Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » TGyás, Gyed igénylése hogyan...

TGyás, Gyed igénylése hogyan történik?

Figyelt kérdés

Legyetek szívesek nekem emberi nyelven megfogalmazni a Tgyás, és Gyed igénylésének menetét.

3 éve van folyamatosan megszakítás nélkül munkaviszonyom(3különböző munkáltató,de 1 nap megszakítás sem volt benne!)De a terhességem első pillanatától szinte táppénzen vagyok, mert olyan a munkahelyem, hogy nem engedett dolgozni... Elvileg így jogosult vagyok mindkettőt igénybe venni. A Tgyás-t valóban a szülés előtt 1 hónappal lehet igénybe venni? Mennyi ideig jár? Illetve rögtön utána kell igényelni a gyed-et? Azt is olvastam, hogy nem is nekem kell intézni, hanem a munkáltató intézi állítólag...de ha nem akkor az oep-nél, vagy az államkincstárnál kell igényelni? Milyen papírok szükségesek hozzá? Köszi a válaszokat!



2013. júl. 16. 16:49
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia:)

A tgyást a szülés várható időpontja előtt legfeljebb 28 nappal lehet igényelni, összesen 168 napig jár. Ha lejárt, következik a gyed.

MIndkettőhöz szükséges kitöltened egy igénylőlapot, és az azon felsorolt mellékleteket másolatban csatolnod kell, majd az egész paksamétát beadod a munkáltatódnak, aki köteles 30 napon belül továbbítani.

A gyedet kérheted még a tgyás lejárta előtt, mert meg kell jelölni, hogy melyik naptól kéred, így nem kell sokat várnod a két ellátás között (legjobb ha 30 nappal a tgyás lejárta előtt már minden papírt beadsz) A gyed igényléshez kell írnod egy papírt a munkáltatódnak, amiben kérsz a gyerek két éves koráig fizetés nélküli szabadságot.


Ha a tgyást hamarabb kéred, akkor azt is beküldheted előbb, mint a jogosultság megnyílta, mert arra is rá kell írnod, melyik naptól igényled (értelemszerűen ha szüléstől kéred, akkor nem tudod hamarabb beadni :D)


Itt vannak a nyomtatványok:

[link]


-Igénybejelentés gyermekgondozási díjra (GYED 1. r. sz.)

-Nyilatkozat a tehességi-gyermekágyi segély megállapításához (NYIL. 40/thgys. r.sz.)

-Igénybejelentés–Terhességi-gyermekágyi segélyre, KPE 50-1

2013. júl. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!