" a szótő, hanem lát és ahhoz kell a -ja.
Egyébként én mindig is utáltam olvasni (gyerekként) és mégsem volt gondom a helyesírással. Szóval nem tudom mihez lehet köze.
2020. okt. 26. 07:46
15/16 anonim válasza:
Rengeteg mindenhez köze van, ezért kell mindenfélét csinálni, minél többet foglalkozni a gyerekkel: rengeteget beszélgetni vele, magyarázni neki, ot is beszeltetni, meseltetni, mondokazni vele, együtt verset mondani meg énekelni, együtt olvasni, hangosan olvastatni, felirattal nézni a tévét is akár - ezek mind növelik a szókincsét. Plusz jó példát mutatni neki azzal, hogy mi is rendszeresen olvasunk, magunkkal vinni a könyvtárba, bevonni öt keresztrejtvenyezesbe, vagy másféle rejtvenyezesbe, együtt írni bevasarlolistát, képeslapot, stb.
2020. okt. 26. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
16/16 anonim válasza:
Bocs, hogy nem szülőként írok, de én is alsóban szenvedtem a helyesírással. Én azt tanácsolnám, hogy diktálja neki különböző szögekeket, fogalmazásokat (leginkább tankönyvből, de akár a tanártól is kérhetsz feladatlapokat). Nekem annó segített...
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!