Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mennyi a maximum gyed, és...

Mennyi a maximum gyed, és hogyan érhetem el?

Figyelt kérdés
Most gyesen vagyok egy éves gyermekemmel. Előtte is gyesen voltam, mert a nagyobbik most töltötte a 3-at. Ha szeretnénk 3. babát, akkor mennyire kell bejelentenie a leendő munkaadómnak hogy a max gyedet kapjam? És mennyi időt kell (munkaviszonyt) letöltenem, hogy 2 évig kapjam a gyedet? A terhesség alatt ha táppénzre mennék, az ugye csökkenti a gyed összegét, mert ugye az kevesebb, és átlagot vonnak. Mikortól jár a tgyás? Utolsó hónaptól?

2013. aug. 21. 08:07
 1/3 anonim ***** válasza:

1. gyed:

"A gyermekgondozási díj maximuma a mindenkori legkisebb bérhez igazodik: legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka lehet."

Tehát kétszeres minimálbérre kell, hogy bejelentve legyél.


"390/2012. (XII. 20.) Kormányrendelet értelmében a minimálbér összege 2013 január 1 -től havibér esetén 98.000 Ft"


Tehát 196000-re kell, hogy bejelentve legyél.


2. TGYÁS: várható szülés előtti 28. naptól igényelhető, de ha a fizetésed nagyobb két havi min bérnél és van még fizetett betegszabid, akkor jobban megéri azt kivenni ameddig tudod, mert a TGYÁS fél évig jár akármikor veszed ki... ergó minél később veszed ki annál tovább kapod. (és ha nagyobb, mint a gyed, akkor jobb azt kapni)

2013. aug. 21. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Elsőnek: betegszabi veszélyeztetett terhesség esetén nem jár.


Kérdező: miért kapsz most gyest? Nincs munkaviszonyod? Ha nincsen, akkor minimum 365 napot kell dolgozz az szülés előtt (ebbe a táppénz is beleszámít) de ha 2 éves koráig szeretnéd a gyedet, akkor 562 napot kell dolgoznod.


maximális gyedet akkor kaphatsz, ha 196 ezerre vagy bejelentve. Ha nincsen 180 bérezett napod, akkor a tgyás is maximált, ahhoz is ugyanennyi bejelentett kell. Megteheted azt is, hogy dolgozol 3 hónapot, és utána esel teherbe, és elmégy mondjuk 2 hónaposan táppénzre, ekkor is megkapod a maximumot mind a tgyásra, mind a gyedre. A táppénzt nem számolják bele az ellátások alapjába. Nem átlagolnak vele semmit. A tgyást a szülés várható időpontja előtt legfeljebb 28 nappal veheted igénybe.

2013. aug. 21. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Vállalkozó voltam évekig, aztán elmentem munkanélkülire, és utána 2010-ben szültem az elsőt, rá gyes járt, mert nem lett volna több a gyed se a munkanélküli miatt. Tavaly pedig (gyes alatt) született a második gyerkőc, de most gondolkodunk, hogy jó lenne 3. bébi majd, de előtte okosan szeretném csinálni a dolgokat, mert a 25 tudjátok mire elég.
2013. aug. 22. 14:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!