Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Apukák hogy tudnak otthon...

Apukák hogy tudnak otthon maradni a baba mellett születése után? Ők igényelhetik a gyest vagy tehetnek ezért valamit?

Figyelt kérdés
Szülés utáni 1-2 hónapra gondoltam. Nem vagyok tisztába, hogy kinek jára gyes, gyed, gyet és ehhez hasonló támogatások.
2013. aug. 28. 08:14
 1/7 anonim ***** válasza:
Apuka csak a gyermek 6 hónapos kora után maradhat otthon. gyeden vagy gyesen
2013. aug. 28. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
54%

Gyesre mehet apuka a gyerek születésétől, ez alanyi jogon jár, összege 25.650 Ft.

Gyedre csak a gyerek kb. 6 hónapos korától mehet az apa, ha megfelel a feltételeknek, vagyis van munkaviszonya és legalább 365 nap biztosított ideje. Gyedre akkor mehet az apa a gyerek születésétől, ha az anya elhunyt vagy olyan egészségügyi problémája van, amivel a babát nem tudja ellátni és orvossal ezt tudja igazolni.

GYET-re az mehet, aki legalább 3 gyereket nevel!

2013. aug. 28. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
GYES, GYED, TGYÁS annak jár aki a gyerkkel 2 éves koráig otthon lesz. Ez bármelyik szülő, nagyszülő, gondozó lehet (pl. nagymama) Tehát ha arra gondolsz, hogy nem anyuka ha nem te (apuka) maradsz otthon a gyerekkel ugyan azok járnak neked mint az anyukának. GYES: 24.000Ft körüli összeg a gyerek 3 éves koráig. GYED: fizetés 70% adó köteles, a gyerek 2 éves koráig, ha szülés előtt volt munkád. TGYÁS: na ezt szerintem csak anya kaphatja mert ez a szülési szabadság, 180 napra jár, a fizetés 70% de nem kell adózni belőle, és a szülés napja előtt legkorábban 28 nappal vehető igénybe. Ha csak annyit szeretnél, hogy mikor meg szül a feleséged és szeretnél vele és a babával otthon maradni akkor arra van kispapa szabadság asszem 3-5 nap. Valamint a meglévő szabikat tudod kivenni (én férjem így csinálta, nyáron melózott télen pedig otthon volt velünk végig mikor szültem), valamint ha jó fej a háziorvosod, akkor ad neked 1-2 hétről betegállományt, hogy abban az 1-2 hétben is otthon lehess még egy kicsit a mamával és babával.
2013. aug. 28. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
2 -es kérdező én nem akarok veszekedni. De az egyik férfi munkatársam GYED-en van a gyerekkel, mert anyukának több a fizetése így apuka maradt otthon a gyerekkel. Tehát nem csak akkor maradhat apuka otthon ha anyuka beteg vagy ha egészségügyi problémája van. Kollégám egyébként a gyerek kibújása óta otthon van a gyerekkel, ő kap érte pénzt, az anyuka pedig a gyerek 3 hónapos korában már vissza ment dolgozni.
2013. aug. 28. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A tgyás nem adómentes, pont hogy csak adót vonnak belőle!

Az apa nem mehet tgyásra, ezért a gyedet csak a tgyásnak megfelelő idő lejárta után kezdheti meg, kb. a gyerek 5 és fél, 6 hónapos korától, akkor is, ha anya nem jogosult tgyásra.

Gyesre mehet apa a gyerek születésétől!

2013. aug. 28. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ugye a családi adókedvezményről tudtok? Az már 91 napos magzatra jár, akár anya akár apa is igénybe veheti. 10.000Ft-tal kevesebb adót vonnak annak a fizetéséből aki igénybe veszi. Tehát 10.000Ft-tal többet kap. (Ha jól tudom meg is lehet osztani pl. 50%-50% ban veszitek igénybe. Bár nem tudom miért jó, hogy így megosztani, de erre is van lehetőség.)
2013. aug. 28. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

4-es, én sem veszekszek, nem én találtam ki ezt a szabályt:

"Ha az anya terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult, vagy nem vette igénybe, az apa részére a gyermekgondozási díjat a (a szülési szabadság, illetőleg a terhesség-gyermekágyi segély időtartama) 24 hét, illetőleg 168 naptári nap lejártát követő naptól lehet megállapítani. A 168-dik napot ebben az esetben a gyermek születésétől kell számítani."

[link]

2013. aug. 28. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!