Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » CSED számolását pontosan...

CSED számolását pontosan hogyan csinálják?

Figyelt kérdés

Nagy vonalakban oké, de most olyat láttam, hogy a táppénzes időszakot pl átugorják, ha a 180 napban van olyan.. meg egyébként is mi ez a 180 nap? Ha ebbe a 180 napba nem esik bele a fizetés utalás akkor az nem számítódik?



Konkrét példa: várható születés jövő ápr 12. Február 31-től vagy jan 31 től számítják majd vissza a 180 napot?

Idén hatodik hó 25-én a feleségem kapott egy nagy prémiumot, ami jelentősen meg tudná dobni a csedhez számolt átlagot (az alapbére elég kevés sajnos), de ez alapból már kívül esik a 180 napon ha jól számolom.. na most ha táppénzre menne jan 1-től akkor mettől meddig számítódna a 180 nap? már beleesne az átlagszámításba a 06.25-ös utalás?


Köszönöm előre is.



2020. nov. 9. 17:19
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
(jó, bocsánat a február 31 miatt :) )
2020. nov. 9. 17:23
 2/16 A kérdező kommentje:

Itt találtam néhány választ:

[link]


De még mindig nem teljesen tiszta.. vagyis egyértelműnek tűnik, hogy táppénzre kellene mennie. Az alapfizetése 150e forint körül van az a 6.25-ei utalás ennek több mint ötszöröse.

Amit nem értek, és jó lenne biztosra menni, hogy hogyan számítódik a napi bér. pl a 6.25-én beérkező utalás az csak arra az egy napra vonatkozik? Ez így hülyeség lenne, mert akkor ha a 180 napból kicsúszik a fizetés utalása akkor eléggé meg tudná vágni az időszakot.

Logikusnak az tünne, hogy a pl a 6. hóba beérkezett összes utalást elosztják a hónapban lévő napok számával (30) és az az adott hónap átlag napi bére. Így hozzáadogatnák az összes többi hónapot figyelembe véve, hogy lehetnek nem egész hónapok és a végén osztják 180-al.. és kijön a napi átlag.

Ez csak ügye feltételezés, és ebben az esetben úgy kellene számolni, hogy 6.01 is belessen a 180 napba..

2020. nov. 9. 18:17
 3/16 anonim ***** válasza:

A 180 napos intervallum megállapításánál nem nézik hogy tp vagy nem. A 180 napon belül nézik és azt átugorják, előrébbről keresik a bruttó béreket.

Mi az hogy nem esik bele fizetési utalás? 180 nap táppénz volt? Mert akkor mennek és keresnek előrébb. Vagy? Ez így elég zavaros.

Az pedig hogy honnan számolják, attól függ, mikortól igénylitek a csedet. Onnan számolnak visszafelé.

Ha a premium kívül esik akkor sajnos valóban nem fog számítani.

2020. nov. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Eredetileg úgy gondoltam, hogy a november elején kapott fizetés az a októberi napokra vonatkozik, hiszen ténylegesen akkor kerestem meg.. de most már kezdem úgy gondolni, hogy ez tényleg nem számít, csak az, hogy a 180 napos intervallumba van e az utalás vagy nem... Így viszont ha a 180 nap valamiért úgy jön ki, hogy nov 6-ig nyúlik vissza és a fizetés meg nov 5-én érkezett az kissé igazságtalan helyzetet eredményezhet.


1-azt azért jól gondolom, hogyha visszább akarom X nappal tolni ezt a 180 napot (hogy elérje a prméium kifizetést), akkor X nap táppénzt kivetetek valamikor 4-5 hónappal a jogosultság kezdete előtt?


2, ez a jogosultság kezdete se teljesen világos. Valahol azt írják, hogy már a szülési szabadság alatt is járhat a CSED, azaz 4 héttel a születés előtt meg lehet igényelni. Ezzel is visszább lehet tolni 1 hónapot azt a 180 napos intervallumot.


Bocsánat, ha zavaros.. megnéztem az idevonatkozó törvényt.. na az aztán..

2020. nov. 9. 19:40
 5/16 anonim ***** válasza:

1 nem. A 3 hónapot és onnan a 180 napot a csed kezdetétől nézik. Ezzel nem lehet játszani. Itt nem számít hogy szules előtt tp-n volt.

2 igen ezzel igen. 28 nappal korábbról indulhat akkor onnan nézik a 3 hónapot és onnan a 180 napot. Egyébként nem az utalás számít, hanem a jövedelem megkeresése. Azaz tökmindegy, hogy 5-en utaltak az októberi bért, az október 1-31 közötti jovedelemnek fog számítani. Érted. Itt konkrét napokat néznek és oda lebontva az adott hónap bérét. Tehát október minden napjára lesz egy napi átlagbér. Na ez történik a 180 napban is durván.

2020. nov. 9. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

1, ha így van, és valaki mint veszélyeztetett terhes szinte végig táppénzen volt akkor a csedre nem kap semmit (vagyis a meghatározott minimumot, ami 0,7*2*minimálbér) ha jól értem.


2-Tehát ha a 180 nap mondjuk okt 25-re jönne ki, akkor kiszámolják, hogy októberben mennyi volt teljes adózott bevételem és arányosan kapok belőle 6 napnyit?


Egyébként minden választ hasznosnak értékelek, szeretnék teljesen biztos lenni abban, hogyan megy ez..

2020. nov. 9. 20:19
 7/16 A kérdező kommentje:

Egyébként, hogy mekkora a zavar, és nem csak én vagyok értetlen: az alábbi kérdés válasz a fentebb linkelt jogvadász honlapról:


Üdv!

Úgy tudom, hogy a táppénzes hónapok nem számitanak bele a Csed összegébe, tehát szeptemberben szülök március óta táppénzen vagyok akkor a márciustól való 180 napot kell nézni visszamenöleg ugye?? Köszönöm szépen!


Kedvelés


VÁLASZ

Jogvadász

2017-07-01 - 20:12

Tisztelt Nagy Alexandra! A CSED összegének alapja a kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszamenőleg az utolsó 180 bérezett nap, ha van ennyi. Csak a bérezett napok számítanak be, tehát a táppénzes napok nem. Ha ebben a 180 napban táppénz is van, akkor annyival megy vissza a számítási időszak azért, hogy meglegyen a 180 bérrel ellátott nap, mert az ellátás csak bérből számolható (táppénzből vagy egyéb ellátásból nem). A táppénz semmit sem befolyásol kedvezőtlenül, azaz a márciustól visszamenő 180 napot kell nézni. Üdvözlettel: Dr. Aukszi Tamás

2020. nov. 9. 20:27
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

1 nem, mert ha a 180 nap csak tp, akkor elkezdenek visszafelé menni egész odáig ahol már lesz összesen 180 napnyi jövedelem. Szoval ettől ne félj.


És a második bekezdés is nem. Keresni fognak 180 napot amikor van jövedelem. Ha nincs annyi akkor azt hiszem 90-et ha annyi sincs akkor 30-at, ha annyi sincs akkor a szerződésben szereplő alapbérrel számolják. Minimálbérből ritka kivétellel számolják. Megkeresem neked van erről egy jó összefoglaló.

2020. nov. 9. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

1. Amennyiben az igénylő a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában 180 naptári napi jövedelemmel, akkor csecsemőgondozási díj naptári napi alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembevételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.


2. Ha az 1. pontban meghatározott időtartamban nincs 180 naptári napi jövedelem, de ezen időtartam alatt a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva rendelkezik az igénylő legalább 120 naptári napi jövedelemmel a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában, akkor a csecsemőgondozási díj naptári napi alapját a 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.


Ezt a szabályt alkalmazni akkor lehet, ha van az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőzően legalább 180 nap folyamatos – a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 6. §-a szerinti – biztosítási jogviszonya az igénylőnek.


3. Amennyiben az 1. és 2. pontban meghatározottak szerint nem lehet a csecsemőgondozási díj naptári napi alapját megállapítani, akkor azt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részében kell meghatározni. Kivételt képez ez alól, ha a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb. Ez esetben a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján kell a csecsemőgondozási díj alapját megállapítani azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.

2020. nov. 9. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Na a lényeg a lényeg. Van e a felesegednek a jelenlegi munkahelyen nettó 180 napi bére a csed kezdete előtti 3 hónaptól visszafelé. Ha van, azok átlaga lesz a csed.

Ha nincs akkor 120 nap (rosszul emlékeztem a 90-re).

Ha az sincs akkor lep életbe a minimálbér vagy a bér alapú számolás amennyiben az nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének harmincad részét.

De ha a feleséged legalább 2 éve ott dolgozik és nem különösebben beteges akkor nem lesz gond.

2020. nov. 9. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!