Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Gyes után végkielégítés?

Gyes után végkielégítés?

Figyelt kérdés

Jár-e végkielégítés, ha a munkában töltött idő 1,5 év, tehát a végkielégítéshez szükséges 3 év munkaviszony csak a gyed/gyes időtartamával együtt van meg? Számít az otthon töltött idő, vagy csak az aktív másfél év?


Köszönöm!


2015. júl. 6. 14:54
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Korábban úgy tudom, hogy a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság is beszámított a szolgálati időbe, de most találtam egy ilyet:


"Továbbra is a gyermek hároméves koráig jár fizetés nélküli szabadság a munkavállalónak. Új szabály viszont, hogy a végkielégítés és a felmondási idő számításánál csak a fizetés nélküli szabadság első három hónapja fog „szolgálati időnek” számítani. Vagyis ha egy munkavállaló pl. két évet dolgozik, majd elmegy három évre fizetés nélküli szabadságra, akkor ha visszajön és a munkáltató felmondással megszünteti a munkaviszonyát, akkor neki csak az „alap” 30 napos felmondási idő fog járni, végkielégítésre pedig egyáltalán nem lesz jogosult, mivel csak 2 évet 3 hónapot kell a munkaviszonyából figyelembe venni."

2015. júl. 6. 15:02
 2/12 A kérdező kommentje:
Közben egy ilyet is találtam: "Beszámít azonban a végkielégítésre jogosító időbe a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság !!! teljes egészében !!!, valamint a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságból legfeljebb 3 hónap."
2015. júl. 6. 15:28
 3/12 anonim ***** válasza:
Munka törvénykönyve 77. § (2) bek. - ezek szerin beleszámít a végkielégítésre való jogosultság idejébe a gyed, gyes ideje.
2015. júl. 6. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Azt az első idézetet hol találtad egyébként? Hülyeségnek tűnik, de kíváncsi vagyok, mire hivatkozással írják. Törvény szerint beleszámít, ahogyan azt írtam.
2015. júl. 6. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

[link]


Itt írták, ráadásul jogász írta, ahogy látom, de szerintem nem helytálló.

2015. júl. 6. 16:54
 6/12 anonim ***** válasza:
0%

nem jár neked. a második amit belinkeltél, az nem úgy értendő, hogy otthon vagy a gyerekkel, az a gyerek lévén tp-t jelenti, tehát ha visszamész dolgozni és beteg lesz, elmész vele tp-re, akkor az beleszámít. de a gyed/gyes az nem gyermek ápolás.

én úgy értelmezem, hogy a csed beleszámít... még ha a gyedből 3 hónap is beleszámít, akkor is te nagyon messze vagy tőle, hisz 1,5 évet dolgoztál

2015. júl. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Pedig pedig beleszámít, de akkor be is másolom az Mt. 77. (2)-t


(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve

a) a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),

b) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (132. §) három hónapot meg nem haladó

tartamát.44

2015. júl. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

kérdező, neked beteg a gyereked??? remélem nem! de már 2.jára indokolod meg azzal, hogy ha valakinek beteg a gyereke és ÁPOLJA akkor beleszámít!

te nem ápolásin vagy otthon hanem gyermek gondozási dít kapsz, ne keverd össze a kettőt!!!

2015. júl. 6. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Az Mt-ben az a fogalom, hogy a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, az gyakorlatilag a gyed, gyes időszakának munkajogi vetülete. Ehhez nem kell beteg gyerek.
2015. júl. 6. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Annyit még kiegészítésként, ha az ember otthon van a beteg gyerekével, az nem fizetés nélküli szabadság, hanem a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség.

Ne keverjük a fogalmakat.

2015. júl. 6. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!