Tgyás, Gyed kapcsán mit jelent pontosan, hogy csak a gyermek születésekor fennálló munkaviszonyból származó jövedelmet lehet figyelembe venni a számításkor?
A gyerek születése előtti naptári év jövedelmének átlagát nézik. Azért átlag, mert lehet túlóra, jutalom, stb.
Tehát ha 2015-ben születne a gyerek, akkor a 2014-es teljes bruttó jövedelmedet 365-tel elosztják és ez lesz a napi számítási alap. (A TGYÁS összege a hónap hosszától függően változik)
Idén júliusban változott a törvény. Már csak azt a jövedelmet veszik figyelembe, ami a szülés pillanatában fennáll. Nem átlagolnak, nem az előző év számít, és nincs "minimum" idő.
Ha te a szülés előtt 2 hónappal munkahelyet váltasz és a bejelentett béred 500ezer, akkor ez lesz az ellátások alapja. Nem kell újra megvárni az 1 évet, az a lényeg, hogy legyen előtte 365 napod ledolgozva (akár minimálbérért is, mindegy)
Köszönöm, így már kezd világos lenni:) Az új munkahelyemen próbaidővel legoptimálisabb esetben is meglenne a 365 napom. Az ami volt, hogy megelőző 2 éven belül nézték a biztosítási időt, (ugye 365 napnak meg kell lennie hozzá, de ha maximális 2 évig gyed-et szeretnék akkor meg majdnem 1 év 7 hónapnak 562 nap), az van még azért?
Ha mondjuk a mostani munkahelyemen megemelnék a fizetésemet akkor is érvényes ez, hogy csak a szüléskor fennálló jövedelmet számítják, vagy csak új munkahely esetén, és ilyenkor bejönne az átlagolás a két fizum között?
Akkor ha most keresek br. 140-et, munkahely váltás után meg mondjuk 200-at, és ott legalább 1 évet ténylegesen ledolgozok szülésig, akkor csak a 200 alapján számolják tgyást, gyedet is?
Ebben az esetben elég ha a munkahelyemen megvan a gyed-hez szükséges minimum idő minimum másfél-két év akár nem folyamatosan is, csak legyen meg 2 éven belül?
A másik amin gondolkozom, hogy a főnököm átjelentene br 200-ra ha fizetem a járulék-különbözetet. Csak ehhez jó lenne tudni hogy ha jövőre egész évben már a magasabb bruttóm lenne és 2015-be szeretnék szülni akkor a 2014-es évet fogják csak nézni alapul?
köszönöm:)
Na, a pontosítás sem pontos ám...
Csak abból a bérből számolható már ellátás, ami a jogosultság pillanatában élő jogviszonyból származik. Megszűnt jogviszonyból származó jövedelem nem képezheti ellátás alapját.
Ha van az utolsó munkáltatónál (ahonnan tgys-re mész) 180 napod, akkor a tényleges, ennek hiányában (pl táppénzzel van csak meg a 180 nap, anélkül nincs) a szerződés szerinti béred alapján számolnak.
Ha nincs 180 napod, csak akkor lesz a minimálbér kétszerese az alap, ha van ennyi a szerződés szerinti illetve tényleges jövedelmed. Ha ez nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor az az összeg lesz az alap, ami után járulékfizetési kötelezettséged van havonta.
Alakul ez, nagyon köszönöm nektek. Akkor tehát ha most váltok, akkor ha lesz az utolsó munkáltatónál (ahonnan tgys-re megyek) 180 napom, akkor a tényleges alapján példa szerint 200.000-ből számolják, az előző fizum nem számít bele egyáltalán.
De: ha jól tudom a gyed időtartam attól függ, mennyi munkaviszonyom van előtte... Tehát időben ahhoz hogy a maximális 2 évig kapjam a gyed-et beleszámít az előző munkaviszony hossza is, vagy az új helyen érdemes akkor legalább másfél évet ledolgoznom hogy végig kapjam? Kell hogy ez folyamatos legyen vagy összesen a szülés előtti 2 évben legyen meg? Nem mindegy sajnos...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!