Ha jóformán ugyanaz a törvény vonatkozik a tgyás és gyed kiszámítására, miért számolnak egyik esetben a jövedelmemmel, másik esetben meg a mindenkori min. Bérrel?
(180 folyamatos bizt. napom nincs meg, de minden feltételnek megfelelek)
az egészségbiztosítási pénztár szerint tgyást az utolsó m.helye béréből számolnak, gyedet meg a mindenkori min.bérből.
hivatkozik erre-arra a törvényre, megnézem, és mit látok?
az én esetemben ahogy a tgyás, úgy a gyed is a mindenkori min.bérből számolandó.
akkor a pénztár miért állít mást? már nem is egy ügyintéző mondta.
Szerintem nem jól nézted meg a törvényt, mert a tgyást és a gyed számítása eltérő. Míg a tgyásnál számolnak tényleges jövedelemből is ellátás alapot, azaz ha nincs 180 bérezett napod, de van tényleges jövedelmed (akár 30-40-120 napnyi) akkor abból számolnak, de maximum a minimálbér kétszereséből.
A gyedre egy-az egyben táppénzszabályok vonatkoznak, azaz ha nincs 180 bérezett napod, akkor a minimálbér alapján számolnak ellátást, kivéve, ha azért nem volt 180 bérezett napod, mert táppénzben, tgyásban, vagy gyedben részesültél. Ekkor a korábbi ellátásalapja lesz a gyed alapja.
Egyébként érdekelne, hogy a törvény melyik szakaszából jutottál arra a következtetésre, hogy neked mindent a minimálbérből fognak számolni.
köszi a válaszod
abból jutottam arra a következtetésre, hogy nekem mindent a min.bérből számolnának, hogy a törvényekben ahogy a gyed, úgy a tgyás összegének számításánál is UGYANARRA a jogszabályra (a táppénzesre) hivatkozik mindkettő.
Az EB pénztárnál a kezembe adták a rendeleteket, a neten nemigen találom hivatalos oldalakon, de a lényeg:
(mivel nekem nincs 180 foly. napom, így rám a 48 § (6b)vonatkozna.)
idézet I.:
(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.
Idézet II.:
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.
és maga a 48 § :
48. § (1)388
(2)389 A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3)390 Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [48/A. § (1) bekezdés] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.
(4)391
(5)392 Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (6a) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.
(6) A naptári év folyamán ismételten keresőképtelenné vált biztosított táppénzét a korábbi táppénzének az alapját képező kereset napi átlaga alapján kell megállapítani, ha
a) a korábbi keresőképtelensége is az újabb keresőképtelensége első napját magában foglaló naptári évben kezdődött, és
b)393 a korábbi táppénzét a (2)-(3) bekezdésben foglaltak alapján állapították meg.
(6a)394 Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, de a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonya, táppénzét a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme alapján kell megállapítani.
(6b)395 Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, és a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően nincs legalább 180 naptári napi folyamatos biztosítási jogviszonya, táppénzét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a tényleges vagy a szerződés szerinti jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!