Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mit lehet tenni akkor, ha...

Mit lehet tenni akkor, ha valaki felmondás után esik teherbe (és nem tud elhelyezkedni), annak érdekében, hogy járjon a gyes, gyed, tgyás és a veszélyeztetett terhesség miatti táppénz?

Figyelt kérdés
Gondolom, hogy elég reménytelen a helyzet... Gyes alatt veszélyeztetett terhes lettem és táppénzre mentem, de súlyos rendellenességek és szövődmények miatt sajnos meg kellett szakítani a terhességet. Gyesre visszamegyek, de már csak néhány napra, mert lejár, utána valószínűleg kirúgnak, jön a szabadság kivétel, felmondás...stb... Viszont néhány hónap várakozás után szeretnénk babát újra, akivel az előzményeim miatt biztosan veszélyeztetett lennék. Ha nem találok állást, akkor milyen lehetőségeim vannak? Érdemes esetleg valamilyen egyéni vállalkozást indítani? (nem ismerem a költségeit, de feltételezem, hogy nem éri meg...) Passzív táppénzre nem mehetek már, ugye? Vagy álláskeresési járadék? (3 hónap - kevés) A korom miatt nem sokat akarok várni, de nagyon szeretnénk még egy babát...

2015. okt. 17. 06:25
 1/9 anonim ***** válasza:

Thgy. GYED akkor jár, ha biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban állsz (például munkaviszony) az ellátásra jogosultságod napján. Ha a jogviszony alatt, vagy annak megszűnését követő 42. napig megszülsz, akkor vagy jogosult rá. Ha ezek a minimálfeltételek nem állnak fenn, akkor nem jár. Passzív táppénz már nincs.


GYES ellátás alanyi jogú, tehát nem kell hozzá semmi más feltétel, csak a baba világrajötte.


Az álláskeresési járadék folyósításának ideje is jogszerző ilyen szempontból, de nem mindegy, hogy mikor folyósítják a gyerekvállalás szempontjából, és ebben az esetben az egyéb feltételek is tudnak teljesülni vagy sem.


Például, ha mondjuk 2 hónap van még a szülésig, és valamiért megszűnik a munkaviszony, akkor kénytelen igénybe venni az illető az álláskeresési járadékot, mert ha annak folyósítása alatt születik meg a baba, akkor a járadékra jogosultság jogán jár a thgy. és a GYED még akkor is, ha közben megszűnik az álláskeresési ellátás.


De ehhez a különböző dátumokkal nagyon tudni kell játszani, hogy ideálisan összejöjjön minden.

2015. okt. 17. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Passzív táppénz már nincs. Gyes után álláskeresési járadék sem jár. Sajnos, ha nem találsz állást, nem fog járni semmi, a tb-t is magad után kell befizetned. Illetve szociális alapon lehet az oep-től segélyt kérni, de ahhoz nagyon alacsony jövedelem kell, hogy rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény vagy bármi más járjon. Nem tudom pontosan mennyi, de az egy főre jutó jövedelem határa 30000 Ft körül van. Ha megszületik a második gyerek, gyes mindenképpen jár majd.
2015. okt. 17. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Persze megpróbálok elhelyezkedni, de kicsi az esély, hogy azonnal sikerülni fog és gondolom, az is gond, ha nem lesz meg a folyamatos munkaviszony, ugye? Ezért gondoltam, hogy valahogyan fizetnék magam után járulékokat, vagy egyéni vállalkozást indítanék (vagy bármi más ötlet felmerülne), de erre nem igazán készültem még fel, nem számítottam rá, hogy így végződik a terhesség... :( Ezért is próbálok ötletelni, bár biztosan hülyeség...
2015. okt. 17. 07:28
 4/9 anonim ***** válasza:
Azt is tudnod kell, hogy ha új munkahelyet keresel, s ott esel már teherbe, akkor csak annyi táppénzes napot tudsz kivenni, amennyit ott ledolgoztál. Tehát ha 3 hónapot dolgoztál, 3 hónap táppénzre mehetsz veszélyeztetett terhesként.
2015. okt. 17. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ez nem jó hír... Akkor is így van, ha véletlenül sikerülne azonnal elhelyezkedni, tehát nem lenne semmi kimaradásom a munkából? Ha meg már előtte (felmondási idő vagy kivett szabadságok alatt) esnék teherbe, akkor meg gondolom el sem tudnék helyezkedni terhesen...
2015. okt. 17. 11:35
 6/9 anonim ***** válasza:

ha rögtön teherbe esnél, akkor járnál csak jól, mert ugyanúgy védett lennél ismét, mehetsz tp-re és minden fog járni, hisz folyamatos a munkaviszonyod.

ha megszűnik a munkaviszonyod, akkor az a legjobb, ha nem próbálkoztok. mert nem fogsz kijönni jól, hisz a tp-t az adott munkahelyen ledolgozott idő után jár, a terhesség meg 9 hónap, sehogy nem tudsz játszani, arról nem is beszélve, hogy 3 hónap a munkaidő, azalatt terhesség esetén se vagy védett.


ha van annyi pénzetek, hogy indíts egy egyéni vállalkozást akkor jár majd csed és gyed, de amennyit beleteszel, annyit fogsz visszakapni, szóvalkkor meg felesleges a sok járulék fizetés, csak emiatt felesleges, akkor kapjál csak gyest 3 évig és nem kell fizetned millió közeli összeget

2015. okt. 17. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nos ha jól értem még van munkahelyed, kérdés meddig vagy gyesen. Ha a gyes végéig teherbe esnél és úgy tudnád kivenni a felhalmozott szabikat, akkor ugye védett lennél, nem tudnának elbocsátani, igy mehetnél tpre majd csedre és gyedre.

A másik jó dolog az lenne, ha azonnal találnál állást ha kirúgnak és még nem vagy terhes, mert ha nincs 30 nap megszakításod, akkor ha határozatlan leszel a másik helye próbaidő után, akkor ugyanúgy végig lehetsz tpn cseden gyeden, viszont itt csak az új helsen elért jövedelmed fog csak számítani. A harmadik lehetőség, hoa kirúgás után leszel terhes és jár álláskeresési, akkor úgy időzíted, hogy a szülés előtti időben kéred a folyósítást, így ugyan tpre nem tudsz menni de lesz cseded és gyeded, ha van megfelelő álláskeresési napod.

A negyedik lehetőség az egyéni vállalkozás. Ha van rá fedezeted, akkor érdemes szerintem belevágni, ez a dolog kicsit összetettebb, de azért pár hónapig fizetni x összeget és utána 2 évig kapni egy hasonlót szerintem nem olyan rossz, persze ez nem a max gyedre vonatkozik :) Én egyébként hasonló helyzetben leszek jövőre, igy ha addig nem találok egy másik főállást, akkor egyéni vállalkozó leszek, hogy kaphassak a gyesnél jobb ellátást.

2015. okt. 17. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

De jó, hogy ennyi tanácsot kapok, köszönöm!

Sajnos a gyors teherbeesés nem megy, pár hónapot kell várni, hogy regenerálódjon a szervezetem (előrehaladottabb terhesség volt már). Most 1-2 nap táppénz még a felépülésre és utána vissza a gyesre, ami nov. elején lejár (azért megyek vissza, hogy ezzel is időt nyerjek - meg persze elég váratlanul ért az új helyzet, fel kell dolgozni). Leghamarabb kb. 2-3 hónap után tudunk próbálkozni ismét, de túl sokáig nem akarom húzni, a korom miatt (40). ...Addigra viszont valószínűleg kirúgnak már.

2015. okt. 17. 15:56
 9/9 anonim ***** válasza:

"Gyes után álláskeresési járadék sem jár."


Miért ne járna? Ha munkaviszony alatt vette igénybe, akkor beleszámít a jogosultsági időbe. Az ellátás összegével nem számolnak csak, de ennek nincs is jelentősége.


Akkor nem veszik figyelembe a jogosultságnál, ha a GYES-t nem munkaviszony alatt veszik igénybe.

2015. okt. 18. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!