Mi lesz a csed, gyed alapja ebben az esetben?
Figyelt kérdés
2012-ben született az első gyerekem.2014. Szeptemberben a második. 2016. szeptember 1- el visszavettek. Jelenleg még oktatásra ( munkával kapcsolatban)járok és a szabikat töltöm közben. Január közepén telik le az összes szabadság. Aztán kezdenék ténylegesen dolgozni. Az alapom 141000 Ft. Műszakpótlék jár ha dolgozom esetleg túlóra is van. Ha terhes lennék januárban és táppénzre kerülnék, mennyi csedet és gyedet kapnék? Vagy jobban járnék ha dolgoznék 180 napot? Anyagilag mennyivel járhatok jobban ha dolgozom? Második gyerekkel 2014- Ben jól meg jártam mert még akkor nem volt kedvezmény szabály... 30000- rel kaptam akkor kevesebb gyedet mint az elsővel...2016. okt. 17. 22:34
1/2 anonim válasza:
Igen most jobban járnál ha dolgoznál. Viszont nem tudom a második előtt miért nem vettél ki pár napot és emelted meg az alapot, hogy legalább ugyanolyan jó legyen, mint az előző, vagy jobb. Nekem konkrétan jobb lett. 2012 januárban és 2014 szeptemberben szültem. A második előtt kivettem 10 napot (akkor még nem kellett a min. 30 nap a tényleges jövedelem számításhoz, viszont a napi jövedelem számítás emiatt jól alakult) és így az előző 180 ezres alapomat fel lehetett tornázni 190-re.
A lényeg most ha jobb alapot akarsz akkor legalább 30 nap tényleges jövedelem kell, de nem ismerem a pótlékrendszeredet, hogy hány nap lenne az ideális.
2/2 anonim válasza:
Most él a kedvezményszabály. Ez azt jelenti, hogy ha gyedbe, gyesbe v. gyes lejárta után 1 éven belül szülsz, akkor figyelembe veszik az előző gyerekkel kapott béredet és a szüléskor érvényben levőt és azt kapod, amelyik kedvezőbb. Tehát semmiképp nem kaphatsz kevesebbet, mint az előző gyerekkel. De, ha a másodikkal kevesebbet kaptál, mint az elsővel, akkor a harmadik gyerek előtt megéri dolgozni, főleg, ha béremelést is kapsz. Mivel vannak pótlékok, ha dolgozol, akkor jobban járhatsz. Ha nincs 180 napi jövedelmed, de van legalább 180 napi biztosítási jogviszonyod, akkor 120 napi bérezett nap is elég. Ennek az igénylést megelőző 3. hónap utolsó napjától visszafele kell lennie. Ha 120 napi bérezett napod sincs, akkor tényleges jövedelem, amihez 30 naptári napi jövedelem kell. Ezt szintén az igénylést megelőző 3. hónap utolsó napjától nézik, hogy van-e. Ha egyáltalán nincs még 30 naptári napi jövedelmed sem, akkor jön a te esetedben a kedvezményszabály. Tehát a 2. gyereknél megállapított csed, gyed összegét összehasonlítják az újabb gyereknél a jelenlegi szerződés szerinti béred alapján számolt csed, gyed összegével és amelyik magasabb, azt veszik figyelembe. Tehát legalább 30 naptári napot dolgozz, de ha tudsz és jók a pótlékok, esetleg még nem vagy terhes, tudsz túlórázni, akkor 120 napból már jó kis bruttót össze lehet szedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!