Apa bármikor átvállalhatja a gyedet? Gyed mellett lehet 8 órában és 3 műszakban dolgozni?
Jelenleg én vagyok gyeden, januárban a fiam bölcsibe megy, akkor lesz 19 hónapos.
Februártól megyek vissza dolgozni, de az én cégem csak 6órában vesz vissza amíg a fiam nem lesz 3 éves.
És hát az én gyedem 65ezer ft+ a 6órás fizum kb 55ezer ft.
Apa jelenleg nettó 190ezret keres.
Ha februártól Ő menne el gyedre, akkor gondolom az jóval több lenne. És ugyan úgy tudna dolgozni mint eddig? Vagy van erre valami jogszabály? Ugyanannyi lenne a fizuja?
Tehát megkapná a 190ezret+ a gyedet? Vagy ez hogy van?
Köszi
"Ki jogosult a gyermekgondozási díjra?
I. Biztosítási jogviszony alapján gyed-re jogosultság
Gyermekgondozási díjra jogosult a gyermeket saját háztartásában nevelő:
biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
biztosított szülő (pl. apa, örökbefogadó szülő), ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre jogosult szülő, akinek a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultság időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett, és a szülést (igénylést) megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.
A gyermekgondozási díjra való jogosultság tekintetében szülőnek minősül:
A vér szerinti és az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, és a gyám, továbbá az a személy, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van.
A gyermekgondozási díjra való jogosultság vizsgálata során a nevelt gyermekre tekintettel nem tekinthető szülőnek a nevelőszülő és a helyettes szülő, azonban saját, vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeke után jogosult lehet az ellátásra.
A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási idő számítása:
Rendkívül fontos az a kedvező szabály, miszerint a gyermekgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie.
A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani:
a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz folyósításának idejét,
a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
rehabilitációs járadék és rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.
A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,
ha a gyermek egy éves kora előtt bármilyen jogviszonyban – kivéve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet – keresőtevékenységet folytat,
ha egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (nem vonatkozik ez a kizáró ok arra, aki táppénzt, baleseti táppénzt, csecsemőgondozási díjat, terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat, gyermekgondozási támogatást, álláskeresési járadékot vagy álláskeresési segélyt, vállalkozói- vagy munkanélküli járadékot, álláskeresést ösztönző juttatást kap, illetve ha a jogosult rendszeres pénzellátásban részesül, és a csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre vagy gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napján pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett).
ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletben) helyezték el, kivéve ha a gyermek egy éves kora után a jogosult keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,
ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a jogosult háztartásából elhelyezték, nevelésbe vették, továbbá 30 napot meghaladó időtartamra bentlakásos szociális intézményben helyezték el,
a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti,
ha a gyermekgondozási díjra való jogosultság első alkalommal a gyermek egy éves kora után kerül megállapításra, akkor az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban - ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet - keresőtevékenységet folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel csecsemőgondozási díjat/terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.
Nem minősül keresőtevékenységnek az ellátásra való jogosultság kezdőnapját megelőzően végzett tevékenységből származó jövedelem – ideértve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó mentes tiszteletdíjat is –, ha az az ellátás folyósításának ideje alatt kerül kifizetésre."
[link] jogosult a gyermekgondoz%C3%A1si d%C3%ADjra?
Mivel a gyerek elmúlt 1 éves, így igen, apa dolgozhat gyed mellett korlátlan. A fizuja ugyanannyi lesz, ha ugyanannyit dolgozik:)
Igen megkapja a 190 ezret és a gyedet. Gyed összegét az ő fizetéséből állapítják meg. Úgy tudom, hogy jövőre a 60 nap várakozási idő is megszűnik, vagyis apa egyből kapja a gyedet és fizut. Természetesen neked akkor a gyedet le kell mondani. Ha a fiatok 20 hónapos korában megy apa gyedre, vagyis februártól, akkor januárban mond le a gyedet febr.1-től, apa nevére igényeljétek meg febr.1-től és ha szerencsétek van, akkor már márciusban apának utalják 4 hónapig. Erre a 4 hónapra is jobban jártok. Gyest már teljesen mindegy ki igényli meg.
Bocsánat, igen a férjem/gyerek apja
Csak nem tudtam lehet-e így variálni. Köszi
ez így nagyon nem jön ki jól...
apa igényelheti, semmi akadálya, de! 2 hónap szünet lesz akkor, 60 napig nincs gyed és utólag sem kapjátok meg.
tehát 20 hónaposan átvállalja, kimarad 2 hónap, majd 2 gyedet kap... mondjuk 250E, mert ugye a gyed maximálva van.
ha te maradsz gyeden akkor meg ugye 4x65E= 260E.
szóval nem látom, hogy ebben a formában megérné-e, de számoljátok ki a pontos összeggel.
te egyébként is ki fogod venni a szabijaidat, gyerek megy januárban bölcsibe, miért nem inkább decemberben cseréltek? mert az úgy megérné
Mint írtam, 2016.jan.1-től nem lesz a 60 nap várakozási idő, ha apa megy gyedre!
"2016. január 1-jétől módosuló szabályok
Jövő év elejétől megszűnne a gyermekgondozási díjnál a 60 napos várakozási idő. A hatályos szabály szerint ugyanis nem jár a gyermekgondozási díj, ha a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egyéves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet – keresőtevékenységet folytat. Kivétel ez alól, ha az igénylő a gyermekre tekintettel csecsemőgondozási díjat vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.
A módosítás indokolása szerint azért kerülne ki a törvényből a 60 napos várakozási idő, mert „ha a gyermek egyéves kora után az anya szeretne visszatérni a munkaerőpiacra, és az apa szeretné igénybe venni a gyermekgondozási díjat, a hatályos szabályok szerint erre csak 60 napos várakozás esetén van munka mellett lehetősége. Ez – a törvényjavaslat szerint – indokolatlan megszorítás, hiszen az apa járulékfizetéssel megalapozta az ellátás igénybevételét. "
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!